De Dienst voor de Grote Opmetingen en Alge mene Plans (de speciale dienst) iinn Fig. 6. De ..Grote Opmetingen" aan het werk met de MKIII. dertig meter bij, volgens directeur Storms. Ze groeien bijkans het gebouw uit. Ook in het leggersysteem hebben de nodige wijzigingen plaatsgevonden. Broucke toont de eerste legger, die met al zijn doorhalingen in één oogopslag zowel de eindsitua tie als de geschiedenis toonde, vervolgens een losbladige legger, dan de legger op microfiches en tenslotte het computerbestand dat via een PC kan worden geraad pleegd. Dat laatste krijg ik te zien op de afdeling „uittrek sel", waar zojuist een uittreksel werd ontvangen van de computer in Brussel. De „print" hiervan wordt via een fax apparaat naar de notaris gezonden. Een voorbeeld mag ik meenemen, maar de namen moe ten er wel uit, vindt de directeur. Een ploeg landmeters is bezig met een zelfregistrerende tachymeter het terrein op te meten. Een Amerikaans instrument, luisterend naar de naam OMNI MK III, staat opgesteld aan de kant van de straat. Een aspirant landmeter bedient het toestel, terwijl zijn collega met het prisma langs de op te nemen punten wandelt. De land meter (Edwin Coddens) zelf geeft aanwijzingen waarheen en waarop moet worden gemeten en schetst de voort gang van het werk. In de auto ligt een vergrote kaart met de opstelpunten en de te meten terreinsituatie. Stap voor stap wordt hierop aangetekend wat is gemeten. In het toestel kan voor twee dagen werk worden opgesla gen, vertelt Coddens; dan moet de cassette worden inge leverd en uitgelezen via de Epson. Dat gebeurt in Brussel. Ondertussen wandelt de prisma-man naar een volgend punt. Hoogte toestel 1,750, hoogte richtpunt 1,754, lucht temperatuur 20°, atmosfeer 766, zie ik op het venster. Het blijkt een tussenwaarneming te zijn. De echte ge gevens komen daarna: Horizontale afstand 14,954 meter, hoek 141,8360 gon. Die gegevens worden opgeslagen gestockeerd legt Coddens uit. Het is een mooi instrument dat nauwkeurig en snel werkt. Hij werkt er graag mee en het opladen van de batterij (thuis) heeft hij er graag voor over. We laten de meetploeg met het moderne instrument achter in het veld en zoeken Gent weer op. In zijn kantoorkamer toont in specteur De Brabander een uitgebreide verzameling van heel oude meetinstrumenten. Zelfs oude boussoles, pan- tografen en hoekmeetinstrumenten zijn daarbij, een heel curieuze verzameling. Dat is een andere hobby van hem. De heer De Brabander heeft tot taak het werk van die dienst duidelijk te maken. Hij is inspecteur, chef van de provinciale afdeling Oost-Vlaanderen. Deze inspectie bestaat uit drie controles, 's Middags gaan we in een van de controles kijken, maar eerst doen we wat aan de inwendige mens. De inspecteur maakt van de gelegen heid gebruik iets te laten zien van de oude (gerestaureer de) wijk Patershol in Gent. Opvallend veel wetenswaar digheden weet hij te vertellen over oude muren, gevel stenen en hoe ze worden opgespoord. Hij blijkt hierin uit liefhebberij een actief aandeel te hebben. Als landmeter heeft hij ook weieens moeten controleren of een oude toren niet te veel „uit het lood" was geslagen. Langs talloze mooie oude geveltjes bereiken we weer het (oude, maar nog niet gerestaureerde en beslist niet moderne) kantoorgebouw van de dienst, van waaruit de „grote opmetingen" geschieden. De opdrachten bestaan uit het hermeten van kaarten die oud of slecht zijn geworden. Dat gebeurt meestal op verzoek van de controles van de gewone dienst of soms op verzoek van het hoofdbestuur (bij grote infrastruc turele werken) of voor ruilverkavelingen, in samenwer king met de Nationale Landmaatschappij. Landmeters te velde Die middag bezoeken we een meetploeg in Aalst (dat daar 30 km van verwijderd is). Aan de rand van de stad wordt het uitbreidingsplan „Hof van Somergem" gereali seerd. De kadastrale kaart is ontoereikend (schaal 1 2500) en er moet een betere kaart komen. NGT GEODESIA 89-11 commune de BRUXELLES 8 t'/277 Fiche de Repérage du point n°S 86 Administration d'origine LALfcLNature Sommet COUP O Ie Année de l'établissement 1971 Repère P'anim^'iqueordre (1) altimétriqueordre (1) RENSEIGNEMENTS CADASTRAUX Damaine de l'E lat rr-Piens ,-gérès. par-..la regie des...bab'menli... rue de la loi„755Residence Palace 1040Bruxelles zzf_ CoordonniaiJjUBkULSIL (3) -14829.169 169S8K4.L. -JÊJflk 299 90 '49 Claudication Trlang Indlca da pedelIIon N REPÉRAGE CADASTRAL 1. Definition Base de antenne du aöme du Palais de Justice place Poelaert a Bruxelles niiiiini'i; Fig. 7. Aanmeting van RD-punt in Brussel. 531

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 19