Taxatie van onroerend goed als geodetisch waarnemingsprobleem Inleiding door ir. R. M. Kathmann, universitair docent aan de Faculteit der Geodesie, werkeenheid Juridische en Planologische Geodesie, TU Delft. SUMMARY Mass appraisal of real estate seen as a geodetic observation problem In this paper mass appraisal of real estate is presented as a mathematical problem and equivalent to models used for geodetic measurements (e.g. levelling). The unknowns in the valuation process are the estimated values for each property in accordance with the legal definition of „value". One learns from the comparison between valuation and e.g. levelling that in the valuation of real estate one primarily estimates valuedifferences and combines these in a second phase with reference-objects. In this way automation can be of greater support for the valuer in mass appraisal projects. De waardeschatting van onroerend-goedobjecten is ener zijds een economisch en anderzijds een juridisch vraag stuk. Vanuit de economische benadering wordt de waar de van onroerend goed bepaald door vraag en aanbod op de onroerend-goedmarkt. De mate van schaarste van het object geeft aanleiding tot een hogere of lagere waarde. Ook kan de huidige waarde van een object worden afge leid uit de opbrengsten van het object in de toekomst, in de vorm van huuropbrengsten of gebruiksgenot en de investeringen in het object. Tot zover wijkt de waarde schatting van onroerend goed niet af van waardeschat ting van andere economische objecten. De waarde van onroerend goed is echter ook in sterke mate afhankelijk van de rechtstoestand van een object. Een erfpachtsrecht met beperkende voorwaarden leidt tot een veel lagere waarde dan een volledig eigendomsrecht van een overigens volledig vergelijkbaar object. Een ver huurde woning is aanzienlijk minder waard dan een woning die leeg wordt opgeleverd. Volgens de aannamen voor de berekening van het huurwaardeforfait is de waar de in verhuurde staat slechts 60% van de waarde wan neer leeg wordt opgeleverd. Voor een belegger is echter kantoor- of winkelruimte in verhuurde staat meer waard dan leegstaande ruimte. Ook de publiekrechtelijke rechtstoestand is van grote invloed op de waarde van onroerend goed en dit geldt met name voor de inhoud van het bestemmingsplan. Door taxateurs wordt dan ook wel gesteld dat het rijtje met factoren die de waarde van onroerend goed bepalen, begint met: 1. bestemming, 2. bestemming, 3. bestem ming. Daarna volgen dan andere kenmerken van het object. Hier wordt echter een geheel andere benadering van de waardeschatting van onroerend goed gekozen. De waar deschatting wordt hier gepresenteerd als een mathema tisch geodetisch probleem wat betreft het verzamelen van gegevens (meting) en de verwerking van de ge gevens (functiemodel en berekening onbekenden). Deze mathematische benadering is niet gekozen, omdat de economische of juridische benadering onjuist zou zijn, maar om een nieuwe impuls te geven aan de mogelijk heden voor automatisering van waardeschatting. Lezing gehouden op de NVG studiedag, 25 mei 1989 te Zwolle. 514 De vergelijking van de waardeschatting van onroerend goed met een geodetisch waarnemingsprobleem gaat na tuurlijk voor een belangrijk deel mank. Er bestaat geen waarnemingsinstrumentarium ten behoeve van waarde schatting, maar de waarnemingen bestaan in hoofdzaak uit (subjectieve) inschattingen van taxateurs. Ook is er geen fysisch verifieerbaar model over de samenhang tussen de onbekenden (waardeschattingen) en de ken merken van een object die door de taxateur kunnen wor den waargenomen. Toch blijkt deze benadering met name voor de automati sering van de waardeschatting van onroerend goed een aantal bruikbare uitgangspunten te geven. Vandaar dat deze exercitie hier wordt gepresenteerd, waarbij een aan tal zeer belangrijke aspecten binnen het mathematisch verwerkingsproces alleen wordt behandeld. Het vervolg is dan ook opgebouwd aan de hand van de volgende aspecten: begrenzing; onbekenden; meetmethoden; waarnemingen; model; berekening. Begrenzing Voor het woord taxatie geeft het woordenboek van Van Dale een aantal verklaringen. Onder taxatie wordt ver staan de schatting, raming van waarde voor sommige grondslagen der belasting. Ook wordt het algemene be grip waardebepaling gelijkgesteld aan het begrip taxatie. In de Nederlandse praktijk wordt het woord taxatie inder daad in de meest brede zin van waardebepaling gebruikt. De waardebepaling van onroerend goed kan noodzakelijk zijn voor de besluitvorming over verschillende activiteiten omtrent het onroerend goed. Daarom kunnen dan ook verschillende taxatiedoeleinden worden onderscheiden, zoals: ter voorbereiding van een transactie. De door een makelaar/taxateur geschatte waarde is sterk afhanke- NGT GEODESIA 89 -11

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 2