dersteld zelf programmatuur te ontwikkelen, maar gebruik te maken van bestaande, commercieel verkrijgbare pakketten. Een dergelijke opzet heeft als prijs, dat lang niet alles van het omvangrijke terrein van de remote sensing en digitale beeldverwerking binnen het bestek van een leerboek kan worden behandeld. Mather beperkt zich dan ook tot de basisaspecten van de voor remote sensing nood zakelijke beeldverwerkingstechnieken. Het fundament van de remote sensing wordt gevormd door de registratie van elektromagnetische (EM) golven die in contact zijn ge weest met het aardoppervlak of de atmosfeer. Ook een boek dat spe ciaal is gewijd aan de digitale aspecten van remote senging, kan er niet omheen. Het eerste hoofdstuk gaat in op de eigenschappen van EM-golven en hun interactie met atmosfeer, bodem, gesteente, vegetatie en water. Hoofdstuk 2 bespreekt de beeldvormende systemen, vooral de digitale satellietsystemen worden behandeld. Gezien de overdadige aandacht die de Landsat-reeks krijgt, komt de SPOT er bekaaid af. Verwonderlijk is deze bias echter niet, daar de auteur in de behande ling van de stof zich vooral baseert op zijn eigen ervaringen opge daan met Landsat-beelden. Deze voorkeursbehandeling van de Landsat komt zelfs tot uiting in de indeling van de satellietsystemen: enerzijds Landsat Satellieten en anderzijds Andere Remote Sensing Satellieten. Hoofdstuk 3 zet uitvoerig de achtergronden van de computertech nologie in het licht. Zeer veel aandacht wordt besteed aan de repre sentatie van digitale beelden op beeldschermen, matrix- en andere afdrukapparatuur. De paragraaf over beeldverwerkingsprogramma- tuur is overbodig daar er slechts, maar dan ook tot in de details, één programmapakket wordt besproken. De paragraaf lijkt ontstaan uit een practicum. Ook uitvoerig worden de vele gegevensformaten, waarin Landsat-beelden worden aangeboden, besproken en er klinkt ongenoegen over deze chaotische toestand die in de toekomst, met het toenemen van het aantal opnamesystemen, alleen maar erger zal worden. Het is een lange weg van opname tot aankomst van de beelden bij de gebruiker en tijdens deze reis kan, net als in het normale verkeer, van alles misgaan. Belangrijke verstoringsbronnen worden gevormd door storingen in de sensoren, door absorptie en refractie van EM- golven in de atmosfeer en door afwijkingen van nominale stand en positie van het opnameplatform. Voor deze radiometrische en geo metrische foutenbronnen moet worden gecorrigeerd. Zij zijn onder werp van hoofdstuk 4. Wat de radiometrische restauratie betreft, worden drie remedies aangedragen om door middel van interpolatie ontbrekende scanlijnen op te vullen en voorts twee methoden voor het reduceren van de effecten van de zgn. sixth-line banding in Landsat MSS-opnamen: de-striping. Overigens kunnen ook SPOT- beelden behept zijn met striping. Geometrische restauratiemethoden worden o.a. aangedragen voor schaalverstoringen en de effecten van aardrotatie. Tot de restauratie worden vaak ook, hoewel theoretisch niet helemaal terecht, de trans formatie naar een bepaalde kaartprojectie en de effecten van de zonnestand gerekend. Elke geometrische transformatie noodzaakt tot een herbemonstering (resampling); hiervan bespreekt Mather de eerste en hogere graads polynomen. De drie belangrijkste methoden (nearest neighbour, bilineair en bicubisch) worden helder uit de doe ken gedaan, hoewel de lelijke asymmetrie in de formules voor de bi- cubische resampling onnodig is. In hoofdstuk 5 wordt onder de kop Enhancement Technique, vooral vanuit het oogpunt van aanpassing van het beeld aan het menselijke visuele systeem, de beeldverbetering besproken. Drie methoden van contrast stretch (lineaire stretch, histogram equilization en Gaussi- sche stretch), de density slicing en kleurpresentatie van zwart/wit- beelden worden besproken. In hoofdstuk 6 komen de beeldtransformaties aan de orde. Mather vat het begrip beeldtransformatie ruim op. Naast de klassieke Princi pal Component en Fourier transformatie rangschikt hij ook elemen taire wiskundige bewerkingen op twee beelden, zoals optellen en delen, onder deze noemer. Daarnaast worden transformaties behan deld die geen wiskundige achtergrond hebben, maar puur geba seerd zijn op de ervaringen opgedaan met Landsat-beelden, zoals perpendicular vegetation index. Voorts wordt de multiple discrimi nant analyse een op training samples gebaseerde principal com ponent transformatie en de transformatie van de blauw-, groen- en roodcomponenten van een kleurenbeeld naar de trias tint, verzadi ging en intensiteit besproken. Onder de kop filtering wordt in hoofdstuk 7 een aantal filters voor effening, randversterking en randdetectie behandeld. Met name komen effening volgens ongewogen gemiddelde, mediaan effening, de Laplace-operator en de Sobel-operator uitgebreid aan de orde. Voorts worden filtertechnieken in het frequentiedomein besproken. Hoofdstuk 8 tenslotte gaat in op de classificatiemethodieken. Naast de klassieke multispectrale classificatie wordt kort aandacht besteed aan textuurclassificatie. Zowel de unsupervised als de supervised multispectrale classificatie komen aan de orde. Er wordt ingegaan op de keuze van de training samples en de classificatie nauwkeurigheid. Mather slaagt erin om de essentie van die onderdelen van de digitale beeldverwerking, welke van belang zijn voor de verwerking van satellietbeelden, duidelijk te presenteren zonder de lezer te overstel pen met wiskundige details. Waar formules onontbeerlijk zijn voor een goed begrip, worden ze in een allerminst afschrikwekkende maar veeleer elegante vorm gepresenteerd. Voor hen die dieper op bepaalde onderdelen van de stof willen in gaan, vindt een goede verwijzing plaats naar een uitgebreide litera tuurlijst van ongeveer 300 titels. Hoewel in het boek zelf geen com puterprogramma's zijn opgenomen, vindt voor hen, die zelf program matuur willen ontwikkelen, verwijzing plaats naar literatuur met ge publiceerde FORTRAN-routines. Daar de bewerkingen, hoewel ze vaak eenvoudig zijn, worden uitgevoerd op grote gegevensbestan den, wat digitale beelden nu eenmaal zijn, is het noodzaak slim te programmeren om enige snelheid te verkrijgen. Het boek geeft vele hints om algoritmen dusdanig in te richten, dat versnelling van het rekenproces optreedt. Kennis hierover is ook van belang voor de be oordeling van programmapakketten. Een zeer te waarderen onderdeel van het boek is het wijzen op de gevaren van het gedachteloos toepassen van algoritmen. Bij veel (menu-gestuurde) programmapakketten is het immers letterlijk mo gelijk om met een druk op de knop allerlei fraai ogende onzin op het beeldscherm te toveren. Hoewel de auteur zich beperkt tot de verwerking van satellietbeelden met name Landsat-beelden en bijvoorbeeld radarbeelden na genoeg volledig buiten gezichtsveld houdt, is het boek wat de onder titel aangeeft: An Introduction, een uitstekend geschreven inleiding en zeker aan te bevelen als ondersteuning bij remote-sensing cur sussen en als leerboek voor zelfstudie. Het is geschreven op HBO- niveau. De voor remote sensing van belang zijnde onderdelen van de digitale beeldverwerking komen aan de orde, maar van volledig heid is lang geen sprake. Vele goed gekozen voorbeelden en illustra ties, zowel beelden als grafieken, verduidelijken de tekst. Het boek wil vooral de basisprincipes verduidelijken. Als naslagwerk voor degene die reeds ruim kennis heeft genomen van digitale beeldver werkingstechnieken is het, hoewel voorzien van een index, minder geschikt. M. J. P. M. Lemmens DEUTSCHE GEODATISCHE KOMMISSION Reihe B, Angewandte Geodasie Verschenen in de publikatiereeks van de Deutsche geodatische Kommission bei der Bayerische Akademie der Wissenschaften: Reihe B, Angewandte Geodasie: Heft 289, Covariance Propagation for GEM-L2 and GRIM-3 M1P to TOPEX and ERS-1 Orbits, door J. Klokocnik, C. Reigber, J. Koste- lecky en H. Muller, ISBN 3-7696-8575-X. Heft 290, Long range geoid control through the European GPS traverse, door W. Torge, F. Baëic, H. Denker, J. Doliff en H. G. Wenzel. ISBN 3-7696-8574-1. Reihe C, Dissertationen Heft 343, Modellbildung Berechnungsstrategie und Beurteiling von Vertikalbewegungen unter Verwendung von Prazisionsnivellements, door K. Zippelt. ISBN 3-7696-9391-4. Heft 344, Ocean tides and tectonic plate motions from Lageos, door J. M. Dow. ISBN 3-7696-9392-2. Heft 345, Spharische Integralformeln zur Lösung des freien geodati- schen Randwertprobtems, door W. R. Barth. ISBN 3-7696-9393-0. Heft 348, Radiometrische Bildverarbeitung bei der Herstellung von Satelliten Bildkarten, door M. Kahler. ISBN 3-7696-9396-5. VVL EXCURSIE NAAR DE MEETDIENST VAN DE PROVINCIE GELDERLAND Op 8 juni bezochten ruim 80 VVL-leden (een record) de Meetdienst van de provincie Gelder- aM^^A land. Een geslaagde excursiedag, niet alleen van- wege de grote opkomst, maar vooral ook omdat een goede blik werd geboden in de keuken van de „,-v Meetdienst. Ze hadden er bij de provincie echt werk van gemaakt! 488 NGT GEODESIA 89-10

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 20