SSc =o*=oann n =rram Opschoningsfase Tijd is geld OWKLAAN Eindresultaat (na correctie). nas HOBOttAAH Origineel. Scanningresultaat. merkelijk sneller dan mijn bevattingsvermogen en moge lijk ook voor dat van enkele lezers. Ik vraag daarom of het mogelijk is in eenvoudige bewoordingen uit te leggen wat vectoriseren is. „Dat is het omzetten van een bitpatroon in voor CAD- systemen bruikbare entiteiten", zegt Rob en omdat mijn gezicht wellicht nog weinig begrip afstraalt, voegt hij er nog aan toe: „dat zijn grafische primitieven, zoals lijnen, cirkels, letters en dergelijke. Het kleine kastje is eigenlijk een domme box die rasterbeelden omzet in geometrische gegevens". Voor mij is dat domme kastje een mooi appa raat dat op een heel slimme manier heel veel geld ver dient voor zijn baasje. Het resultaat na het vectoriseren wordt nauwgezet met de originele tekening vergeleken. Hier en daar mankeert er wat en dat moet worden aangevuld. Lijnen die recht be horen te zijn, vertonen soms een verspringing en ook staat niet alle tekst overal evenwijdig. Dat moet worden gecorrigeerd en daarvoor is het D-Cad programma ont wikkeld. Via een PC wordt het ontbrekende aangevuld en de onjuistheden weggewerkt. Een van de produktiedames is er net mee bezig. Op een afdruk van de tekening zijn alle missers in rood aangetekend. Zorgvuldig streept zij de aanwijzing op de tekening door als de correctie is ver werkt. Het lijkt veel tijd te kosten, maar ten opzichte van de gebruikelijke methoden is hier toch nog een enorme tijdwinst. Blijkt dit al door het jachtige klimaat in de werkruimten waar we vertoeven, het blijkt ook overduidelijk uit enkele reacties van klanten van John Brown. Zoals die van het Grondbedrijf van de gemeente Amsterdam: „Onze teken kamer maakt gebruik van het Intergraph (Interact)- systeem voor de registratie en modificatie van topografi sche kaarten 1 1000. Om de analoge kaarten te conver teren naar het Intergraph-formaat, hebben we enkele scanningsproeven laten uitvoeren bij verschillende be drijven. We kozen tenslotte voor de methode van John Brown (het GTX 5000 systeem) die in staat bleek onze 400 kaarten snel en goed om te zetten". Een zelfde juichtoon heft Inpark aan. Ook zij hebben enkele projecten bij John Brown laten uitvoeren en ver klaren dat zij door enorme tijdwinst een behoorlijke kostenbesparing hebben bereikt. We zijn nu overtuigd. Voor ik vertrek, vraagt de heer Munoz of er nog iets on duidelijk is. Ja, dat is het verhaal van die zeilboten, daar heb ik niets van kunnen terugvinden. Dat is gauw ver klaard: Uit een archiefmap tovert Munoz een mooie teke ning van een niet zo goedkoop jacht. „We maken ook tekeningen voor de jachtbouw", verklaart hij, „en boven dien is onze directeur een enthousiast zeiler. Daarom hebben we hier en daar wat gesponsord". Het is duide lijk: geen zeekaarten dus. Er rest nog één vraag: Hoe lang duurt het nog eer beslist wordt verder te gaan in „mapping"? „Daar gaan we nu hard over nadenken", zegt Munoz, „misschien moet ik binnenkort wel brutaalweg iemand wegkopen uit dat vak, iemand die erg deskundig is op dat gebied en waar ik dan tegen zeg: kom bij ons, ik betaal je zoveel meer". Wellicht is een advertentie in NGT Geodesia ook een oplossing, en daar wachten we dan maar op. Iets met een tekst van: „Are you interested to work in the dynamic environment of John Brown?" Net voor twaalf uur verlaat ik die dynamische omgeving en laat alles nog even doorsuizen. Wie er meer van wil weten, moet zelf gaan kijken in Zoetermeer. Het kantoor is gemakkelijk te bereiken, slechts enkele minuten vanaf de hoofdweg 404 NGT GEODESIA 89 - 9

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 16