O vlakobject). kunnen via de rechts" en „links" relaties de bijbehoren de zijden worden gevonden en daaruit via de „begin" en „eind" relaties de bijbehorende knooppunten met hun coördinaten. Lijn- en puntobjecten kunnen op eenzelfde manier wor den gevonden. 2. Geef alle objecten in een bepaald gebied Het gebied wordt door middel van een omgrenzing aan gegeven. Daarna worden alle knooppunten die binnen de omgrenzing vallen, opgezocht via hun coördinaten. Via de „geef weer" relatie worden de bijbehorende punt objecten gevonden met hun klasselabels. Via de „begin" en „eind" relaties worden de zijden gevonden en van daaruit via de „deel van" relaties de lijnobjecten met hun labels en via de „links" en „rechts" relaties de vlak- objecten met labels. 3. Geef informatie over een bepaald object De ingang is nu de objectidentificatie. Via de ok-link wordt het klasselabel gevonden. De geometrische gegevens worden weer via de go-links en de gg-links gevonden. Door combinatie van elementaire bevragingen ontstaan samengestelde bevragingen, zoals „geef alle bossen bin nen een bepaald gebied". Dit is een combinatie van bevragingen van type 1 en 2. 3.2. Topologische relaties tussen objecten Tot nu toe zijn bij de ontwikkeling van de f.d.s. twee groepen topologische relaties ingevoerd. De eerste soort volgde uit de graafstructuur van de vectorkaart, de twee de soort werd gevormd door de verbondenheid tussen de geometrische elementen (knooppunten en zijden) en de objecten. Iedere topologie heeft zijn eigen informatie- waarde. Men moet ze echter niet verwarren, omdat ze ieder een bepaald type verbondenheid beschrijven met eigen elementen en regels. De combinatie van deze twee topologieën maakt het mogelijk om geometrische gege vens over objecten af te leiden uit de opgeslagen ge gevens in een gegevensbank, zoals in hoofdstuk 3.1. We kunnen nu echter een stap verder gaan en een topologie op objectniveau definiëren. Die maakt het mogelijk de verbondenheid van de gekarteerde objecten te onder zoeken. Hiertoe kunnen zes groepen objectrelaties wor den gedefinieerd in vectorkaarten. Als we ons tot e.v.k.'s beperken, vinden we de volgende topologische object relaties (fig. 12 t.m. 16). vlak-vlak relaties vv-r (fig. 12) lijn-lijn relaties ll-r (fig. 13) eiland (b) Fig. 12. In een e.v.k. kunnen vlakobjecten elkaar niet overlappen. Uit fig. 12 blijkt, dat er sprake is van aangrenzende vlak objecten (vv-r1 vlakobject 1 grenst aan vlakobject 2) en vlakobjecten die een eiland vormen (vv-r2 vlakobject 1 is een eiland in vlakobject 2). 398 Fig. 13. snijdt Een lijnobject kan van een ander lijnobject aftakken, zo als de IJssel van de Rijn aftakt of omgekeerd, zoals de Ruhr in de Rijn uitmondt (Il-r1 lijnobject 1 takt af van lijnobject 2). Lijnobjecten kunnen elkaar kruisen, zoals een weg over een rivier gaat (Il-r2 lijnobject 1 kruist lijnobject 2). Twee lijnobjecten kunnen elkaar snijden, zoals bij een wegkruising (Il-r3 lijnobject 1 snijdt lijnobject 2). punt-punt relaties pp-r Er is maar één punt-punt relatie en dat is hun onderlinge afstand (pp-r1 puntobject 1 heeft een afstand tot punt- object 2). Nu volgen de relaties tussen objecten van verschillende typen; dit zijn: vlak-lijn relaties vl-r (fig. 14) eindigt in doorsnijdt Fig. 14. Een lijnobject kan in een vlakobject eindigen of omge keerd vanuit een vlakobject beginnen, zoals een rivier die in een meer uitloopt of vanuit een meer verder stroomt (vl-r1 lijnobject eindigt in vlakobject). Een lijnobject kan een vlakobject doorsnijden, zoals de Rijn door Nederland stroomt (vl-r2 lijnobject doorsnijdt vlakobject). Een lijnobject kan over de grens van een vlakobject lopen, zoals de Rijn de grens tussen Duitsland en Frank rijk vormt (vl-r3 lijnobject is grens van vlakobject). punt-lijn relaties pl-r (fig. 15) ligt op op afstand van Fig. 15. Een puntobject kan op een lijnobject liggen, zoals een brug over een rivier. Een brug wordt hier als een punt object beschouwd (pl-r1 puntobject ligt op lijnobject). Een puntobject ligt op een bepaalde afstand tot een lijn object (pl-r2 puntobject ligt op afstand van lijnobject). punt-vlak relaties pv-r (fig. 16) Een puntobject kan binnen een vlakobject liggen, zoals een boerderij in een polder (pv-r1 puntobject ligt in NGT GEODESIA 89 - 9

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 10