GBKN Het nut voor de gemeente Gegevensopslag, bewerking en selectie W3-JX Veel industrie langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen. werk te automatiseren. Het voorstel werd welwillend ont vangen, maar men keek gelukkig direct verder. „Onder zoek maar eens of niet binnen de gehele Dienst moet worden geautomatiseerd", was de reactie, „optimale ren tabiliteit van de investeringen in mensen en middelen moet voorop staan!" Een werkgroep ging daarmee aan de slag. In 1987 was die werkgroep klaar met het werk: het op maken van een informatieplan en een automatiserings plan. en de Dienst Openbare Werken werd gereorga niseerd (organisatorisch aangepast noemt men het be scheiden). De afdelingen Planologie, Civieltechniek, Landmeten en Groenontwerp werden samengevoegd tot een afdeling Voorbereiding en Ontwerp die o.a. als taak kreeg alle bestaande kaartgegevens digitaal te maken, de administratieve gegevens te automatiseren en een koppelingsmogelijkheid tussen beide te creëren. Zo ont stond al gauw de behoefte aan een GBKN. Op 15 januari 1988 werd een contract getekend voor het opmaken van een digitale GBKN van de gehele gemeen te Terneuzen, in totaal 12 600 ha. Het moest een volledi ge standaard-GBKN worden, dus met alle topografie, zo als bebouwing en wegverharding, doch zonder straat- meubilair. Aan de overeenkomst werd meegedaan door PTT, PZEM, WMZ, het Kadaster en de gemeente Terneuzen. Het is niet alleen een „aanmaakcontract", maar ook de bijhouding is hierin geregeld. De vervaardiging werd op gedragen aan ingenieursbureau Oranjewoud dat er geen gras over liet groeien. Op 14 juni 1989 vond de oplevering plaats. Hoe is dat werk zo snel uitgevoerd? De heer Boer: „Van het bebouwde deel van de gemeente hadden we goede kaarten op schaal 1 1000; die werden gedigitaliseerd. Van het buitengebied was in 1986 een fo- tovlucht gemaakt door KLM Aerocarto. Die fotovlucht werd (via Oranjewoud) ook door KLM Aerocarto uitge werkt. De naverkenning van de fotogrammetrische kartering, de verwerking van deze naverkenning en de opbouw van een digitaal bestand werden door Oranjewoud verricht. Het totale digitale eindprodukt (in DUF) is door het Kadas ter gecontroleerd en voldoet aan de gestelde kwali teitseisen. Nu de GBKN digitaal beschikbaar is, wordt het interes sant voor de verdere automatisering van de gemeente lijke zaken. De gemeente onderscheidt hierin drie hoofd doelen: ontwerp, beheer en administratie. a. Ontwerp: het gebruik ten behoeve van ruimtelijke planningsdoeleinden zoals: bestemmingsplannen; exploitatieplannen; verkavelingsplannen; inrichtingsplannen; aan- en verkooptekeningen; civieltechnische plannen. b. Beheer: het gebruik ten behoeve van een geautomati seerde opzet van de vastgoedregistratie en beheersdoel- einden over goederen welke de gemeente zelf bezit en beheert, zoals groen-, weg- en rioolbeheer. c. Administratie: gegevens over onderhoud en vernieu wing (bedrijfsgegevens). Om aan die drie doelen te voldoen, is veel informatie no dig, gegevens welke duidelijk en snel zijn te raadplegen. Zij kunnen als volgt worden omschreven: ad a. Geometrische gegevens van het terrein: topografie, grenzen van percelen, wijken, kavels e.d., ligging van lei dingen, bestemmingsplannen, enz. De digitale gegevens van de GBKN, de kaarten van de nutsbedrijven, alsmede de eigen rioleringskaarten geven die informatie. ad b. Kenmerken van het object: soort gebouw, kwaliteit, vergunningen, eigenaar, gebruiker e.d. Die informatie komt uit de AKR en de eigen beheersbestanden van de gemeente. ad c. Informatie over onderhoud en gedetailleerde gege vens. Ook dat komt uit de eigen oude kaartenbakken. Met andere woorden: a geeft op het kaartbeeld een gearceerd vierkantje te zien, een gebouw, maar die heb je in vele soorten, b geeft aan of het een bungalow betreft, ge bouwd in 1980 of een bouwvallig hutje van honderd jaar daarvoor, c vermeldt (als het een gebouw van de ge meente is) wanneer voor het laatst werd geschilderd. Je kunt nu in één oogopslag zien of een bouwwerk aan een schilderbeurt toe is. Boer noemt de onderdelen a en b de vastgoedregistratie, de onderdelen b en c samen de administratieve bedrijfs- registratie (fig. 1). vastgoedregistratie rioolstreng -gespoeld d.d. -bestede uren -besteed materieel -etc. Fig. 1. Opbouw van het informatiesysteem. Alle multifunctionele gegevens worden opgeslagen in het „algemeen bestand". Omdat er een groot verschil be staat tussen de behandeling van de geometrische en de rioolstreng -diameter -materiaal -gelegd d.d. -etc. relatie relatFe administratieve registratie 352 NGT GEODESIA 89 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 16