Duitse beëdigd landmeters doen het „gründlich" door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY German licensed surveyors do it thoroughly The surveying procedures of the cadastre in Germany are quite different from the Dutch. In Germany there exists a licensed surveyor who prepares everything required for building a house and buying a lot. But there is a lot more to do for the licensed surveyor. Dat het Duitse Kadaster wat anders werkt dan het Nederlandse, hebben we allemaal geleerd; hóe anders is wat minder bekend. Het is een bezoekje waard. Per slot van rekening is het bijna 1992. Mij werd aangeraden bij een beëdigd landmeter te gaan kijken om iets van het werk te zien. Er blijkt een bond te zijn waar al die landmeters lid van zijn: de ,,Bund der öffentlich bestellten Vermessungs- ingenieure". Maar daarmee ben je nog niet klaar, want in heel Duitsland zijn er zo'n achthonderd van dergelijke functionarissen. Het lukt contact te krijgen met Vermessungsbüro Heinz- JozefRox, dat gevestigd is in Kempen, slechts een tiental Het merkwaardige rode kerkje van Kempen. 476 kilometers over de Nederlandse grens ter hoogte van Venlo. Op een vroege woensdagmorgen in september rijd ik erheen. Al snel doemt de douanepost op. Vanwege het mooie weer en het naderend 1992 krijg ik een joviale groet van de douane, die ogenschijnlijk nu al voor joker staat. Eer de dag om is zal ik daar echter een andere visie op krijgen, maar daarover straks meer. Al spoedig rijd ik Kempen binnen, een bijzonder aardig stadje met ongeveer 32 000 inwoners. Het ligt in Nord- rhein-Westfalen, een gebied dat even groot is als Neder land met 16 miljoen inwoners. Het stadje Kempen is al heel oud en dat is goed te zien. Een merkwaardig rood gekleurde kerk staat in het cen trum; de straten lopen er allemaal naartoe. Ook staat er nog een echt oud kasteel (waarin tot voor kort het Kadas ter was gehuisvest) en een deel van de oude vesting wallen is nog intact. In één ervan is een echte molen gebouwd. Aan de andere kant geeft de „Koepoort" toe gang tot de stad. Naast veel oude vakwerkhuizen is er ook veel vernieuwd, overigens in een zeer acceptabele stijl. Op één van die nieuwe gebouwen staat een bordje „Ver messungsbüro Heinz-Jozef Rox". Hier hoop ik wat wijzer te worden over het Duitse Kadaster en het werk van de beëdigd landmeter. Het werd een grote verrassing. Het was anders, het was meer en het was veel „gründlicher" dan ik ooit had kunnen denken. Net als in Kempen zelf staan ook in dit bureau nieuwe en oude zaken naast elkaar. (Oud: enkele originele hoekmeet- en waterpasinstrumenten en een fles cognac; nieuw: IGOS-stations, beeldschermen, compu ters en een plotter met wel heel erg menselijke emo ties Hoewel iedereen op het kantoor merkbaar druk aan het werk is, neemt de heer Rox alle tijd om uit te leggen wat de „öffentlich bestellte Vermessungsingenieur" is: Het is een vrij beroep, dat al heel lang bestaat in Duits land. Reglementen en voorschriften hierover gaan terug tot het jaar 1702. Na een voltooide studie aan een technische universiteit moet hij eerst 2,5 jaar in overheidsdienst werken en nog een jaar bij een ingenieursbureau. Pas daarna kan hij worden „toegelaten" en aangesteld als „öffentlich bestellte Vermessungsingenieur" in een bepaalde deel staat (in dit geval Nordrhein-Westfalen). Toelating is NGT GEODESIA 89-10

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 8