ENKELE PUNTEN UIT HET NATIONAAL MILIEUBELEIDSPLAN De toestand van het milieu is buitengewoon ernstig. Ondanks verbe teringen op deelterreinen verslechtert de situatie nog voortdurend. Ingrijpende beslissingen die iedereen zullen raken, zijn daarom on vermijdelijk. In het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) geeft de regering aan hoe en met welke middelen zij die strijd wil aangaan. Ook maakt het NMP duidelijk welke bijdrage aan duurzame ontwikkeling wordt verwacht van elke maatschappelijke sector en groepering. Een positieve, ac tieve opstelling van iedereen in de samenleving is noodzakelijk om een schoon milieu te realiseren. Oorzaken milieuproblemen In de eerste plaats worden milieuproblemen veroorzaakt door het openbreken of veranderen van stofkringlopen, die zich op de ver schillende schaalniveaus afspelen. Zo spelen bijvoorbeeld stofstro- men onder invloed van erosie zich af in een kringloop met een zeer lange geologische tijdschaal van duizenden tot miljoenen jaren. In de tweede plaats worden milieuproblemen veroorzaakt door een steeds groter energieverbruik, met name van fossiele energiebron nen. De directe gevolgen hiervan zijn toenemende emissies van ver zurende stoffen en van kooldioxide (broeikaseffect) en van toe nemende afvalstromen. In de derde plaats leidt de nadruk op kwantitatieve aspecten van pro- duktie en consumptie ertoe dat de kwalitatieve aspecten zijn ver waarloosd. Dit leidt tot versnelde groei van de hoeveelheid afval en snellere uitputting van grondstoffen. Oplossingsstrategie Het antwoord in het NMP op al deze oorzaken en problemen is feite lijk gelegen in het uitgangspunt van het NMP: Duurzame Ontwikke ling. Dit betekent een ontwikkeling die voorziet in de behoeften van de huidige generatie zonder daarmee voor toekomstige generaties de mogelijkheden in gevaar te brengen om ook in hun behoeften te voorzien. Belangrijke elementen in dit uitgangspunt zijn integraal ke tenbeheer, energie-extensivering en kwaliteitsbevordering. Integraal ketenbeheer is gericht op het zoveel mogelijk sluiten van stofkringlopen en het beperken van emissies en afvalstromen. Energie-extensivering is behalve voor het algemene uitgangspunt van zuinig omgaan met grondstoffen, ook nodig ter beperking van de C02-uitstoot, die een van de oorzaken is van het broeikaseffect. Dit wordt bereikt door een lager energieverbruik, een verbetering van de energie-efficiency en meer gebruik van duurzame energie (zon, wind e.d.). Het streven naar duurzame ontwikkeling betekent ook het werken aan op duurzaamheid gerichte technologische ontwikkelingen. Voortschrijdende normstelling (oftewel een planning in de tijd van steeds strengere voorschriften) is de eerst aangewezen weg deze mogelijkheden te realiseren. Ook bij de ontwikkeling van nieuwe technologieën is de medewerking van de doelgroepen cruciaal. In het NMP wordt aangekondigd het wettelijk instrumentarium te ver beteren. Het beginsel ,,de vervuiler betaalt" wordt strakker uitge werkt en de regelgeving wordt beter geschikt gemaakt voor hand having. Voor milieugevaarlijke situaties wordt risico-aansprakelijk heid ingevoerd en de invoering van milieuzorgsystemen in bedrijven wordt gestimuleerd. Doelgroepen De overheid kan de milieuproblemen niet alleen oplossen. Daarom nemen doelgroepen binnen het NMP een centrale plaats in. Deze doelgroepen zijn: - landbouw: verkeer en vervoer; industrie (inclusief chemische industrie en raffinaderijen); energiesector; bouwbranche; drinkwater-, afval-, en milieuproduktiebedrijven; consumenten en detailhandel; waterbeheerders. Van al deze groepen wordt een bijdrage verwacht om de doelstelling „duurzame ontwikkeling" te bereiken. Landbouw De landbouwsector kende de afgelopen decennia een geweldige stij ging van de produktiviteit. Om deze prestatie op een milieuvriende lijke manier te handhaven, zijn o.a. de volgende maatregelen nood zakelijk: vermindering van de uitstoot van ammoniak met 70% (t.o.v. 1980); bouw van mestverwerkingsinstallaties met een gezamenlijke capaciteit van 20 miljoen ton; evenwichtbemesting van fosfor en stikstof. Verkeer en vervoer De mobiliteit van mensen en het transport van goederen is de afgelo pen decennia zeer sterk toegenomen en zal bij ongewijzigd beleid nog verder toenemen. Zo zal het autogebruik in 2010 met ruim 70% zijn toegenomen ten opzichte van 1986, met alle gevolgen van dien voor het milieu. Het is duidelijk dat het nemen van technische maat regelen alleen onvoldoende is, het autogebruik zelf zal ook moeten worden teruggedrongen. In het NMP zijn de volgende drie doelstel lingen geformuleerd om de schadelijke emissies van verkeer en ver voer te verminderen: het gebruik van voertuigen die zo schoon, stil, zuinig en veilig mogelijk zijn en uit onderdelen en materialen bestaan, die in zo hoog mogelijke mate geschikt zijn voor hergebruik; stimuleren van openbaar vervoer en fiets; afstemming van wonen, werken, winkelen en recreëren, zodat de verplaatsingsbehoefte minimaal is. Industrie Omdat het hier om zeer uiteenlopende soorten van bedrijven gaat, is het moeilijk precies aan te geven wat van hen kan worden ver wacht. Belangrijkste doelstelling is het ontwikkelen van een econo misch rendabele industrie, die milieuvriendelijk produceert. Om dit te bereiken, is het noodzakelijk dat bedrijven hun eigen bedrijfsvoering grondig doorlichten op milieu-aspecten. Gezien de specifieke milieupositie van de chemische industrie wordt aan deze sector apart aandacht geschonken. Doelstellingen voor deze sector tot het jaar 2000 zijn: beëindiging van de produktie van de ozonlaag aantastende CFK's; voor onder andere emissies van benzeen, chloormethanen, di- chloorethaan, koper en cadmium zijn reducties nodig van 60 tot 70%. Elektriciteits- en gasvoorziening De doelgroep elektriciteitscentrales heeft de afgelopen jaren een grote bijdrage geleverd aan het terugdringen van onder andere S02-emissies. De ruimte voor verdergaande bestrijdingsmaatrege len is daarom beperkt. Toch wordt ook van deze doelgroep nog een forse inspanning gevraagd in verdere terugdringing van verzurende emissies, onder meer door het bevorderen van energiebesparing. Doelstelling is een reductie van ruim 50% van de emissies S02 en NOx in het jaar 2000 ten opzichte van 1985. Bouw Tot op heden is de bouw geen doelgroep van het milieubeleid ge weest. Er bestaat echter een directe relatie tussen de totstandko ming, het beheer en de eventuele sloop van de gebouwde omgeving en de kwaliteit van het natuurlijk leefmilieu. Een onderscheid kan worden gemaakt tussen de milieu-effecten van de produktie van bouwmaterialen, het bouwproces en de milieu-invloeden van het ge bruik van het bouwprodukt. Het NMP vraagt van de bouwsector een extra inspanning. Dit vraagt om toepassing en ontwikkeling van schone en nieuwe technologie. Van het streven naar milieubewuste en duurzame woningbouw kan een belangrijke innovatieve werking uitgaan. De milieudoelstellingen hebben betrekking op de nieuwbouw en de vernieuwbouw, op woningen en op kantoren, op het bouwen zelf en op het beheren. Consumenten en detailhandel De (nieuwe) doelgroep consumenten neemt een aparte positie in. Huishoudens zijn van belang, omdat zij de uiteindelijke vraag naar aard en hoeveelheid van produkten bepalen en dus voor de produ centen van doorslaggevend belang zijn en omdat huishoudens een schakel zijn in de stoffenstroom, waarvan de kringloop zoveel moge lijk zou moeten worden gesloten. Milieubewustwording bij consu menten heeft dus een breed uitstralingseffect. Concreet worden van de consumenten de volgende bijdragen verwacht: in het jaar 2000 worden alle gebruikte batterijen, klein chemisch afval, alle blik, alle textiel en alle papier gescheiden ingezameld; in het jaar 2000 wordt 50% van het organisch huishoudelijk afval gecomposteerd of vergist; tot het jaar 2000 wordt de groei van het aantal reizigerskilometers per particulier vervoer en voor privé-doeleinden beperkt met 15% ten opzichte van 1985; in het jaar 2000 wordt een reductie van 50% van het gebruik van oplosmiddelen ten opzichte van 1985 bereikt. 366 NGT GEODESIA 89 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 30