Europa 1992 Opmeten ondergrondse leidingen. De baas van Geomij BV, Theo Fakkert, is bereid iets van dat werk uit te leggen en neemt me mee naar een kamer waar wordt gewerkt aan leidingenkaarten. De eerste is een rioleringskaart, welke in digitale vorm wordt ver vaardigd. Fakkert legt uit hoe de gegevens in de computer en in het bestand worden verwerkt; ook interessant is hoe ze in het terrein worden opgenomen. Riooldeksels kun je zien en aanmeten, je kunt ze openmaken, de bodem opmeten, zien welk materiaal het is, enz. Maar als er ondergronds een knik in een leiding zit en je wilt de plaats van die knik weten, wordt het moeilijker; je kunt niet door een riool van 40 cm kruipen. Daar zijn spanningzoekers voor. Van twee zijden wordt een slang het riool ingespoten, er wordt een frequentie opgezet en bovengronds wordt de plaats van de slang gemeten. Zo wordt het knikpunt zichtbaar. Een tweede man op deze kamer is bezig met de vervaar diging van een elektriciteitsleidingenkaart van de stad Bitburg. Alle informatie moet op de kaart terechtkomen, en dat is op een bepaalde schaal weieens moeilijk. Het is nog moeilijker dan bij de rioleringen de ligging van de kabels te ontdekken. Ook hier brengt de spanning zoeker uitkomst. Het resultaat is weer een kunstig stukje kaartwerk, zuiver, duidelijk en „grüntilich" opgebouwd. De laatste man die we aan het werk kunnen zien, is Henk Karis. Hij is bezig op een IGOS-station en vervaardigt een tekening van een aan te leggen provinciale weg. Buiten zijn de nodige opnamen gemaakt en ingelezen. De weg moet in AutoCAD worden afgeleverd. Het lijkt niet zo goed te lukken met deze kaart; het beeld scherm geeft steeds een ander stukje dan gevraagd. Het kan er niet helemaal op. Dan kapt Henk het maar in twee stukken en nu gaat het wel. Het lijkt Fakkert aardig ter afsluiting een proefplot te laten vervaardigen op de aangesloten tekenautomaat, die met een snelheid van 700 mm/sec. kan tekenen: de kantlijn, de vaste punten, de kanten van de weg; in een onbegrij pelijke volgorde doet het „masjien" zijn werk. Binnen enkele minuten is de tekening gereed. En toen toonde de plotter zijn menselijke kant: ook hij kent blijkbaar emoties, want als een kwaad geworden, overspannen medewerker frommelt hij met de punt van zijn pen, juist bij de laatste haal, de gehele tekening met een snelheid van 700 mm/ sec. in elkaar. En ook dat gebeurde zeer ,,gründlich". Met Fakkert en Rox praten we nog even na over de toe komst. Zal er veel veranderen na 1992? De heren denken van niet. De öffentlich bestellten Ver- messungsingenieure behouden hun aanstelling. Daar kan niemand tussenkomen. En de technisch ingenieursbureaus? Daarvan zijn er zo'n 1000 in Duitsland volgens Rox. Dat maakt de spoeling dun en de concurrentie groot. Misschien zullen de Duitse bureaus Nederlanders aantrekken om ook op de Neder landse markt te kunnen meedoen. Over die markt wist Fakkert nog wat te zeggen. Het ging over B6, een combinatie van bureaus die werkgarantie van het Kadaster hebben gekregen voor zeven jaar. Die halen wel de krenten uit de pap; alleen wat zij overlaten, 480 Elektriciteitsleidingen, zorgvuldig in kaart gebracht. De kaart werd ,,gründlich" verfrommeld. NGT GEODESIA 89 10 Berliner Straffe

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 12