Vastgoedinformatieplan Nijmegen De gemeente Nijmegen heeft onlangs in samenwerking met RAET Lokale Automatiseringsdiensten BV een Informatieplan Vastgoed opgesteld. De overhandiging van het omvangrijke rapport door de projectgroep aan wethouder Timmermans vormde een belangrijke mijlpaal in het totale ontwikkelingstraject van automatisering en structurering van de vastgoedinformatievoorziening. Als projectleider werd drs. ir. H. A. L. Dekker aangetrokken die namens de gemeente Nijmegen een sturende, informatieve en controlerende taak had over de gemeentelijke en externe project groepleden. In de projectgroep waren de volgende disciplines ver tegenwoordigd: Bureau Organisatie en Automatisering (informatie-analisten); Bureau Organisatie en Automatisering (organisatiedeskundi ge); afdeling Openbare Werken Landmeten; afdeling Personeelszaken; afdeling Bouw- en Woningtoezicht; afdeling Informatie, Beleid en Automatisering; afdeling Sociaal en economisch onderzoek; afdeling Belastingen; firma RAET (informatie-analisten). Hoewel de projectgroep slechts driekwart jaar aan dit project heeft gewerkt, is het resultaat niet alleen gebaseerd op inspanningen ge durende de afgelopen negen maanden. Al jaren wordt in Nijmegen gedacht over en gewerkt aan het invullen van geautomatiseerde vastgoedinformatie. Een compleet overzicht van de vastgoedinfor matie in Nijmegen ontbrak daarbij echter. Het rapport is te beschouwen als een overzicht van de vastgoedin formatie in de gemeente zoals die door de projectgroep in kaart is gebracht: een overzichtskaart met een kaartschaal die het midden houdt tussen groot- en kleinschalig, maar wel een kaart van de vastgoedinformatievoorziening waarop een route kan worden uit gezet. De daarbij te passeren plaatsen zijn als toepassingsgebie den op de kaart vermeld, de beperkingen in de te volgen route zijn aangegeven en de mogelijke vervoermiddelen en daarbij behoren de trajecten zijn af te lezen van deze overzichtskaart. Er blijft het nodige te beslissen en afhankelijk van de beschikbare middelen en de termijn waarbinnen men bepaalde doelen wil bereiken, kunnen verschillende keuzen worden gemaakt. Het volgen van een uit gestippelde route vereist kaartinterpretatie en zal mede afhankelijk zijn van interne en externe ontwikkelingen. De hulp van een coördi nator vastgoed, als verkenner en kaartlezer binnen de gemeente Nijmegen, kan dan ook niet worden gemist als men met succes het uiteindelijke doel wil bereiken. Bij het presenteren van deze kaart is ernaar gestreefd om zo wei nig mogelijk relevante details weg te laten, maar tevens is gepoogd om het totaal-overzicht te handhaven. Dat daarbij consessies moesten worden gedaan aan de verlangens en wensen van pro jectgroepleden en hun achterban, spreekt wellicht voor zichzelf. Het is duidelijk geworden, dat een goed georganiseerde opzet van de vastgoedinformatievoorziening in Nijmegen hoge prioriteit moet krijgen. De noodzaak daartoe valt met name af te leiden uit de vele activiteiten tot opbouw van deelsystemen rond vastgoedinformatie, welke thans vrijwel ongecoördineerd op vele werkplekken plaats vinden. De daarmee gemoeide financiële offers en personele in- Overhandiging van het rapport aan wethouder Timmermans. spanningen verdienen een beter afgestemde en meer afge dwongen inzet. Aanleiding Het project „Vastgoedinformatieplan gemeente Nijmegen" komt voort uit de relatie tussen de gemeente Nijmegen en de regionale projectgroep Vastgoed en de daarmee samenhangende activitei ten van de vastgoedgroep Nijmegen (VGGN). De VGGN is in 1986 gestart met als doel te fungeren als brandpunt voor de ontwikkeling van vastgoedinformatie. Dit initiatief heeft echter onvoldoende voe dingsbodem kunnen vinden om de ontwikkeling van vastgoedinfor matie integraal aan te pakken. Hoewel op bepaalde deelgebieden concrete (deel)ontwikkelingen op gang zijn gebracht, stokte de totale ontwikkeling mede door capaciteitsgebrek en personele ver anderingen, eind 1987. De VGGN adviseerde het opstellen van een informatieplan om inzicht te krijgen in de huidige situatie en een gestructureerde visie te ontwikkelen op de gewenste situatie met betrekking tot vast goedinformatievoorziening in Nijmegen. Het informatieplan zou de gewenste basis moeten vormen voor verdere interne ontwikkelin gen en de reactie zijn op externe ontwikkelingen met betrekking tot de vastgoedinformatievoorziening. Doel en aanpak Op 12 juli 1988 heeft het College van Burgemeester en Wethou ders van Nijmegen besloten de informatievoorziening met betrek king tot vastgoed gefaseerd aan te pakken en een informatieplan te laten opstellen. Het opstellen van een vastgoedinformatieplan voor de gemeente Nijmegen is uitgevoerd volgens de SDM-methodiek. Zoals deze methodiek ook aangeeft, is het vrijwel onmogelijk een volledig plan van aanpak voor het gehele traject informatieplanning vooraf op te stellen. Het plan van aanpak heeft dan ook in overleg gedurende het onderzoek zijn definitieve vorm gekregen. Het traject informa tieplanning is uitgevoerd in de volgende fasen: 1. Voorbereiding. 2. Situatie-analyse. 3. Opstellen informatieplan, inclusief informatie-architectuur, ver anderingsplan en financieel plan. Het uiteindelijke vastgoedinformatieplan is gemeentebreed aange pakt. Uitgevoerde werkzaamheden In de voorbereidingsfase die is gestart op 1 september 1988, is het plan van aanpak opgesteld en het projectteam verzekerd van volle dige betrokkenheid van het te onderzoeken deel van het gemeen telijk apparaat, met name van het management. Een informatie plan heeft weinig kans van slagen als het management niet volle dig is geïnformeerd en als geen overeenstemming is bereikt over doel en uitvoering van het onderzoek. De situatie-analyse is gestart in oktober 1988, na goedkeuring van het plan van aanpak. Het rapport situatie-analyse geeft een over zicht van de huidige situatie en de daarbinnen gesignaleerde knel punten, wensen en veranderingsbehoeften. Daarvoor zijn inter views gehouden met vertegenwoordigers van diverse organisatie onderdelen binnen de gemeente Nijmegen (de interviewverslagen zijn ondergebracht in de projectdocumentatie). Met behulp van de interviews is een overzicht verkregen van de huidige situatie. Dit betreft allereerst een overzicht van de gegevensstromen met be trekking tot vastgoed, die worden gebruikt en geproduceerd bij (hoofd)processen van de gemeente Nijmegen. Dit overzicht is weergegeven door middel van zogenaamde IPO-schema's (Input- Proces-Output-schema's). Verder heeft een inventarisatie plaatsgevonden van reeds geauto matiseerde en op korte termijn te automatiseren informatiesyste men met gegevens betreffende vastgoedobjecten. Deze fase is af gesloten met een tussenrapportage: „Concept-rapport situatie analyse vastgoedinformatieplan gemeente Nijmegen", april 1989. Na de goedkeuring van het rapport situatie-analyse is de fase infor matieplanning gestart in april 1989. De kern van het informatieplan is de informatie-architectuur waarin gebieden voor nader onder zoek zijn afgebakend en een indicatie is gegeven van de relaties daartussen. De informatie-architectuur is gebaseerd op de relatie tussen enerzijds gegevensgroepen die betrekking hebben op vast goedobjecttypen en anderzijds processen die volgens de situatie analyse behoren tot het onderzoeksgebied van vastgoed. 406 NGT GEODESIA 89 - 9

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 18