STRAMPROVSCHE Fig. 9. Fragment uit een kavelkaart. (Ruilverkaveling Weert-Stramproy, Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, Directie Limburg.) gon overlay toegepast. Als produkt van de vak- en elementsberekening komt een lijst beschikbaar, waar in per element de oppervlakte en de waarde staan weergegeven. Deze lijst is handig voor gebruik in de volgende fase, het globaal inschetsen van kavels, met name indien hierbij keuzen dienen te worden gemaakt op plaatsen waar (nog) geen grafische terminal be schikbaar is, bijvoorbeeld de bureaus van uitvoering van een landinrichtingsproject. Het inschetsen van kavels (kadelen, laag 8) kan met behulp van FINGIS worden uitgevoerd. Indien er niet te veel beperkingen zijn vanwege de topografische structuur, kan hierbij gebruik worden gemaakt van een geavanceerd commando voor het inrekenen van grenzen. Hiertoe dient de gebruiker een benaderde grens in te voeren; vervolgens wordt op basis hiervan de waarde uitgerekend via een polygon overlay met de schatting (laag 6). Indien de berekende waarde niet overeenkomt met de gewenste waarde, kan vervol gens de gewenste waarde worden opgegeven waarna de benaderde grens zodanig wordt verschoven, dat de waarde van de geschetste kavel overeenkomt met de gewenste waarde (binnen een opgegeven tolerantie). De ingeschetste kavels vormen een uitgangspunt voor overleg met de landinrichtingscommissie. Hier kun nen eventueel wijzigingen in de indeling ontstaan. Nadat er duidelijkheid is over de juiste indeling, kun nen de definitieve kavelgrenzen worden onderge bracht in laag 10. Hierbij zal veelvuldig informatie worden gekopieerd vanuit andere lagen. In deze fase worden eventuele wijzigingen in de inbreng van recht hebbenden als gevolg van koop en verkoop niet meer verwerkt; hiertoe wordt een peildatum gesteld. Uit- voerprodukt betreft een reeks kavelkaarten die wordt gebruikt bij de tervisielegging van het plan van toe deling. Na de tervisielegging zullen bezwaren moeten worden afgehandeld. Het is mogelijk, dat er alternatieve op lossingen zijn voor een bezwaar. De hierbij behorende alternatieve kavelindelingen kunnen worden onderge bracht in de lagen 12 en 13. Nadat een keuze is ge maakt, kan de alternatieve indeling worden geselec teerd in de ter visie gelegde indeling met behulp van het commando „kopieer binnen polygoon", nadat met behulp van het commando „verwijder binnen polygoon" deze ter visie gelegde situatie daar is verwijderd. - Ten behoeve van het opmaken van de akte van toedeling dienen de gevolgen van koop en verkoop van gronden na de gestelde peil datum te worden verwerkt. Te vens moet de nieuwe kadastrale perceelsindeling worden aange geven. Hierbij worden de lagen 11 en 14 gebruikt. Nadat de akte van toedeling is gepasseerd, kan de nieuwe minuuttoestand wor den geconverteerd naar LKI. - Metingen die in de loop van het hierboven omschreven proces worden uitgevoerd, worden eerst verwerkt met behulp van het sub systeem Beheer en Bijhouding in LKI. De resultaten hiervan wor den overgezet naar de compu ters in de vestigingen waarop FINGIS draait en komen na conversie beschikbaar in de databases met topografische gegevens in laag 4 in FINGIS. De berekening van uitzetgegevens wordt uit gevoerd met behulp van FINGIS; de voor de uitzetting benodigde gegevens kunnen worden getekend op een uitzetveldwerk. Enige voorbeelden van uitvoerprodukten staan in fig. 8 en 9. De werkzaamheden waarbij FINGIS wordt toege past, worden volledig in de provinciale vestigingen uitge voerd; de databases zijn in de vestigingen opgeslagen. De gekozen omvang van de databases garandeert een zeer goede prestatie, de wachttijd bij het kopiëren van een topografisch object naar een database met Werkplan II gegevens bedraagt bijvoorbeeld één a twee seconden, inclusief de bijhouding van de topologie in de laag waar naar toe wordt gekopieerd. Hierbij dient men te beden ken, dat onder één Werkplan II gebied vaak vier data bases met topografische gegevens liggen. Afhankelijk van de ingestelde nauwkeurigheid bedraagt de rekentijd voor een polygoon-overlay voor een oppervlakte-object van ongeveer 10 hectare enkele seconden tot één mi nuut. Het inzoomen op de Tektronix 4224 terminals ver loopt met een zeer hoge snelheid; hierbij wordt gebruik gemaakt van een „grafische buffer" in deze terminals. KAS Ten behoeve van KAS is een koppelingsmogelijkheid be schikbaar tussen FINGIS en het Data Base Management System (DBMS) van Digital Equipment. De koppeling wordt gelegd bij het opvoeren van de aanduiding van een oppervlakte-object in FINGIS. Nadat dit is gebeurd, wordt het volgende proces automatisch doorlopen. Allereerst wordt in FINGIS gecontroleerd of het oppervlakte-object is gesloten. Is dit niet het geval, dan volgt een melding en wordt het proces onderbroken. Vervolgens wordt in FINGIS gecontroleerd of er wellicht reeds een opper vlakte-aanduiding aanwezig is binnen het betreffende oppervlakte-object. Ook dit kan aanleiding geven tot een melding en onderbreking van het proces. In de meeste gevallen wordt hierna een polygon overlay uitgevoerd met de schatting, zodat waarde en oppervlakte van het 288 NGT GEODESIA 89 - 6

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 8