De f.d.s. die in dit artikel is ontwikkeld, blijkt een vol doende basis te zijn voor het afleiden van vele andere gegevenstypen en relatietypen. De verzameling van deze typen hebben we de bevragingsruimte genoemd, welke wordt opgespannen door de f.d.s. Deze term lijkt correct in wiskundige zin, omdat het inderdaad om een verzame ling basiselementen gaat, waaruit via gedefinieerde ope raties andere elementen van de ruimte kunnen worden verkregen. Bevragingen dienen betrekking te hebben op elementen uit deze ruimte. Om een werkelijk GIS te bouwen, moet de f.d.s. worden geïnterpreteerd in termen van een gegevensstructuur model. Bij het relationele model gaat het dan om een tabelstructuur. Bij het netwerkmodel gaat het om de defi nitie van recordtypen en een pointerstructuur die de respectievelijke gegevenstypen en de linktypen van de f.d.s. weergeven [13]. Een feitelijke structuur zal zo wor den gekozen, dat bepaalde gebruikerseisen ten aanzien van flexibele en snelle behandeling van bevragingen, bij houding van bestanden enz. worden vervuld. Op de Vakgroep Landmeetkunde en Teledetectie van de Landbouw Universiteit Wageningen onderzoeken we thans de realisatiemogelijkheden van deze f.d.s. in beide gegevensstructuren. Het relationele model laat zich een voudig definiëren; de hele f.d.s. van fig. 11 of fig. 18 is in vijf tot zeven tabellen onder te brengen. Daaraan kunnen dan extra tabellen worden toegevoegd in het geval meer thematische informatie moet worden opgeslagen. Bevra gingen gericht op het onderzoeken van de topologische relaties van de hoofdstukken 3.2 en 3.3 zijn goed te reali seren in een standaardbevragingstaal als SQL [14], Evenzo is onderzoek gedaan naar de definitie van ele mentaire topologische edit-operaties, met bijbehorende controles op consistentie [4], Ook die zijn goed te imple menteren voor het relationele model. Het is inderdaad zeer flexibel, maar zeer traag als het gaat om grotere be standen. Door de trage zoekoperaties hebben relationele gegevensbanken vaak te lange responstijden bij be vraging. Men ziet dan ook dat in de praktijk vaak gebruik wordt ge maakt van een netwerkgestructureerde gegevensbank voor met name het geometrische gedeelte van vector- gestructureerde gegevensbestanden. De hier behandel de f.d.s. voor e.v.k. laat zich goed afbeelden op een net werkgestructureerde gegevensbank. Deze structuur on dersteunt zeer goed een objectgerichte behandeling van gegevens (niet te verwarren met de objectgerichtheid van moderne programmeertalen). Dit feit zal zeker leiden tot relatief korte responstijden bij objectgerichte bevragin gen. Het onderzoek op de Vakgroep Landmeetkunde en Tele detectie in Wageningen heeft ondertussen wel duidelijk gemaakt, dat de hier behandelde f.d.s. goed kan dienen als een algemeen wiskundig model voor vectorgestructu- reerde gegevensbestanden. De interpretatie in verschil lende modellen voor gegevensstructuren is mogelijk en daarmee het ontwerp van verschillende typen GIS. leder type GIS kan dan worden ontworpen met het oog op be paalde gebruikerswensen ten aanzien van gegevens opslag, bevraging en bewerking. Het feit echter dat deze verschillende systemen van een zelfde f.d.s. zijn afgeleid, heeft tot gevolg dat ze alleen qua werking verschillen, maar niet voor wat betreft de onderliggende informatie structuur. NGT GEODESIA 89 - 9 Literatuur 1Broome, F. R., Mapping from a topologically encoded database. The US Bureau of Census. Auto Carto London, 1986. 2. Dangermond, J., A classification of software components com monly used in geographic information systems. Basic Readings in GIS, Spad Systems LTD, 1984. 3. Frank, A., Datastructuren für Landinformationssysteme semantische, topologische und raumliche Beziehungen im Daten der Geowissenschaften. Institut für Geodasie und Photo- grammetrie, Mitteilung Nr. 34. ETH Zurich 1983. 4. Kufoniyi, 0., Editing of Topologically Structured Data. ITC En schede, MSc Thesis 1989. 5. Molenaar, M., Een aanzet tot een geografische informatietheo rie. NGT Geodesia 1989 no. 2. 6. Molenaar, M., Knowledge Representation of Vectorstructured DataBases. In: Geo-lnformationssysteme, Anwendungen Neue Entwicklungen. M. Schilcher/F. Fritsch, redacteuren. Wichmann, Karlsruhe 1989. 7. Molenaar, M., Single Valued Vectormaps. Geo-lnformations systeme, Vol. 2 no. 1, 1989. 8. Molenaar, M., Status and Problems of Geographic Information Systems. Proceedings 42nd Photogrammetric Week, Stuttgart, 1989. 9. n.n., Technical description of the DIME System. Basic Readings in GIS, Spad Systems LTD, 1984. 10. n.n., ARC/INFO A modern geographic information system. Basic Readings in GIS, Spad Systems LTD, 1984. 11. Roessel, J. W. van, A relational approach to vector data struc ture conversion. Proceedings International Symposium on Spa tial Data Handling, Zurich 1984. 12. Roessel, J. W. van, Design of a spatial data structure using the relational normal form. Proceedings Second International Sym posium on Spatial Data Handling, Seattle 1986. 13. Schans, R. van der, Relationele, netwerk en hiërarchische data bases: wat is het verschil? NGT Geodesia 1989 no. 1. 14. Sneller, C. B., Queries for a vectorstructured Geographic Infor- mationsystem based on a Relational Database. Vakgroep Land meetkunde en Teledetectie, Landbouw Universiteit Wagenin gen, Scriptie 1989-6. 15. Wangen, T. C. en R. G. Healy, The geoview designa relational database approach to geographical data handlings. Internatio nal Journal Geographic Information Systems, 1987-1. Lijst met afkortingen: DBMS database managementsysteem GIS geografische informatiesystemen f.d.s. formele datastructuur ok-link object-klasse-link gg-link geometrie-geometrie-link go-link geometrie-object-link e.v.k. enkelvoudige vectorkaart vv-r vlak-vlak relaties vv-r1 vlakobject 1 grenst aan vlakobject 2 w-r2 vlakobject 1 is een eiland in vlakobject 2 ll-r lijn-lijn relaties Il-r1 lijnobject 1 takt af van lijnobject 2 Il-r2 lijnobject 1 kruist lijnobject 2 Il-r3 lijnobject 1 snijdt lijnobject 2 pp-r punt-punt relaties pp-r1 puntobject 1 heeft een afstand tot puntobject 2 vl-r vlak-lijn relaties vl-r1 lijnobject eindigt in vlakobject vl-r2 lijnobject doorsnijdt vlakobject vl-r3 lijnobject is grens van vlakobject Pl-r punt-lijn relaties pl-r1 puntobject ligt op lijnobject pl-r2 puntobject ligt op afstand van lijnobject pv-r punt-vlak relaties pv-r1 puntobject ligt in vlakobject pv-r2 puntobject op grens van vlakobject SQL Standard Query Language 401

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 13