A j.(6, 7), (7, 6). A .(6, 7),. .1 395 ten. Deze nieuwe punten bevatten positie-informatie, terwijl zij zijn toegevoegd als vorminformatie. Wiskundig bezien is dat niet elegant; daarom zullen we nog een aan tal afspraken maken: Conventie 3 Als een vectorkaart als graaf wordt beschreven, worden alle punten die de geometrie van de kaart vastleggen, als knooppunten geïnterpreteerd. Naast de knooppunten komen dus geen andere punten voor. Als de gegevenstypen worden weergegeven door ellip sen en de relaties tussen de gegevenstypen door pijlen, dan hebben we voor vectorkaarten de volgende relaties: zijden hebben een beginpunt en een eindpunt; beg i n knooppunt einde Fig. 7a. Zijde-knooppuntrelatie. Conventie 4 De zijden van zo'n graaf worden geometrisch weerge geven als rechte lijnstukken. Verder is het voor de analyse van vectorkaarten nog zin vol om dubbelzinnigheden te vermijden door middel van de volgende twee afspraken: Conventie 5 Elk tweetal knooppunten in een graaf wordt verbonden door maximaal één zijde. Daarnaast kunnen ze ook zijn verbonden door één of meerdere ketens (fig. 5). knooppunten hebben een positie, uitgedrukt in coör dinaten; ykiiooppurit^y-^coóndiriaten^ Fig. 7b. Knooppunt-positierelatie. zijden hebben een vorm. zijde Fig. 7c. Zijde-vormrelatie. G (N, A) G (N, A) N 6, 7,. N 6, 7 Fig. 5. Verbinding van knooppunten. Conventie 6 In de geometrische weergave van een graaf mogen de zijden elkaar niet snijden (fig. 6). Fig. 6. Twee elkaar snijdende zijden worden door toevoeging van een knooppunt op de snijding opgesplitst in vier zijden die in het nieuwe knooppunt samenkomen. Met deze afspraken vormt de grafentheorie een goed gereedschap om de geometrie van vectorkaarten te be schrijven en te analyseren in termen van knooppunten, zijden en de relaties daartussen. 2.1.2. Een formele gegevensstructuur voor de geometrie van vectorkaarten In het voorgaande zijn vier verschillende gegevenstypen ingevoerd voor de beschrijving van de geometrie van vectorkaarten, te weten: De knooppunten en zijden om de graafstructuur van de kaart te beschrijven, coördinaten voor de positie-informa tie en daarnaast nog vorminformatie (fig. 7a, 7b, 7c). NGT GEODESIA 89 - 9 Omdat we hier hebben afgesproken dat zijden rechte lijnstukken voorstellen, hoeft de vorminformatie niet expli ciet te worden opgenomen. Voor de volledigheid zullen we deze echter wel in de gegevensstructuurschema's laten staan. De bovenstaande relaties kunnen nu worden samengevat in een gegevensstructuur voor de geometrie van vector kaarten (fig. 8). beg In knooppunt vorm Fig. 8. Formele gegevensstructuur voor de geometrie van een vectorkaart. De relaties in dit schema zullen we geometrie-geometrie relaties of -links noemen, kortweg gg-links. In feite moe ten we hier spreken over link-typen, net zo goed als we spreken over gegevenstypen. Een type staat dan voor een klasse van gegevens of links, terwijl we pas over ge gevens of links mogen spreken, als het gaat om gege vens en relaties daartussen die feitelijk in een gegevens bank aanwezig zijn. 2.2. Geometrie-object relaties De f.d.s. voor een vectorkaart dient fig. 1 als hoofdstruc tuur te hebben. In het voorgaande hebben we de relatie tussen objectgegevens en thematische gegevens samen gevat in de vorm van fig. 2. In dit artikel zullen we de rela tie niet verder uitwerken. De aandacht gaat hier uit naar de relatie met de geometrie. De ellips „geometrische gegevens" is uitgewerkt in hoofdstuk 2.1, resulterend in de f.d.s. van fig. 8. Nu komt dus de taak om een verdere (dubbele zijden

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 7