Het doel van dit informatieplan vastgoed is volgens de opdracht ,,een top-down integrale planning die aangeeft hoe de vastgoed- informatievoorziening er in de organisatie van de gemeente Nij megen uit dient te zien, en op welke wijze de gemeente Nijmegen dit dient te realiseren". Daarbij zijn te onderscheiden een informatie-architectuur, een veranderingsplan en een financieel plan. Informatie-architectuur Een informatie-architectuur vastgoed bevat een overzicht van de benodigde ondersteuning met vastgoedinformatie en van de pro cessen in het gemeentelijk apparaat. Deze benodigde, al dan niet geautomatiseerde ondersteuning wordt weergegeven in te ontwik kelen informatiesystemen en de relaties daartussen. Allereerst is de huidige situatie geanalyseerd op basis van inter views met 28 organisatie-onderdelen. De belangrijkste conclusies waren: er is onduidelijkheid over definities van vastgoedobjecten en vastgoedgegevens; er zijn enerzijds doublures in gegevens en informatiestromen, anderzijds hiaten; organisatie-onderdelen die te maken hebben met vastgoed informatie richten zich primair op het verzamelen van de be nodigde gegevens; van klantgerichte gegevensproduktie is nauwelijks sprake; er is onduidelijkheid over de verantwoordelijkheid voor ge gevens en/of processen; het verzamelen van gegevens kost veel tijd en veroorzaakt lange doorlooptijd; structurering van vastgoedinformatie zal neerkomen op in directe besparingen. Hoewel de informatievoorziening met betrekking tot vastgoed zich grotendeels in de Harde Sector afspeelt, is de betrokkenheid van de gemeentelijke organisatie bij vastgoedinformatievoorziening breder dan bij de aanvang van het onderzoek werd gedacht. In het informatieplan is vervolgens een globaal ontwerp (informa tie-architectuur) gemaakt voor de gewenste situatie, die tot doel heeft de problemen uit de situatie-analyse op te lossen. Daartoe is eerst een aantal uitgangspunten geformuleerd, waarin geïnte greerde vastgoedinformatievoorziening centraal staat. In de ge hanteerde ontwerpmethode ligt het accent op de gegevens. Na identificatie van vastgoedobjecttypen en structurering van groepen kenmerken (gegevensgroepen) van deze objecttypen zijn toepas singsgebieden afgebakend op basis van de processen waarin ge gevensgroepen worden gecreëerd. Toepassingsgebieden zijn onderdelen van de vastgoedinformatie voorziening, die in nader onderzoek afzonderlijk kunnen worden beschouwd, onder voorwaarde dat de relatie naar andere toepas singsgebieden wordt vastgesteld. De afgebakende toepassingsge bieden zijn: 1 .a Gebouwde objecten registratie 1.b Gemeentelijke gebouwen en opstallen onderhoud 1 .c Activiteitenverblijven 1.d Woninginformatie 1.e Onderhoud installaties 1.f Kunstwerkenbeheer 1.g Gemeentelijke eigendommen gebouwd 2.a Oppervlakken registratie 2.b Activiteiten terreinen 2.c Sportterreinen 2.d Groenbeheer 2.e Standplaatsen woonwagens 2.f Wegen 2.g Gemeentelijke eigendommen oppervlak 2.h Water 3.a Riool 3.b Nutsleidingen 3.c Particuliere leidingen 3.d Bovengemeentelijke leidingen 4. Vastgoed belastingobjecten 5. Kadastrale objecten 6. Woningbouw-gebieden 7. Milieugebieden 8. Routes 9. Maatschappelijke objecten 10. Topografie 11Subjecten 12. Stadsvernieuwingsgebieden 13. Administratieve indelingen In de informatie-architectuur is niet aangegeven welke gegevens groepen exact als basisgegevens fungeren. Dat zal uit nader on derzoek duidelijk moeten worden. Inhoudelijke coördinatie van on derzoek naar toepassingsgebieden en hun onderlinge relaties is daarbij een voorwaarde. Wel is duidelijk dat de toepassingsgebie den Topografie, Gebouwde objecten registratie, Oppervlakken registratie en Kadastrale objecten een belangrijke bijdrage zullen leveren aan de basisregistratie. Ze verdienen om die reden hoge prioriteit in het vervolgonderzoek. Daarnaast verdient het toepas singsgebied Vastgoed belastingobjecten hoge prioriteit vanwege de geconstateerde nauwe verbondenheid met overige toepas singsgebieden binnen vastgoed. Veranderingsplan Het veranderingsplan geeft aan op welke wijze en binnen welke termijnen het mogelijk is om van de huidige geautomatiseerde en nog niet geautomatiseerde ondersteuning te komen tot de ge schetste situatie betreffende vastgoedinformatievoorziening. Bo vendien worden hierin de globale veranderingen voor de organisa tie aangegeven. Huidige informatiesystemen, bezien in relatie met de gewenste situatie, leiden tot de conclusie dat een deel van de vastgoedinfor matievoorziening al gerealiseerd of in ontwikkeling is, maar niet vanuit de integratiegedachte. Als basis voor de verandering is het dan ook noodzakelijk dat gestarte en geplande informatiserings- en automatiseringsontwik kelingen zo snel mogelijk worden geanalyseerd vanuit het kader van de gewenste, integrale vastgoedinformatie-architectuur. Daar bij dienen de noodzakelijke consequenties te worden aangegeven. Beschreven is wat in het kader van integrale vastgoedinformatie voorziening wordt verstaan onder beheerdersverantwoordelijk heid. Voor de te onderzoeken toepassingsgebieden is de organisa torische plaats van de beheerdersverantwoordelijkheid aange geven. Ook is de inhoud van de functie vastgoedcoördinatie glo baal beschreven; geadviseerd wordt tot organisatorische plaatsing van deze functie in de DOC (Dienst Ondersteuning en Coördinatie) binnen de Harde Sector. Op grond van haar functie in de vastgoed informatievoorziening wordt voorgesteld de afdeling Landmeten te verplaatsen vanuit de dienst Stadsontwikkeling naar de DOC. Verder wordt in het kader van meervoudig gegevensgebruik de noodzaak van leveringscontracten benadrukt. Financieel plan Het financieel plan bevat een overzicht van de benodigde geldelij ke middelen ten aanzien van de realisatie van het benodigde ver anderingsplan. Eventueel wordt aangegeven op welke wijze het veranderingsplan dient te worden aangepast naar aanleiding van beperkte financiële middelen (financieel haalbaarheidsplan). Uit gangspunt daarbij is vooralsnog, dat het vervolgtraject budgettair neutraal zal moeten worden gerealiseerd. Bij het opstellen van het financieel plan wordt duidelijk, dat reeds forse bedragen zijn uitgegeven dan wel gereserveerd voor geauto matiseerde vastgoedinformatievoorziening. Uniformiteit in de op bouw van de kosten ontbreekt echter, waardoor het moeilijk is een totaalbeeld te schetsen. Uitgaande van de huidige situatie met een aantal bestaande deel systemen rondom vastgoed vergt integrale vastgoedinformatie voorziening naar schatting een investering van ruim 20 miljoen gulden, exclusief kosten van vooronderzoek. Driekwart van dit be drag is reeds gereserveerd voor of recentelijk geïnvesteerd in (deel)toepassingen rondom vastgoed, die niet zijn gebaseerd op integratie van vastgoedinformatie. Dat onderstreept de noodzaak van coördinatie en beheersing van ontwikkelingen op het gebied van vastgoedinformatie. De berekening is overigens gebaseerd op gegevens van een leverancier met standaardprodukten. Aangegeven is ook in welke richting baten ter compensatie van de kosten kunnen worden gezocht. De projectgroep betwijfelt, dat de vervolgtrajecten die inhoudelijk passen binnen het kader van dit in formatieplan, budgettair neutraal kunnen worden gerealiseerd. Per ontwikkelingstraject zal in ieder geval een gedegen kosten/baten analyse moeten worden gemaakt. Deze analyses moeten door de vastgoedcoördinatie worden geconsolideerd, zodat ook kosten/ baten-afwegingen kunnen worden gemaakt vanuit het oogpunt van integrale vastgoedinformatievoorziening. Voor nadere informatie: Secretariaat Vastgoed, M. P. J. van de Ven, afd. Openbare Werken/Landmeten, telefoon 080 - 292760. NGT GEODESIA 89 - 9 407

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 19