4. Toepassingsmogelijkheden in de geodesie op het aspect raadplegen. Voor dit doel is een gebruikers interface nodig. Een goede interface moet o.a.: gebruikersvriendelijk zijn; de ingevoerde gegevens op hun juistheid controleren; de gebruiker niet tot een passieve gegevensintoetser degraderen, maar hem ook het initiatief gunnen; de gebruiker behulpzaam zijn bij het gebruik; verantwoording kunnen afleggen van het gegeven advies, dat wil zeggen tekst en uitleg kunnen geven met behulp van de explanation facility. Bij veel toepassingen in de geodesie ligt de nadruk niet zozeer op raadplegen dan wel op het verwerken van in bulk opgeslagen gegevens. Dit zou kunnen leiden tot hybride systemen, waarbij de conventionele programma tuur is geïntegreerd met een kennissysteem. Voor de ge bruiker zal zo'n pakket één geheel vormen. 3.6. Opmerkingen Vanuit computertechnisch oogpunt maakt Al gebruik van drie belangrijke gereedschappen: snelle zoekprocedures; symbolenvergelijking; geschikte datastructuren (bijvoorbeeld semantische netwerken). De Al-programmatuur is vaak geschreven in LISP en PROLOG, maar een onvoorwaardelijk kenmerk is het niet [17], Ook talen als PASCAL, C, FORTRAN en BASIC worden wel gebruikt, maar LISP en PROLOG zijn in het bijzonder geschikt wegens hun mogelijkheden van sym boolmanipulatie. LISP is reeds in de jaren vijftig ont wikkeld. PROLOG dateert uit 1970. Beide talen kennen nogal wat dialecten. Het succesvol opereren van een Al-programma is volle dig afhankelijk van het feit of men in staat is de noodzake lijke deskundigheid op adequate wijze te formaliseren3). Onvoldoende inzicht in de processen die men wil be schrijven, zal leiden tot ontoereikende codificatie [18]. De computer kan nu eenmaal nooit hoger reiken dan het peil van de informatie die hij krijgt aangereikt en die geselec teerd is door de mens. Dit is het GIGO-principe: garbage in, garbage out („rotzooi in, rotzooi uit"). Ter illustratie, en meer is het niet, worden thans enkele mogelijke toepassingen binnen de geodesie belicht. 4.1. Geografische informatiesystemen: GIS Het verschijnsel GIS vindt zijn oorsprong.in de digitale technologie. Belangrijke knelpunten worden o.a. ge vormd door het gegevens verzamelen en de doeltreffen de analyse van de gegevens. 4.1.1. Gegevens verzamelen Het verzamelen van de gegevens wordt gehinderd door: 1. de huidige, analoge opslag van ruimtelijke informatie, met name kaarten en fotogrammetrische en remote sensing opnamen, wat noodzaakt tot een analoog- digitaal conversie; 3) Het formaliseren van kennis is uiteraard niet nieuw. Zodra de mens het schrift had uitgevonden, heeft hij zich al beziggehouden met het formaliseren van kennis. Om gebruik te kunnen maken van computergestuurde redeneerprocessen, is het echter nood zakelijk dat de kennis in digitale vorm wordt gerepresenteerd. Onderzoek naar kennisrepresentatie is lange tijd een hoofddoel van Al geweest; een noodzakelijk, maar weinig opvallend karwei. NGT GEODESIA 89 - 10 2. het probleem van de omzetting van raster- naar vectorstructuur wanneer beelden in digitaal formaat zijn, zoals de remote sensing satellietopnamen Land- sat en SPOT of gescande luchtfoto's. Ad. 1. Handmatige omzetting, met behulp van digitizers, van kaart- en beeldmateriaal van het analoge naar het digitale domein is een tijdrovend karwei. Met scanners echter kan analoog materiaal worden omgezet in digitaal rasterformaat. In principe is het daardoor mogelijk om het GIS geautomatiseerd te vullen onder gebruikmaking van patroonherkenningstechnieken. Ook vanuit andere disci plines wordt aan deze problematiek gewerkt, maar daar wordt de benadering gedicteerd vanuit heel andere doelstellingen dan de geodesie nastreeft. Eén zo'n ge zichtspunt is het verkrijgen van een fraai ogende repre sentatie; een kwaliteitscriterium dat ver verwijderd ligt van de geodetische kwaliteitsnormen. Daarom ligt hier een belangrijke taak voor de geodesie. Daar het tweede punt nauw samenhangt met paragraaf 4.3 wordt het daar besproken. 4.1.2. Analyse De analyse heeft tot taak om uit de gegevens, opgesla gen in diverse bestanden en gegevensstructuren, en afkomstig uit verschillende bronnen, zinvolle en beteke nishebbende informatie te extraheren, liefst binnen een overzienbaar tijdsbestek. De gegevensstructuren vormen daarbij knelpunten wegens: het feit dat de keuze van de gegevensstructuur sterk afhangt van de informatie die men uit de bestanden wil extraheren. Wil men een ander type informatie, dan kunnen bij consultatie de responsietijden erg lang worden; het feit dat er nog geen geschikte algoritmen bestaan om zonder informatieverlies een koppeling tot stand te brengen tussen de raster- en vectorstructuren, waarin de geografische gegevens zijn opgeslagen. Er zijn in de loop der tijd meerdere gegevensstructuren bedacht, waarvan de belangrijkste zijn: hiërarchische, relationele en netwerkstructuren. Een fraai overzicht is in dit tijdschrift gegeven door Van der Schans [15]. Geen van deze gegevensstructuren werkt bevredigend en er bestaan nog geen goede concepten om tot keuze te komen. Het ontbreken van goede concepten hindert de verdere ontwikkeling van GIS [10]. Thans wordt wel heil gezocht in semantische netwerkstructuren, welke zijn voortgekomen uit het Al-onderzoek naar kennisrepresen tatie. Na analyse wil men vaak de informatie, die men uit het GIS heeft geëxtraheerd, grafisch gepresenteerd zien. De gebruiker zal dit zelf willen doen, maar daar hij in het algemeen geen kartografische achtergrond zal hebben, biedt het zeker voordelen om de grafische presentatie- regels, zoals die bij de kaartvervaardiging worden gehan teerd, in een kennisbestand onder te brengen. 4.2 Geodetische netwerken Een van de eerste toepassingen van de computertechno logie binnen de geodesie betrof het vereffenen en toetsen van 1-D, 2-D en 3-D geodetische grondslagen, zoals waterpas-, zwaartekrachts-, landmeetkundige en lucht- fotogrammetrische netwerken. Inmiddels is de theorie in brede kringen bekend en voetstoots geaccepteerd. Thans is reeds een scala aan op deze theorie gebaseerde commerciële programmatuur in omloop. Hoewel de pro grammatuur gebruik maakt van zeer geavanceerde tech nieken, uit o.a. de numerieke analyse, blijft voor de ana lyse van de resultaten een expert noodzakelijk. Ten einde 473

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 5