Een formele gegevensstructuur voor enkelvoudige vectorkaarten jvstivaj A- nnnnnrip^rinnnnnnnnnnnnnnn nnnn"K7" ben kunnen voorzien. De HR zou dan de rechtbank de nodige opdrachten hebben kunnen geven voor een goe de wetstoepassing. De juiste constitutionele verhoudin gen zouden dan zoveel mogelijk zijn gehandhaafd. Als bezwaar in haar voorstel zag de commissie wel, dat de wetgever ingrijpt in de bij rechterlijke gewijsden door be langhebbenden verkregen rechten. Zij vond dit bezwaar echter acceptabel, omdat de HR had uitgemaakt dat de verkregen rechten in strijd met de wet waren verkregen en het derhalve niet slechts wenselijk, maar ook constitu tioneel geoorloofd was, dat de wetgever een dergelijke voorziening zou treffen. In de Memorie van Toelichting schrijven de verantwoor delijke ministers, dat zij om een aantal redenen van mening zijn dat zij zich zoveel als enigszins mogelijk heb ben onthouden van ingrijpen in geschillen welke constitu tioneel uitsluitend ter beslissing staan van de burgerlijke rechter. Deze redenen zijn: 1. Vaststaat dat de vonnissen van de rechtbank, ten ge volge van de feitelijke situatie (namelijk diverse uitge voerde werken), onuitvoerbaar zijn. 2. Een hogere voorziening dan alleen cassatie in het be lang der wet, staat niet open. 3. De HR heeft de vonnissen gecasseerd in het belang der wet. 1. Inleiding In het februarinummer 1989 van dit tijdschrift werd in het artikel ,,Een aanzet tot een geografische informatietheo- 4. De voorgestelde voorziening doet geen uitspraak, maar laat de beslissing juist aan de burgerlijke rechter. Het enige wat de voorziening wil, is de vastgelopen ruil verkaveling, welke zonder ingrijpen van de wetgever niet kan worden voltooid, weer op gang te brengen met be hulp van de burgerlijke rechter. Het rechtsverkeer en de rechtszekerheid eisen, dat de ruilverkaveling Beekber gen zo spoedig mogelijk gereedkomt, aldus de beide ministers. Zij reageerden ook nog op het voorstel van de commissie om de HR de gevolgen van haar arresten te laten afdoen. Zij stelden, dat in beide voorstellen de uitkomst dezelfde zou zijn. Zij vonden dat aan het voorstel van de commis sie het nadeel kleefde, dat het zich mogelijk in de toe komst wederom zou kunnen voordoen dat aan arresten van de HR, in het belang der wet gewezen, rechtsge volgen zouden kunnen worden verbonden, althans de verleiding daartoe over te gaan, groot zou kunnen zijn. Zij vonden daarentegen, dat de ontworpen voorziening een zeer uitzonderlijke was, ook al gezien de gekozen vorm, en slechts bedoeld voor de bijzondere moeilijkheid in deze ruilverkaveling. In het Eindverslag bleef de commissie van mening, dat de door haar aanbevolen oplossing minder ver afweek van de normale constitutionele verhouding dan het voorstel van de beide ministers. Zij erkende wel, dat de praktische resultaten van beide oplossingen vrijwel dezelfde zouden zijn. Met het oog op de noodzakelijkheid van een spoe dige afhandeling wilde zij zich neerleggen bij de in de voorziening gegeven oplossing. Tot slot wil ik de geïnterviewde in het Nederlands Juris tenblad graag bijvallen bij zijn uitgesproken verbazing, dat deze wet nooit de aandacht heeft getrokken van de staatsrechtsgeleerden, omdat hier sprake was van strijd met de „Trias Politica". Literatuur Vonnissen van de rechtbank Zutphen d.d. 24-2-1955 en 28-4-1955 (twee vonnissen). Arresten van de HR d.d. 23-12-1955, NJ 1956 no. 320 en 334. Memorie van Toelichting, no. 5241, zittingsjaar 1957 - 1958. Voorlopig Verslag, Memorie van Antwoord en Eindverslag, no. 5241, zittingsjaar 1958 - 1959. rie" [5] gepleit voor een meer theoretische benadering van het gebied der geografische informatiesystemen. Zo'n benadering is nodig om wat meer structuur te bren- door prof. dr. ir. M. Molenaar, vakgroep Landmeetkunde en Teledetectie, Landbouw Universiteit Wageningen. SUMMARY A formal datastructure for single valued vectormaps Vectormaps contain three sets of data: terrain feature identifiers, data describing the thematic aspects of these features and data for their geometric description. An abstract mathematical model for the information content of vectormaps is given by its formal datastructure, consisting of the elementary datatypes and their linktypes. Such a formal datastructure will be developed in this article. The geometry of vectormaps will be analysed in terms of graph theory, the links between the elementary geometric data, nodes and arcs, and the feature identifiers will be formulated. The resulting formal datastructure plays a central role in the definition of „single valued vectormaps". The structure of the query space is analysed for databases based on this formal datastructure, with special emphasis on the topological relationships among terrain features. 392 NGT GEODESIA 89 - 9

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 4