v'":* - - Gegevensoverdracht en raadpleging in de praktijk Er liggen gigantische hoeveelheden buizen in de grond. administratieve gegevens, worden deze binnen het infor matiesysteem afzonderlijk verwerkt en opgeslagen. De eerste worden verwerkt met een CAD-systeem (IGOS- werkstation) van HCS uit Maarssen, gebaseerd op de Mi- croVAX 2 van Digital. Deze MicroVAX zal ook worden ge bruikt voor de opbouw van het administratieve deel van het informatiesysteem met behulp van een relationeel bestand. De gegevensbewerkingen (applicaties) gebeuren hoofd zakelijk op PC's. Dat is goedkoper dan via grotere machi nes, omdat bijvoorbeeld de programmatuur voor PC's veel goedkoper is. Het algemeen bestand wordt beheerd in de MicroVAX 2. Gegevensoverdracht is een begrip dat in het gesprek voortdurend wordt gebruikt. Het blijkt niets meer en niets minder te zijn dan het antwoord op de vraag: Hoe kom ik te weten wat ik wil weten? Het antwoord daarop is simpel: Visueel, in kleur op het beeldscherm. Het wordt tijd om wat aanschouwelijker te ondergaan wat met al dit fraais wordt bedoeld en we begeven ons naar een van de twee aanwezige IGOS-werkstations. De heer G. de Grave, systeembeheerder, is bereid met enkele eenvoudige handelingen te demonstreren hoe een ont werp wordt vervaardigd. Op de computer kun je in één oogopslag zien wanneer een bouw werk aan een verfbeurt toe is. NGT GEODESIA 89 - 7/8 Demonstratie met een werkstation. Ontwerpen De eerste demonstratie betreft een ontwerp, in dit geval een nieuwe wijk. Eerst wordt de huidige situatie op het beeldscherm zichtbaar in grijze lijnen. Daaroverheen komt het nieuwe ontwerp, in kleur. Een nieuwe weg is dwars door de oude situatie heen geprojecteerd. Alle re levante gegevens zijn erop vermeld: kanten van de weg verharding, de straal van de bogen, nieuwe huizen, lei dingen en nog veel meer. Het is alleen wat klein, maar dat is natuurlijk geen enkel probleem. De Grave vergroot een middenstuk. Nu kunnen we de cijfers duidelijk lezen. Dwars door de figuratie loopt een zwarte lijn (fig. 2). Dat blijkt een profiellijn te zijn. Het kost weinig moeite om die profiellijn om te toveren tot een volledige profieltekening van het weglichaam (fig. 3). De lezer zal al kunnen raden dat de volgende bewerking een lijstje uitzetgegevens levert, waarmee de landmeter naar buiten wordt gezonden om de nieuwe situatie uit te zetten. Beheer De tweede demonstratie vindt plaats op een PC en betreft het onderdeel beheer (vastgoedinformatieoverdracht). Fig. 2. Het IGOS-scherm toont een ontwerpsituatie met profiellijn. 353

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 17