het gebruik in brede kring ingang te doen vinden, is het nodig de programmatuur „intelligenter" te maken. Door de kennis van een deskundige in het programma in te bouwen, kan dit worden bewerkstelligd. Voor de gebrui ker komt dit neer op een „vriendelijk" programma. Het formaliseren van de kennis zou vanuit theoretisch oogpunt een bijkomend voordeel kunnen bieden, want veel expertise berust op ervaringsfeiten. Het formaliseren van deze intuïtieve kennis schept de gelegenheid om, weliswaar via een achterdeur, tot meer fundamentele in zichten van de theorie te geraken. Steeds is het streven geweest om algemene oplos singsmethodieken voor een grote diversiteit aan proble men te ontwikkelen. Hoewel niets zo praktisch is als een goede theorie, daar er een groot scala aan problemen mee kan worden geattaqueerd, is het de vraag of voor veel problemen een meer probleemspecifieke aanpak niet de betere oplossing biedt. Al noodzaakt tot het invoegen van probleemafhankelijke kennis en deze ge zichtspuntverandering zou wellicht kunnen leiden tot een andere houding ten aanzien van de modelvorming. 4.3. Fotogrammetrie en remote sensing 4.3.1. Geautomatiseerde analyse van digitale beelden onder gebruikmaking van GIS-kennis Hoewel de geodesie sterk de nadruk legt op de geometri sche aspecten bij de beschrijving van objecten, heeft deze geometrische benadering geen enkele zin wanneer de aard van de objecten onbekend is. De geodesie ver onderstelt stilzwijgend dat de meetobjecten bekend zijn, dat de werkelijkheid geïnterpreteerd is. Slechts vanuit dat oogpunt kan de objectruimte worden opgevat als een 1-D, 2-D of een 3-D puntenveld. Deze benaderingswijze ver loopt probleemloos, zolang de interpretatie wordt uitge voerd door de mens, maar om de gewenste verkorting van de verwerkingstijd te bewerkstelligen, zou men het liefst de beelden automatisch analyseren. Dit is in princi pe mogelijk bij digitale beelden onder gebruikmaking van patroonherkenning. Aan het aardoppervlak bevinden zich echter zoveel typen objecten, dat het nagenoeg onmogelijk is, hoeveel voor kennis men ook in het systeem onderbrengt, ruimtelijke beelden volledig geautomatiseerd te analyseren. Van veel gebieden echter is probleemspecifieke voorkennis ruim voorhanden in de vorm van (verouderd) kaartmate riaal. Daar vrijwel nooit alle, in een vroeger stadium ge karteerde ruimtelijke structuren zullen zijn verdwenen, behoudens in geval van catastrofen, kunnen deze gegevens worden gebruikt als kennis met een onzeker heidsfactor. GIS-sen zullen steeds meer de kaart ver dringen. De digitale opslag van GIS en beeld maakt een geautomatiseerde koppeling mogelijk. Op basis van deze gedachtengang is door ons een theorie ontwikkeld om beeldmateriaal geautomatiseerd te analyseren en het GIS te updaten [5]. De theorie heeft vooralsnog meren deels de totstandkoming van de koppeling tussen beide bestanden op het oog, en veel minder de objectherken ning zelf. Daar er nog maar erg weinig bekend is over de wijze waarop de mens beelden interpreteert, is het boven water krijgen van de menselijke interpretatiedeskundig heid en het codificeren en vastleggen hiervan in Al-syste men een hachelijke aangelegenheid. Daarom vraagt deze problematiek een interdisciplinaire aanpak. 4.3.2. Automatische DHM-produktie Uit digitale stereobeelden (bijvoorbeeld gescande lucht foto's of SPOT-opnamen) kunnen automatisch DHM's worden vervaardigd met vergelijkings-(matching)technie- ken, waarvan inmiddels ontelbare methodieken zijn ontwikkeld (voor een overzicht, zie bijvoorbeeld [4], Uit experimenten, o.a. gerapporteerd tijdens het 16e ISPRS- congres 1988, blijkt dat een algemeen optimale vergelij kingsprocedure niet bestaat. Objecttype en soort beeld materiaal blijken sterk van invloed. Dit doet overwegen om een reeks van vergelijkingstechnieken als het ware in een ladekast onder te brengen en afhankelijk van een aantal parameters het apparaat zelf te laten beslissen welke laden en in welke volgorde het deze opentrekt om tot een optimale oplossingsstrategie te komen. Deze parameters zullen enerzijds door de gebruiker moeten worden aangereikt, zoals de gewenste precisie, en ander zijds bestaan uit beeldkarakteristieken zoals textuur en de mate van voorkomen van beeldstructuren, welke uit steekproeven door de machine zelf in het beeld kunnen worden gemeten. Zo'n flexibele vergelijkingsprocedure zou kunnen worden ondergebracht in een expertsysteem [7]. 4.3.3. Niet-topografische fotogrammetrie De niet-topografische fotogrammetrie, waarover in dit tijdschrift reeds herhaaldelijk is gerapporteerd door Van Voorden [19, 20], kenmerkt zich door een sterke geva rieerdheid in schaal, vorm en omgeving van de op te nemen objecten. Hierdoor is het, in tegenstelling tot de luchtfotogrammetrie, onmogelijk de opnameconfiguratie, het opname-instrumentarium en de uitwerking van de foto's te standaardiseren. Deze factoren zijn er de oor zaak van, dat de fotogrammetrie in het verleden zo weinig is ingezet voor het uitvoeren van technische metingen. Gedurende het afgelopen decennium valt er echter een duidelijke kentering te constateren, doordat de computer een flexibele aanpak mogelijk maakt. Het ontwerpen en de uitvoering berusten sterk op erva ringsfeiten. Deze laten zich onderbrengen in een expert systeem, bijvoorbeeld voor het ontwerpen van een opti male opnameconfiguratie onder inachtneming van: speciale omstandigheden en voorwaarden in het be treffende project; precisie-eisen; de te gebruiken of beschikbare camera's en uitwer kingsinstrumenten. Ook zou een expertsysteem kunnen worden ingezet voor de vaak moeizame verkrijging van benaderde waarden voor de vereffening. Er zijn al eerste, bescheiden experimenten uitgevoerd op dit terrein. Zo voert Behr et ai. [2] een experiment uit ten behoeve van de architectuurfotogrammetrie. Bij gegeven opname- en uitwerkingsapparatuur en een geparametri- seerde objectbeschrijving wordt de optimale opnamecon figuratie bepaald. Een vierde voorbeeld is het gebruik voor ondersteuning van de handmatige foto-interpretatie. Daar dit onderwerp reeds is gebruikt om de rule base te demonstreren, laten we het hier verder onbesproken. 5. Conclusie Het is niet de opzet geweest om de achtergronden van de kunstmatige intelligentie en de toepassingsmogelijkhe den in de geodesie in hun volle breedte en diepte in het bestek van dit artikel uit te diepen. Er is slechts een verkenning uitgevoerd. Voordelen die Al de geodesie kan bieden, zijn o.a. decentralisatie van de kennis waardoor methoden en 474 NGT GEODESIA 89 - 10

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 6