Marktoverzicht: registrerende tachymeters Conclusie lineariseren is het echter noodzakelijk dat een wiskundi ge beschrijving kan worden gegeven van de verbanden. Vanuit economische theorieën en dergelijke kunnen vaak wel hypothesen worden gesteld, maar een eenduidige wiskundige formulering van de verbanden is zeker niet mogelijk. Toepassing van linearisering van het model zal daarom bij waardeschatting slechts zeer beperkt mogelijk zijn. Andere technieken om het model, beter dan met lineaire verbanden mogelijk is, bij de praktijk aan te doen sluiten, zullen daarom moeten worden toegepast. Het beperken van het bereik waarbinnen een verband lineair wordt verondersteld, is één van de mogelijkheden. In feite komt het verkleinen van het bereik in het limiet- geval overeen met linearisering van het model. Binnen ieder interval kan het verband dan als lineair worden beschouwd, terwijl bij schattingen direct bij de grens tussen intervallen geen tegenspraken mogen ontstaan. Dit laatste betekent, dat de verbanden in wiskundige zin continu moeten zijn. Met name de operationalisering van dit principe van beperking van het bereik met objectief bepaalbare grenzen speelt bij het onderzoek naar ge automatiseerde hulpmiddelen voor de waardeschatting van onroerend goed binnen de Faculteit der Geodesie op dit moment een belangrijke rol. Het presenteren van het proces van waardeschatting van onroerend goed als een geodetisch waarnemingspro bleem parallel aan hoogtemeting is niet alleen geschikt Sinds het laatst gepubliceerde marktoverzicht ,,Tachy- meters met registratiemogelijkheden" in het juli/augus tusnummer 1987 van NGT Geodesia hebben zich de nodige veranderingen voorgedaan. Veel tachymeters zijn in de afgelopen twee jaar op onderdelen verbeterd. Ook zijn volledig nieuwe tachymeters uitgebracht, naast an dere mogelijkheden voor automatische registratie. De meest opvallende verandering is de registratie op verwis selbare geheugenmodules of zgn. „memorycards". Bij deze vorm van registreren zit de programmatuur voor het invoeren van gegevens in de tachymeter. Het hierna volgende overzicht geeft een beeld van de thans op de markt aanwezige registrerende tachymeters. De per tachymeter vermelde technische specificaties geven informatie over de (on)mogelijkheden van het in strument en zijn bedoeld als een handreiking bij het aan schaffen van tachymeters. NGT GEODESIA 89-11 om de problemen van waardeschatting uiteen te zetten tijdens een warme studiemiddag van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie. Deze mathematisch geodeti sche benadering geeft ook een aantal nieuwe zienswijzen ten behoeve van het objectiveren van de waardeschat ting. Met name bij pogingen tot automatisering van de waardeschatting van grote aantallen min of meer homo gene objecten kan deze mathematisch geodetische be nadering een theoretische onderbouwing geven. Het probleemveld van de waardebepaling van onroerend goed is op dit moment bestuurlijk in een stroomversnel ling gekomen. Naar aanleiding van het RAVI-rapport over de Wet WOG (waardebepaling onroerend goed) zijn dis cussies ontstaan over welke instantie primair verantwoor delijk moet zijn voor de waardebepaling. De kabinets uitspraak dat in eerste instantie de Belastingdienst deze verantwoordelijkheid moet dragen, heeft nog zeker geen rust gebracht bij het touwtrekken om deze verantwoorde lijkheid. De discussie over de manier waarop de waardeschatting van zeer grote aantallen objecten op nauwkeurige wijze kan worden uitgevoerd of de manier waarop de resultaten van deze waardeschatting objectief kunnen worden ge toetst, is tot op heden slechts marginaal van belang ge weest. Een mathematische benadering hiervan, parallel aan andere geodetische waarnemingsproblemen, kan de geodeet een prominente plaats geven binnen de massale waardeschattingen van onroerend goed ten behoeve van onroerend-goedbelastingen of eventueel ten behoeve van de waardebepaling in het kader van de wet WOG. Het inmiddels grote aanbod van instrumenten noodzaakt tot enige beperking. Zo zijn in het overzicht alleen de zgn. „total stations", d.w.z. tachymeters waarbij de hoek meting en de afstandmeting zijn geïntegreerd, opgeno men. Vrijwel elke leverancier heeft in zijn leveringspak ket, naast deze „total stations", ook elektronische theo dolieten die te combineren zijn met opzetafstandmeters. Informatie hierover kunt u bij de betreffende leverancier verkrijgen. Het marktoverzicht is zo volledig mogelijk, waarbij echter geen garantie kan worden gegeven dat het overzicht voor honderd procent compleet is. Tenslotte worden de betrokken bedrijven bedankt voor hun bereidwillige medewerking bij het tot stand komen van dit overzicht. 519 door W. Kamphorst, technisch medewerker bij de directie Landmeetkunde en Kartografie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY Market overview of electronic tacheometers In this overview the author gives a systematic description of most current tacheometers. The information on each instrument was received from the suppliers. Last year's description of electronic registration supplies for tacheometers was the most favorite article of the year 1988, which indicates that there is a great need for these overviews.

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 7