Hoe loopt de koopakte door het Kadaster? Fig. 4. Elk jaar 30 meter bundels erbij. zijn gehecht en die aan het Kadaster moeten worden verstrekt. Van beneden naar boven, zou je kunnen zeggen. Een akte wordt door de notaris op twee plaatsen ingediend: bij de registratie, die hiervan afschriften maakt en doorstuurt naar de controleur van het Kadaster; bij de hypotheekbewaarder, die eveneens ressorteert onder het „Bestuur van Registratie en Domeinen", maar wel een afzonderlijk kantoor bezit (hypotheek- bewaring) dat hij totaal onafhankelijk, onder eigen regie en nagenoeg met eigen middelen, beheert. De hypotheekbewaarder krijgt dus geen salaris, maar hoeft toch niet direct naar ,,de bijstand", want zijn inko men, dat o.a. wordt betaald uit bijdragen van notarissen en particulieren, is van dien aard, dat zelfs de inspecteur- generaal gaarne met hem zou willen ruilenOf zoals hier werd uitgelegd: „Dat het een zeer geambieerde functie betekent voor alle hogere ambtenaren van registratie". Maar nu terug naar de akte. Bij de controles komen gegevens binnen over verande ringen: akten via de registratie, bouwaanvragen via ge meenten. De controleurs gaan op pad, aanschouwen ter plaatse wat er is veranderd, schatten de huurwaarde er van en maken verslagen op van hun bevindingen (schet sen, berekeningen en overzichten). Die gehele papier winkel (officieel „bundel" genoemd) gaat dan naar de binnendienst en ook die heeft er veel werk aan. De akte op de sedentaire dienst Hoofdcontroleur Broucke heeft op zijn afdeling een hele uitstalling gemaakt van kaarten, boekwerken, formulieren en bundels. Het geeft een duidelijk beeld, niet alleen van wat er met een bundel gebeurt, maar ook hoe het werk in de loop van de jaren veranderde. Met de „bundel" gebeurt het volgende: kaarten bijwerken; oppervlakte bepalen; leggers bijwerken. Broucke laat zien uit welke plans de kadastrale kaarten- documentatie is samengesteld. Allereerst de „primitieve plans" die de toestand omstreeks 1835 weergeven en op „olifantspapier" zijn getekend. Alle andere plans zijn op 530 film getekend (waarvan ozalid-afdrukken worden ge maakt voor de raadpleging e.d.). Sinds vorig jaar worden de films volgens hetwash-off" systeem vervaardigd. Je kunt op dit materiaal erg goed tekenen, en raderen doe je met een sponsje (of een vochtige viltstift). Meerdere tekenaars zijn bezig de kaarten bij te werken. Met behulp van een schetsje van de oude en de nieuwe toestand schets 207 genaamd en lijkend op de Neder landse hulpkaart wordt plan voor plan bijgewerkt. De schets is een van de papieren van ,,de bundel". Ook de legger krijgt een beurt. Eenvoudige en samen gestelde wijzigingen zijn in een „formulier 223" opgeno men. Links (beknopt) de oude toestand, rechts (uitge breid) de nieuwe. Met eenvoudige mutaties worden overdrachten van hele percelen bedoeld; de meest complexe zijn die waar een deel van het perceel is verkocht. Ook bij dit laatste blijft het kadastrale grondnummer bestaan; de wijzigingen worden gekenmerkt door het toevoegen van exponenten, a, b, enz. Het formulier, dat 33 kolommen kent, heeft erg veel weg van de Nederlandse „Staat 75". Als de tekenaars klaar zijn met hun werk, gaat de bundel naar het Centrum voor Informatie Verwerking in Brussel waar alle gegevens in de computer zijn opgeslagen. Met behulp van de bundels wordt dat bestand bijgewerkt. Eenmaal per jaar wordt zo elke gemeente bijgewerkt. De computer bevat dus de gegevens van de toestand van 1 januari van het vorige jaar. Actuelere informatie is daar niet voorhanden. Alle bundels worden bewaard en opgeslagen in de cata comben van de gewestelijke directies. Elk jaar komt er Fig. 5. Vernieuwing op de afdeling Legger". NGT GEODESIA 89-11

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 18