Bericht uit Almere I I I I I 036 I I 002 oude grens 001 002 oude nummers Fig. 8. De koppeling en bijhouding van geometrische en administra tieve wijzigingen. gen en worden alleen de oppervlakte en waarden van de kavels aangepast (in het register). Deze werkwijze zou ook digitaal mogelijk moeten zijn. Ook hier wordt de geo metrische wijziging eerst in een aparte laag aangebracht en vervolgens automatisch toegepast. Dit vereist een bij zondere verwerking in de administratieve database, aan gezien eerst een kavel moet worden verwijderd en vervol gens dezelfde kavel moet worden opgevoerd, waarbij alle relaties en alle gegevens, behoudens oppervlakte en waarde, moeten worden overgedragen. Tenslotte Bovenstaande problematiek is de oogst van enige erva ringen in het omgaan met oppervlakken en met betrek king tot de integratie tussen geometrische en admini stratieve databases voor wat betreft processen in groot schalig kaartmateriaal. Het zal duidelijk zijn dat langduri ger ervaringen in produktie-omstandigheden zullen moe ten bevestigen of de gekozen oplossingen optimaal func tioneren. Op een aantal gebieden is niet ingegaan; te denken is aan inzicht in de actualiteit van de databases, berekeningen ten behoeve van evaluatie en tweede schatting, toepassen van kortste afstand algoritmen, ver vaardigen van kleinschalig kaartmateriaal met speciale thema's (bedrijfskaartjes, schattingskaartjes). De be schrijving hiervan zal moeten wachten tot meer ervaring is opgedaan, respectievelijk tot andere subsystemen van KAS verder zijn gevorderd! 003 -0 02- 004 005 006 alternatief 1 alternatief 2 012 013 013 014 015 014 015 dat zie je zo Fig. 9. Presentatie van alternatieve ruimtelijke indelingen (bij toe deling bezwaaroplossing). Fig. 10. Een geometrische wijziging zonder wijzigingen in de admi nistratieve gegevens. Literatuur 1. Moolenaar, ir. M. P., Kartografisch Administratief Systeem ten behoeve van landinrichtingsprojecten. NGT Geodesia 1987 no. 12. 2. Lemmen, ir. C. H. J., Toepassing FINGIS in de landinrichting. NGT Geodesia 1989 no. 6. 3. Molenaar, prof. dr. ir. M., Een aanzet tot een geografische infor matietheorie. NGT Geodesia 1989 no. 2. 4. Schans, ir. R. van der, Grafische of geometrische gegevens? NGT Geodesia 1988 no. 5. 5. Schans, ir. R. van der, De geografische gegevensstroom in kaart. NGT Geodesia 1988 no. 12. Prijslijsten zijn boeiend. Jammer is, dat ze voor slechts weinig overheidsdiensten bestaan. Ook de Prijslijst 1989 van de Topografische Dienst (TDN) is een interessant produkt. ,,De topografische kaart op de schaal 1:10 000 geeft een onvertekend beeld van de topografie", zo lees je onder meer. Zou Van der Schans het daarmee eens zijn of zou hij liever horen van ,,een onvertekend beeld van het terrein"? Worden de wegbreedtes trouwens onvertekend weer gegeven? Onvertekend lijkt het beeld van Nederland zeker niet in de naamlijst van plaatsen met meer dan 10 000 zie len en het bijbehorende kaartbladnummer. Piksels woonplaats Almere staat daar niet bij. Ook de Grote Topografische Atlas uit 1987 mist die stad. En Piksel kreeg dat boek juist, omdat zijn huis er volgens de reclame in zou staan. Hij heeft sindsdien ruzie met de schenker. Een kennis die in het vak zit, beweert dat zoiets een kwestie is van actualiteit en dat kaarten per definitie achterlopen op de werkelijkheid. Hij illustreerde dat met de satellietopnamen op de beeldbuis. Voordat die bestonden, kreeg je voorspellingen, maar nu krijg je beelden van het weer in de afgelopen middag. Almere staat daar wèl op, zij het vaak onder de wolken. Terug naar het TDN-vouwblad. Hoewel je bij de lijsten van kaartbladen 1 25 000 en 1 50 000 al uitgiftejaren als 1977 tegenkomt, is er toch nog een apart kopje ,,Oude Kaarten". Het crite rium daarvoor is of de kaarten zich in de bibliotheek bevinden. Het meest luxe produkt is een serie vergrotingen 1 25 000 van de „nettekeningen" uit de vorige eeuw voor de prijs van f 16 660,—. Zo'n bedrag verwacht je bij voorbaat niet in het vouwblad. Het bedrag is trou wens wel inclusief een BTW-tarief. Je kunt dan als alternatief de Historische Provincie-atlas met topogra fische kaarten van een uitgeverijtje in Landsmeer nemen. De TDN-folder verwijst daar niet naar. Zou dat zijn omdat de uitgever de kaarten uit het Rijksarchief haalde en aan de TDN slechtsvoorafgaande schrifte lijke toestemming" vroeg? Maar voor Piksel en zijn buren uit Almere zijn oude kaarten van de woonomgeving toch ook minder inte ressant Piksel NGT GEODESIA 89 - 7/8 343

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 7