JOHN BROWN DYNAMIC, EXCITING YET John Brown, het redelijk inherently stable [goedkoop] alternatief Een vreemde eend in de kaartenmakersbijt? door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY John Brown Since last year the name of John Brown is new in the mapping world. What kind of maps will be made the re? John Brown uses a system of scanning and vectorizing. It is an alternative method of converting drawings into different computerized formats and it is called the GTX 5000 system. And all that work is done without one land surveyor. Zouden er zeekaarten worden gemaakt? Tussen de vele bedrijven die bezig zijn met elektronische kaartvervaardiging duikt het laatste jaar zo nu en dan de naam John Brown op. Wat doet zo'n ingenieursbureau in die wereld en hoe zijn ze daarin terechtgekomen? NGT Geodesia gaat op onderzoek. Wonderwel duikt precies op de reportagedag een adver tentie op in een krant vol verhalen over zeilsportwedstrij- den op de Oosterschelde: „John Brown, dynamic, ex citing yet inherently stable". Zouden ze misschien zee kaarten maken? Snel op naar Zoetermeer. „Ons kantoor is goed bereikbaar, slechts enkele minuten van de hoofdweg gelegen", vermeldt een folder van John Brown. Het lag natuurlijk niet aan John Brown, dat die paar minuten ruim een half uur bleken te zijn. Dat kwam voor rekening van de gemeente Zoetermeer die zonodig in die periode de weg moest afsluiten en het verkeer met een grote boog om Zoetermeer heen stuurde. Voor een complex grote nieuwe kantoorgebouwen duikt plotseling het naambordje van John Brown op en nog juist op de afgesproken tijd stap ik de kamer binnen van de heer Munoz- Tomas, de general manager. Het bedrijf JBOIS is gevestigd in een mooi kantoorgebouw in Zoetermeer. 402 is nogal Engels georiënteerd, de lezers zullen daar even aan moeten wennen. Ondanks zijn drukke werkzaam heden wil de heer Munoz graag vertellen wat hij allemaal verkoopt en legt eerst uit hoe het bedrijf in elkaar zit. Het ingenieursbureau John Brown is opgericht in 1837 in Yorkshire en was oorspronkelijk een fabrikant van staal- produkten. Inmiddels is het uitgegroeid tot een wereld- bedrijf met meer dan 8000 werknemers in 16 landen. In 1986 werd John Brown onderdeel van de Trafalgar House Group (Engelands grootste constructie- en inge- nieursbedrijf). In 1964 begon men ook in Nederland te werken. Als onderdeel van het grote bedrijf werd in 1987 JBOIS (John Brown Optical Information Systems) opge richt, speciaal gericht op het vervaardigen van teke ningen en documentatie. Er werden specialisten aange trokken, die thuis zijn in computersystemen, engineering en CAD-technologie. Een van de specialisaties is de scanningstechniek. „Maar nog steeds waren we bezig met engineering en manufacturing", zegt Munoz, „pas sinds vorig jaar zijn we ook in de mapping-wereld gaan werken. En dat is een heel nieuw terrein voor ons". Kaarten maken zonder „landmeters" „Op verzoek van de NVK (Nederlandse Vereniging voor Kartografie) verzorgden we een piepklein standje op de Eurocarto-expositie in 1988. Op twee kleine tafeltjes lie ten we iets zien van ons werk en wat we konden, met name op welke wijze wij tekeningen omzetten van ana loge naar elektronische vorm. Wij doen dat door middel van 'scannen' en het plezierige daarvan is, dat het erg goedkoop is. Het omzetten van een analoge tekening van formaat A0 vergt op de traditionele manier al gauw 24 uur werk. Wij doen dat in de helft van de tijd. Eigenlijk is het een a-sociaal systeem", zegt Munoz, „want daardoor raken tekenaars overbodig". (Maar ik geloof niet dat hij daar echt wakker van ligt.) Munoz vervolgt zijn enthousiaste verhaal: „Na die exposi tie kregen we tot onze eigen verbazing erg veel vragen om nadere toelichting. En wij maar praten, praten en nog eens praten, demonstreren, offertes maken... en we kregen opdrachten, soms grote. Van de gemeente Am- NGT GEODESIA 89 - 9

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 14