Op naar Brussel Veel van dit ouds is op de Gentse rommelmarkten ver worven. Met dat contrast tussen oud en nieuw wordt de eerste dag besloten. Dienst voor de Grote Opmetingen en Algemene Plans „Om 9 uur verwacht ik u op mijn bureau in Brussel", had directeur L. van de Vijver me geschreven. Hij is het hoofd van het tiende gewest: de DGOAP, en is bevoegd voor „gans het land". In Brussel is de directie van deze dienst gevestigd; deze beschikt ook over een binnendienst (sedentaire dienst). Hier wordt de technische ondersteuning gegeven aan het grotere landmeetkundige werk, zoals we dat gisteren nog in Aalst zagen (de uitvoering van een hermeting). Dat deze dienst dichter bij het Ministerie zelf is geplaatst, is te zien aan het kantoorgebouw. Veel nieuwer en wat comfortabeler ingericht dan de kantoren in Gent, maar „We groeien eruit", verklapt de heer Van de Vijver me, „We zouden wat meer ruimte willen, maar ja, in België wordt ook bezuinigd". Na een korte uitleg over de organisatie van zijn dienst en de verschillende taken die worden uitgevoerd, leidt hij mij rond door dit gebouw. Rekenafdeiing Enkele medewerkers zijn de meetgegevens uit het terrein aan het verwerken, met name de controle van een meting met een zelfregistrerend apparaat (via een Epson overge nomen). De proeftekening wordt zorgvuldig nagelopen en zonodig naar de provincie gezonden voor aanvullingen. Anderen zijn bezig de opmetingen met de niet-zelf- registrerende tachymeters te verwerken via de coderings formulieren. Het handwerk is ook hier drastisch aan het verminderen. Fotogrammetrische dienst Als grotere gebieden moeten worden opgemeten, wordt ook wel fotogrammetrie toegepast. De afdelingschef Schaumont, Ernest weet van wanten. Met behulp van niet meer zulke jonge apparatuur worden zeer nauwkeurige en mooie kaarten geleverd, maar het wordt wel tijd dat er nieuwe instrumenten komen, legt hij uit. Dat zal meer mogelijkheden geven, sneller werken (dus besparend), Fig. 8. De Santoni zal binnenkort worden vervangen. 532 Fig. 9. Fabricage wash-off film. maar zeer zeker ook beter aansluiten op de toekomstige taakuitvoering, omdat volgens hem toch ook een keer digitaal zal worden gewerkt. Vier exemplaren van de Morin radiaalplotter zijn in be drijf. Ze zien er niet modern uit, maar werken toch met een precisie van 0,2 mm. Er worden foto's uitgetekend, die op schaal 1 4200 zijn gevlogen. Twee ontschrankte luchtfoto's (op schaal 1 1000) liggen op het toestel. De nauwkeurigheid van de kaart wordt hier dus 20 cm. Voor een fiscaal Kadaster is dat meer dan genoeg, maar het blijkt toch hoe langer hoe meer, dat goede kaarten ook ander gebruik oproepen. Er staat nóg een uitwerkingsinstrument op deze kamer: een Santoni. Ook hiermee wordt alleen analoog gewerkt. Hier worden twee diapositieven van de opname in het toestel geplaatst en, na stereoscopisch te zijn georiën teerd, uitgetekend op de gekoppelde tekentafel. Het is een eenmansapparaat; de fotogrammeter tekent in pot lood steeds bij, wat hij puntsgewijs heeft geplot. De potloodtekening wordt geheel in groene inkt overge trokken en ingekleurd, bijvoorbeeld de gebouwen: belast rood), onbelast blauw). De velddienst in de provin cie doet de naverkenning en vult de kaart aan. Tenslotte wordt in zwart overgetrokken wat kadastraal nodig is. Slechts dat zwarte deel blijft over. Op de afdeling liggen enkele van die fraaie kaarten. Zij bevatten een uitgebreide topografie. Het kadastrale ge deelte is er slechts een onderdeel van. Toch worden die kaarten nog weinig benut, vindt Schaumont. Er wordt niet bewust mee geleurd naar gemeenten of provinciale dien sten, maar misschien zou dit toch een mogelijkheid zijn om meer geld in het laatje te brengen bij de DGOAP. Daarvan kunnen dan weer nieuwe instrumenten worden aangeschaft. Voor nieuwe instrumenten hebben we ons licht opgesto ken o.a. bij het ITO in Enschede en is een voorstel aan het hoofdbestuur gedaan. Volgens Schaumont zal het bin nenkort wel lukken. Wat er dan met de oude instrumenten moet gebeuren, weet hij nog niet. (Misschien wat voor de verzameling van de heer De Brabander?) Fotolaboratorium Hier is al eerder gemoderniseerd. Weliswaar staat er nog een „Klimsch"-vergroter, maar eveneens een nieuwe, volautomatische afdrukmachine voor ontwikkelen en afdrukken van (lucht)-foto's in zwart/wit en een nieuwe machine voor het vervaardigen van wash-off kaarten. Fotograaf Slaats laat zien hoe dat werkt. NGT GEODESIA 89-11

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 20