publikaties instrumentele ontwikkelingen Meten is weten Er is, ook al in het verleden, uitgebreid gemeten. Een complicatie vormt echter, dat het vast veronderstelde referentiepunt zelf ook beweegt! De beide buitenlandse sprekers, dr. D. T. Pugh (Institute of Oceanic Sciences, Engeland) en dr. O. Remmer (Geodetic Institute, Dene marken) pleitten daarom voor wereldwijde en gekoppelde meet netten voor registratie van de zeespiegel en het bodemniveau. Prof. R. F. Rummel (Faculteit der Geodesie, TU Delft) schetste hier na de mogelijkheden van satellietmetingen, zowel te gebruiken voor deze mondiaal geïntegreerde metingen als voor ijking van de mo dellen. Gevolgen Volgens ir. J. G. de Ronde (Dienst Getijdewateren, Rijkswaterstaat) blijven de gevolgen voor de Noordzee niet beperkt tot het stijgen van het gemiddelde zeeniveau. Het getijdeverschil en de windopzet bij stormen nemen ook toe. De gevolgen hiervan voor veiligheid, morfo logie, waterbeheersing en ecosystemen werden geschetst. Prof. dr. H. G. Wind (TU Twente) presenteerde een model waarmee de ontwikkelingen kunnen worden gesimuleerd en de kosten van mogelijke beleidsbeslissingen kunnen worden afgewogen. Het wereldkundig maken van resultaten moet helaas wachten op de pre sentatie van de „Kustnota" door de Minister van Verkeer en Water staat. Conclusies er bestaat 50% kans dat Nederland in de komende eeuw ten op zichte van het gemiddeld zeeniveau tussen 0,2 en 1,2 meter zakt; om de modellen te verbeteren, is onderzoek en wereldwijd en geïntegreerd meten nodig. Nü beginnen!; gevolgen voor onze samenleving; hierover meer in de Kustnota; interdisciplinair samenwerken noodzakelijk; twee buitenlanders zijn voldoende om een Nederlands sympo sium bijna volledig in de Engelse taal te houden. Peter Struik (Klvl) MAPPING AWARENESS Gedurende het 3-jarig bestaan van het Engelse tijdschrift „Mapping Awareness" is gebleken, dat het aan 25 000 lezers over de gehele wereld veel informatie verschaft met betrekking tot digitaal karteren en geografische en vastgoedinformatiesystemen. Het tijdschrift pu bliceert ook over mensen en bedrijven, gebruikersinstallaties en er varingen, conferenties, recensies en nieuws uit de informatietechno logie. Een gewoon jaarabonnement kost f 65, Voor meer informatie: The marketing director Cartographic Data Limited, 12 Horseshoe Park, Pangborne, Berkshire RG8 7JW. U.K. Telefoon 09 44 7357 2454. Met ingang van 1 juni 1989 is ir. J. Polman benoemd tot directeur Geodesie bij de hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. Voorheen was hij directeur van het Kadaster in de provincie Drenthe. Op 1 juli 1989 is ir. C. G. H. Geerts benoemd tot directeur van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Overijssel. Daar voor bezette hij dezelfde functie in de provincie Groningen. Ir. P. G. Schwarz van de Meetkundige Dienst (MD) van de Rijks waterstaat heeft per 1 september 1989 de functie van plaatsvervan gend hoofddirecteur aanvaard bij de Hoofddirectie van de Water staat (HW). Als interim-manager zal hij in opdracht van de Directieraad van de Rijkswaterstaat voorbereidingen treffen voor de reorganisatie van de Hoofdafdeling Financieel-economische en Planologische Zaken van HW. Bij de MD is de heer Schwarz hoofd van de Hoofdafdeling Techni sche en Numerieke Ondersteuning en als zodanig lid van het direc tieteam. NGT GEODESIA 89 - 7/8 TEKTRONIX XD88 Tektronix introduceert haar nieuwe grafische superwerkstations, ge baseerd op de snelle en krachtige Motorola 88000 processors. De nieuwe XD88-serie is 100% compatibel met de oude 4300-serie, waardoor de reeds op deze stations gebruikte software ook op de nieuwe stations draait. Software-leveranciers hebben reeds toege zegd de nieuwe XD88-serie te zullen ondersteunen. De XD88-familie is modulair van opzet. Hierdoor kan men een confi guratie aanschaffen, die het meest aansluit bij de wensen van de ge bruiker. Zo is de XD88/01 een stand-alone toepassing, welk een groot aantal grafische terminals en netstations ondersteunt. De XD88/05 is een complete file-server configuratie die de Motorola 88000-rekencapaciteit koppelt aan 1,8 Gigabyte massageheugen en een tape-streamer met een capaciteit van 2 Gigabyte. De XD88/30 is bestemd voor de meest veeleisende gebruiker en is dan ook Tektronix' neusje van de zalm. De opslagcapaciteiten kunnen naar believen worden vergroot mid dels onder andere Winchester-schijven van 300 of 600 MB, een 1,2 Mb floppy disk drive en een tape streamer van 2 Gigabyte. De (grafische) weergave van Tektronix' mogelijkheden kan geschie den op de 16-inch monitoren met een resolutie van 1280 x 1024 pixels. Het technisch vernuft van deze fabrikant is overigens verpakt in een voortreffelijk ogende behuizing. Ook de vormgevers hebben beslist niet stilgezeten. Nadere informatie bij: Tektronix Holland NV, Postbus 226, 2130 AE Hoofddorp. Telefoon 02503- 13300. Tektronix XD88 serie werkstations voorzien van Motorola's 88000 RISC processors. TU DELFT De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 112629 JA Delft. Tele foon 015-78 25 60 of 78 25 68. M. Sterenberg ALTERNATIEVE GEBRUIKSMOGELIJKHEDEN VOOR LANDBOUWGRONDEN: EEN VERGELIJKINGSMETHODE In deze scriptie wordt een methode beschreven, waarmee het moge lijk is alternatieve gebruiksmogelijkheden voor landbouwgronden met elkctar te vergelijken. De gebruikte methode is een zogenaamde multi-criteria-methode. Bij het afwegen van alternatieve gebruiksmogelijkheden is vooral ge keken in hoeverre deze tegemoet komen aan een tweetal nieuwe doelstellingen in het landbouwbeleid, namelijk vermindering van de landbouwoverschotten en vermindering van de milieuvervuiling door de landbouw. In principe is een tweetal alternatieven mogelijk: extensiveren van de landbouwproduktie (tijdelijk braakleggen van de grond, vermindering van het chemicaliëngebruik, verruiming van het bouwplan en geïnte greerde akkerbouw) en het uit produktie nemen van grond (aan- 371

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 35