Provincie Limburg Het menselijke programma Communicatieve zelfsturing als toekomstmodel*] Hoe welkom zijn de Duitse ingenieursbureaus in 1992? Zonder dat we daar bewust weet van hebben, voeren we een programma uit, het menselijke programma. Ik ge bruik die term uit de informatica om het nieuwe mens beeld achter het management bewust en zichtbaar te reconstrueren. Door de informatica wordt zichtbaar, dat een maatschappij een kennissysteem is. Wie heeft het menselijke programma geschreven? Het is een oude, wijsgerige vraag. Het mythische denken voelde heel goed, intuïtief, dat er een verborgen bestuur der was. De theologen zeiden, dat God het menselijke programma had geschreven. Vervolgens kwamen de fysici; alles is energie, zeiden ze. Er zijn processen die wetmatig zijn, die we moeten ontdekken, dan kennen we het menselijke programma; dat is een eeuwige terugkeer, het menselijke programma zou cyclisch zijn. Dus de wet van de natuur was de verborgen programmeur. Toen verschenen de biologen, het programma was een proces, zeiden ze, een evolutieproces, niet cyclisch, maar eenmalig en onomkeerbaar. Het menselijke programma was genetisch, door de aanleg bepaald. De evolutie, als verborgen bestuurder, had het menselijke programma geschreven. Toen kwamen de economen en de sociolo gen, alles was economisch en sociaal bepaald, door de sociale structuren. Adam Smith sprak van de onzichtbare Dit artikel is een voordracht gehouden op de NGL rayonbijeen komst te Goes op 20 april 1989. NGT GEODEStA 89-10 mogen anderen doen. Wel knap van die lui om dat voor elkaar te krijgen, maar van een overheid zou je betere dingen mogen verwachten. We verlaten het bureau Rox en keren terug naar het vaderland. Bij de douane wil ik nog even een foto maken ter illustratie dat dit artikel echt in het buitenland is ge maakt, maar toen werd die vriendelijke douanier plotse ling heel erg onvriendelijk en wees mij op het fotografeer verbod aldaar. Het scheelde niet veel of zowel de foto's als de redacteur waren in beslag genomen, en dan had u dit verhaal nooit gelezen. In het midden latend of dit een groot verlies zou betekenen, geeft het wel aan dat het nog lang geen 1992 is. Voor Geomij BV en Geotechnik GmsH maakt dat niet veel uit. Zij hebben werk genoeg aan beide zijden van de grens. Hartelijk dank heren voor uw gastvrijheid. hand als verborgen bestuurder. De informatici komen nu een handje helpen. God heeft WordPerfect 4.1. niet ge schreven en ook 5.0 niet. Aangezien een computer geen hersenen heeft, hoeven we ook niet te discussiëren over zijn erfelijke aanleg. Logica van het Gevoel, een essay over „de stabiliteitslagen in de cultuur als nesteling der emoties", werd geselecteerd als „Book of the year" door de Systems Research Foundation op het International Congress for Avanced Studies in Systems Theory, Cybernetics and Informatics. Het werk is een wijs gerige theorie over de ontwikkeling van de cultuur. Volgens Cornelis kent de geschiedenis van de mensheid drie fasen, die elk op eigen wijze voor stabiliteit zorgen. Hij typeert de samen leving in de oudheid als een systeem dat was gebaseerd op macht en onderdanigheid. In de Franse tijd treedt het begrip rechtvaardigheid op de voorgrond. De maatschappelijke orde steunde op een systeem van regels, waaraan iedereen zich diende te houden. Maar er is een omwenteling aanstaande. De maatschappij van de toekomst zal worden gestuurd door com municatie. Dit systeem van communicatie kan de problemen van de moderne samenleving uit de wereld helpen. Prof. Cornelis ziet zijn theorie dagelijks bevestigd: „Ik kijk iede re ochtend in de krant om te zien wat men met mijn systeem heeft gedaan. Dan blijkt steeds weer dat mijn ideeën overal weerklank vinden. Een treffend voorbeeld is de Russische leider Gorbatsjov. Ik zeg weieens bij wijze van grap: ik betaal die man echt niet om mijn theorie te verkondigen. De Russen beschikten over een perfect regelsysteem en een overvloed aan macht. Toch dringt men daar zelfs aan op verandering. Glasnost en perestrojka: dat is precies hetzelfde als flexibiliteit en communicatie". 481 door prof. dr. A. Cornelis, hoogleraar Economische, Sociale en Culturele Kennisleer, Vrije Universiteit Brussel. SUMMARY Communicative self-management as a model for the future According to the author, the history of mankind knows three stages, each with their own way of stability. In antiquity was the society based on power and subjectness. In the French time righteousness got promi nent, based on a system of rules. But a revolution is approaching. In the future the society will be managed by communication. This system of communication can solve the problems of the modern society.

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 13