op bezoek bij het; Kadaster van België duurt twee dagen door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY Visiting the Belgium Cadastre takes two days A visit to the Cadastre of Belgium can not be done in one day, there is too much to see. We visited parts of that service in Gent and Brussels and saw old and new things; they have it all. In onze ijver om ook eens buiten de Nederlandse grenzen te kijken, hadden we een dagje bij onze zuiderburen ge pland. Na enig overleg bleek al gauw, dat een „dagje" beslist ontoereikend zou zijn; daarom werden het twee „dagjes". De start zou zijn bij een van de bureaus van de Dienst van de Grote Opmetingen en Algemene Plans (DGOAP), en wel het bureau in Gent in de Bagattenstraat. De straat was snel gevonden, maar dan is er veel over eenkomst met Nederland: hoe raak je de auto kwijt? Twintig minuten later stap ik de kamer binnen van inspec teur De Brabander. Al direct wordt duidelijk, dat het Belgische Kadaster twee componenten kent: de Mutaties" en de Grote Opme tingen", ook wel de gewone en de speciale dienst ge noemd. Volgens de heer De Brabander gebeurt het echte meetwerk bij de laatste, maar volgens de mensen die in de andere dienst zitten, gebeurt bij hen het belangrijkste werk: het vaststellen van het kadastrale inkomen. Om hier een objectief verslag van te kunnen brengen, wilde ik graag alle categorieën ambtenaren uit de dienst aan het werk zien. En dat werd geregeld. Ik sprak met de jongste landmeetassistent tot en met de directeur- generaal van het Kadaster, en met een heleboel mensen daartussenin. Inspecteur De Brabander wil me eerst kennis laten maken met de „gewone dienst" en we begeven ons daar om naar een ander stadsdeel, waar de Directie van de Mutaties en de Schattingen van Oost-Vlaanderen is ge vestigd. Gewestelijk directeur F. Storms die daar duidelijk de scepter zwaait, nodigt ons uit aan zijn ruime bureau en, geassisteerd door zijn adjunct-directeur A. Stichei- baut, worden mij de eerste beginselen over doel en organisatie van het Belgische Kadaster bijgebracht. Dat het Kadaster een plaatsje binnen het Ministerie van Financiën heeft gekregen (fig. 2), is het gevolg van de belangrijkste taakstelling: vaststellen van het kadastrale voor de financiële aangelegenheden van Kongo en van Ruanda-Urundi Fig. 2. De plaats van het Belgische Kadaster in het Ministerie van Financiën. Fig. 1. De Dienst van de Grote Opmetingen en Algemene Plans in de Bagattenstraat. 528 NGT GEODESIA 89-11

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 16