6. Tenslotte Geodetisch kennisgebied Specialistische kennis Gebruikerskennis Kennisoverlap van specialisten en gebruikers expertsystemen i digitale beeldverwerkings patroonherkenning 1 kennisrepresentatie gegevensstructuren spraakherkenning vertaalmachines schaakcomputers Geodetisch inzetbaar Overige Kennisgebied der kunstmatige intelligentie Specialistische kennis, die door kunstmatige intelligentie, dus zonder tussenkomst van personen bij de gebruiker terecht komt. Fig. 3. Schematische weergave van het gebruik van Al door de geo desie om een grotere verspreiding van specialistische kennis te be werkstelligen. technieken op een breder terrein inzetbaar zijn, hetgeen schematisch wordt geïllustreerd in fig. 3; grotere doorstroomsnelheid in het gegevensverwer kende proces, waardoor de vloed aan ruimtelijke ge gevens daadwerkelijk kan worden verwerkt tot infor matie, de resultaten eerder ter beschikking komen en de efficiëntie wordt verhoogd. Al zelf voegt echter geen kennis toe aan een bepaald vakgebied. De bestaande deskundigheid wordt slechts geformaliseerd, zodat een computer ermee kan wer ken4). Hierdoor krijgen leken de beschikking over de ken nis van experts, maar de beslissingen of adviezen van het systeem zullen nooit beter kunnen zijn dan die van des kundigen. Voor het oplossen van openstaande problemen binnen een vakgebied hoeft men van Al dan ook geen al te hoge verwachtingen te koesteren. Wel dwingt het codifice- ringsproces tot het expliciet maken van intuïtieve kennis. Hierdoor kunnen inzichten worden verworven, die moge lijk leiden tot de oplossing van openstaande vraagstuk- 4) Wanneer men overgaat tot het codificeren van kennis, wordt een veel dieper liggende en gevoeligere kwestie aangeroerd, namelijk de vraag: Wat is kennis? Dit is een vraag die niet eenvoudig te beantwoorden is, maar die vermoedelijk wel de grote belangstel ling van veel wetenschappers verklaart voor de filosofie en met name dat onderdeel dat zich bezighoudt met de fundamenten van onze kennis: de wetenschapsleer. Men ziet zich daar voor het pro bleem gesteld wat de grondslag en de bron van onze kennis is, kortom waarop ons weten is gebaseerd. ken binnen het vakgebied. Daarnaast maakt Al gebruik van hulpmiddelen, die nuttig kunnen zijn bij het oplossen van bepaalde vakspecifieke problemen. Veroorzaakt Al geen verenging van de deskundigheid en nog grotere afhankelijkheid van de machine? Dat kan men zich bezorgd afvragen. Afgezien van het feit dat we elk moment van de dag worden geconfronteerd met machines waarvan we de werking niet begrijpen, lijkt mij juist het tegenovergestelde het geval. Immers, deskundi gen zijn duur; zij staan ter beschikking van slechts een selecte groep. Met Al zal een betere verspreiding van deskundigheid ontstaan, zoals met de uitvinding van de boekdrukkunst de kennis ter beschikking kwam van vele miljoenen mensen. Het is heel goed voorstelbaar dat Al weerstanden oproept, gevoed door de vrees dat machines, in de gedaanten van robots, zich op een goede dag tegen de mens zullen keren en hem zelfs zullen gaan overheersen, een geliefkoosd onderwerp van science fiction schrijvers. De angst voor machines is al oud; immers schreef Goethe in 1790 al niet: „Das überhandnehmende Maschinen- wesen qualt und angstigt mich, es walzt sich heran wie ein Gewitter, langsam, langsam, es wird kommen und treffen". Literatuur 1. Barr, A. and E. A. Feigenbaum (uitgevers), The handbook of Artificial Intelligence. 2 delen, W. Kaufman, Los Altos, USA, 1981. 2. Behr, F. J., M. Sester und K. Ringle, Komponenten von Exper tensystemen, aufgezeigt am Beispiel eines Expertensystems zur Unterstützung photogrammetrischer Bauaufnahmen. Bild- messung und Luftbildwesen, vol. BuL 56, no. 6, p. 217-226, 1988. 3. Charniak, E. and D. McDermott, Introduction to Artificial Intel ligence. Addison-Wesley Publishing Company, 1985. Lemmens, M. J. P. M., Digitale beelden in de fotogrammetrie. NGT Geodesia 1987 no. 12, p. 502-507. Lemmens, M. J. P. M., Geautomatiseerde koppeling van digitale ruimtelijke beelden en geografische informatiesystemen. NGT Geodesia 1989 no. 4, p. 175 -184. Lillesand, Th. M. and R. W. Kiefer, Remote Sensing and Image Interpretation, 2e druk, Wiley Sons, 1987. Makarovic, B., Mondelinge communicatie. 1988. Marble, D. F. and D. J. Peuquet, Geographic Information Systems and Remote Sensing. In: Cowell, R. N. (uitgever), Manual of Remote Sensing, 2e uitgave, American Society of Photogrammetry, Falls Church, Virginia, 1983. McKeown, D. M., jr., Knowledge-based aerial photo interpreta tion. Photogrammetria, vol. 39, p. 91 -123, 1984. Molenaar, M., Een aanzet tot een geografische informatietheo rie. NGT Geodesia, 1989 no. 2, p. 58-64. Raphael, B., Kunstmatige Intelligentie. In: de Informatie Maat schappij, Natuur Techniek, Maastricht/Brussel, p. 108 -113, 1983. Rich, E., Artificial Intelligence. McGraw-Hill, New York, 1983. Roszak, Th., De informatie cultus; computer folklore en de kunst van het denken. Meulenhoff Informatief, Amsterdam, 1986. 14. Sarjakoski, T., Artificial intelligence in photogrammetry. Photo grammetria, vol. 42, p. 245-270, 1988. 15. Schans, R. van der, Relationele, netwerk- en hiërarchische da tabases: wat is het verschil? NGT Geodesia 1989, no. 1, p. 8-17. 16. Schenk, T., Towards expert systems in digital mapping. 41. Photogrammetrische Woche, Stuttgart, p. 161 - 170, 1987; ook verschenen als: Auf dem Weg zu Expertensystemen für die digi tale Kartierung. Bildmessung und Luftbildwesen vol. BuL 56, no. 2, p. 53-65, 1988. 17. Sterling, L. and E. Shapiro, The Art of PROLOG. The MIT Press, 1986. 18. Swaan Arons, H. de en P. van Lith, Expert systemen. Academie Service, Den Haag, 1984. 19. Vegt, H. J. W. van der en A. van Voorden, Fotogrammetrische maatcontrole en vormbepaling van industriële objecten. NGT Geodesia, 1986, no. 4, p. 127 -133. 20. Voorden, A. van, Fotogrammetrie voor scheepsmetihgen. NGT Geodesia, 1987, no. 10, p. 394-397. 4. 7. 10. 11. 12. 13. NGT GEODESIA 89 - 10 475

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 7