gaan rechtstreeks in de Elta en daarmee wordt buiten alles uitgezet. Ook deze uitgezette grenzen worden dubbel verzekerd. Er volgt nog een controlemeting en alles wordt vastgelegd op duidelijke veldwerken. Ook dit werk wordt van begin tot eind zeer ,,gründlich" aangepakt. Nog meer kadastertaken In de rondgang door het bureau komen we nog een bij zonder werk tegen. Een aardige jongedame zit aan een beeldscherm te digitaliseren. Het is een andere kadas trale bezigheid, een soort hermeting. Het is vergelijkbaar met het Nederlandse LKI (hier ALK genaamd Automa- tiesierung Liegenschaftskataster). Het gebruikte pro gramma heet GIAP en is beschikbaar gesteld door de overheid aan alle bureaus die ermee werken. „Nou ja, beschikbaar gesteld", zegt Rox, „we hebben er wel DM 80 000 voor moeten neertellen". Geotechnik GmbH Naast de taken van het Duitse Kadaster wordt ook heel ander werk gedaan, zoals leidingenregistratie, civieltech nisch werk, ontwerpen en directievoeren bij talrijke zaken, realiseren van uitbreidingsplannen, enz. Rox zei het al in het begin: we meten van alles, altijd en overal, alleendat is niet meer het werk van de beëdigd land meter, maar daarvoor is het technisch ingenieursbureau Digitaliseren van hermetingen. Geotechnik GmbH opgericht. Omdat aan weerszijden van de grens wordt gewerkt, is daaruit ook nog een Nederlands bureau gegroeid: Geomij BV, en dat zijn de Nederlanders die je op het bureau tegenkomt. Radweg nach Hverich 'trümp Cartnerei Gartner ei Torpfahl Torpfahl durch tssen am Het meeste werk vindt plaats in ruilverkavelingen. (Inzet: aanmeting grondslagpunt.) NGT GEODESIA 89 - 10 4 79

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 11