meen ik dat deze derde, logische fase de noodzaak oproept van een nieuwe vorm van management, die ik aanduid als communicatieve zelfsturing. Vooronderstellingen De resultaten van handelen, techniek en organisatie worden opgedeeld in twee logische categorieën, die van de bedoelde en de onbedoelde gevolgen. Ik vooronder stel dat er een overgang aanwijsbaar is in de menselijke geschiedenis van machtsgestuurd hiërarchisch manage ment, in het verre verleden, waarvan de slavernij de meest extreme vorm was, naar een regelgestuurd mana gement. Het regelgestuurde management is het management van de moderne tijd, waarin specialisaties en arbeidsdeling Bruegel, een schilderij dat de mythische toren van Babel voorstelt. (Museum Boymans van Beuningen, Rotterdam.) De toren van Babel is symbool voor gebrek aan communicatie. Men zegt dat de bouwers verschillende talen spraken en elkaar niet meer verstonden. Maar het moet ingewikkelder zijn geweest, ik zie er het probleem in van het bouwen zonder architect. Aanvankelijk werd er zomaar gebouwd, steen voor steen, torentje voor torentje. Net zoals we nu de wetenschap bouwen, vakgroep na vakgroep, zonder theorie, zonder logica. Het is net alsof natuurwetenschap heel iets anders is dan sociale wetenschap, alsof taalkunde heel iets anders is dan biologie, alsof economie heel iets anders is dan scheikunde, alsof wiskunde heel iets anders is dan bestuurskunde en beleid. Maar ik zeg dat er maar één wetenschap is, dat men eikaars taal niet verstaat, dat herken ik in de mythe en het schilderij van de toren van Babel. In de toekomst kan dat allemaal niet meer, het zal net gaan met het systeem van de wetenschappelijke kennis als met de toren van Babel. Nog voordat hij inzakte hield men op met bouwen en men riep er een architect bij. De architect kwam achteraf, het nadenken komt altijd achteraf, daarom spreekt men van 'na'denken. Wat hij ervan vond vroeg men hem. De architect pakte zijn jas en zei ,,ik ga naar huis, het is hier niet om aan te zien". Maar men hield hem tegen. Hij kreeg een kantoor en een tekentafel en bedienden, iedereen moest naar hem luisteren. Toen begon hij te tekenen, op papier, hij tekende een tempel, zo mooi als er nog nooit een was geweest. Pas toen, nadat hij alles van te voren had bedacht, mocht men gaan bouwen. Zo zat het ook gaan met onze moderne wereld. Eerst komt de negatieve terugmelding, inzake het drinkwater, de bewapening, de schulden problematiek in de wereld, de bezuiniging op het onderwijs, de miljarden voor drugsbestrijding, de depressiviteit als cultuurziekte en nog wat van die zaken. Ons maatschappelijk systeem is een toren van Babel. We leven nu in een ethische wereld met veel problemen, in wezen omdat we het sturingsinzicht van ontelbaren niet benutten. De logica van het gevoel gaat verloren in sociale ruis door gebrek aan communicatie. Maar als we leren om naast onze specialismen ook deel te hebben aan het communicatieve zelfsturingssysteem, dan is de werking van de cultuur als die van de architect. Dan zetten we alle negatieve terugmelding om in sturingsbedoelingen die voor eenieder geldig zijn, ik bedoel in waarden van waaruit we sturen. Daarom ben ik over de toekomst niet zo pessimistisch, de ellende ligt meer in het heden waarin de menselijke capaciteit tot communicatieve zelfsturing onvoldoende wordt benut. 484 NGT GEODESIA 89 - 10

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 16