jard gulden bij in schieten. De voltooiing van de interne markt zal vol gens Cecchini leiden tot: een extra economische groei van 4,5 tot 7% in vijf jaar; minstens twee miljoen banen erbij; daling van het prijsniveau voor de consument van 6%; verbetering van de betalingsbalans met 1%. In opdracht van de Nederlandse regering werden de conclusies van Cecchini nog eens nagerekend door het Centraal Planbureau (CPB). In april publiceerde het CPB haar bevindingen. Een extra groei voor Nederland van ruim 3% behoorde ruimschoots tot de mogelijkheden; op een bruto nationaal produkt van 400 miljard beslist geen kleinig heid. Bestaat de „Europese" landmeter? Met enige regelmaat ga ik naar Brussel om de bijeenkomsten bij te wonen van het Comité de Liaison des Géomètres Européens, het verbindingscomité van Europese landmeters. Daaruit zou u kunnen concluderen dat er een Europese landmeter zou bestaan, maar bij nadere navraag bij mijn Belgische confrater naar wat hij zoal doet, blijkt dat hij expert is in het taxeren van brandschade voor verzeke ringsmaatschappijen; onze Griekse collega blijkt in de wegenbouw te zitten als constructeur, onze Britse collega, fellow of the Royal In stitute of Chartered Surveyors (RICS), verdient zijn brood met de directievoering in de bouw. Maar hoe is het werkelijk gesteld met de landmeters in de Europese lid-staten? Om dit te ontdekken, maak ik een kleine tour d'Horizon langs verschillende landen van de EG. Daarbij betrek ik dan steeds de positie van de grondregistratie, omdat die van belang is voor het beroepsbeeld. Tour d'horizon: België Organisatie In België bestaan drie onafhankelijk van elkaar functionerende in stanties: de Registratie; de Hypotheken; het Kadaster. De Registratie neemt een centrale plaats in. Het is een fiscale admi nistratie en daarom is het ook de Belastingwet die bepaalt dat alle akten van overdracht (koop, verdeling, schenking) en van zeker heidsstelling (hypotheek) bij de Registratie moeten worden geregis treerd. Geheel los van de Registratie staan de Bewaring der Hypotheken en de Hypotheekregisters, met aan het hoofd een hypotheekbewaarder. Het Belgische Burgerlijk Wetboek van 1804 stelt dat de eigendom (van onroerend goed) reeds overgaat door het aangaan van de over eenkomst zelf. Deze overeenkomst moet echter wel worden gepubli ceerd in de hypotheekregisters. De aanduiding van een perceel nummer is niet verplicht. De bewaarder ontvangt van het bestuur der Registratie de gere gistreerde stukken; deze worden met enige regelmaat ter beschik king aan de hypotheekregistratie gesteld. Daarnaast worden de stuk ken tevens ter beschikking gesteld aan de derde onafhankelijke in stantie op het gebied van de Belgische grondregistratie, namelijk het Kadaster. Een puur fiscaal Kadaster, dus volledig gericht op de heffing van de grondbelasting. Daar worden dan ook de kadastrale kaarten bijgehouden en vinden de opmeting, de kadastrale perceels vorming en de schatting van de grondbelasting plaats. Het Kadaster beschikt over eigen landmeters (ambtenaren) die belast zijn met de bijhouding van de kaarten. Particuliere sector Daarnaast zijn er in België nog zo'n 500 particuliere landmeters. Zij zijn aangesloten bij de Belgische Unie van Landmeters en Meet- kundigen-Schatters van onroerende goederen en staan onder de be- roepstucht van de Belgische Unie. Door de bank genomen verricht de meetkundige-schatter dezelfde werkzaamheden als de Neder landse landmeters van het Kadaster en van andere overheden, en als de civiel-ingenieurs, architecten, notarissen, makelaars, advoca ten en taxateurs. Vervolgens heeft hij ook wel iets te maken met het Kadaster. In België zijn de Registratie en het Kadaster gericht op be lastingheffing. Deze enige doelstelling brengt een aantal tekort komingen met zich mee, vooral voor diegene die rechtsbescherming zoekt en bijvoorbeeld uitsluitsel wil hebben over de privaatrechtelijke rechtstoestand van het onroerend goed. In België is het daarom niet ongebruikelijk dat, voorafgaande aan een overdracht van onroerend- goed, een veiling of vestiging van hypotheek, een beëdigd meetkundige-schatter in de arm wordt genomen om een onderzoek te doen naar de juiste rechtstoestand. Ook wordt dikwijls de meetkundige-schatter door de rechtbanken benoemd tot gerechtelijk deskundige in allerlei zaken met betrekking tot onroerend goed. Andere meetkundige-schatters opereren daarentegen in de bouw als 580 adviseur van de bouwheer. Zij adviseren niet alleen op technisch ge bied, maar vooral op financieel en contractueel gebied, of in de ver zekeringsbranche. Daarbij bestaat zijn werk onder andere uit de waardebepaling van te verzekeren objecten, de schadevaststelling na brand en andere calamiteiten. Een doorn in het oog van de particuliere landmeters is, dat de ambtenaar-landmeter in zijn vrije tijd ook particuliere werkzaam heden mag uitoefenen en daarmede een graantje van het particu liere werk meepikt. Men noemt dit in België de „cumul". In de Belgi sche landmeterswereld is de „cumul" net zo'n twistpunt als de taalstrijd voor de Belgen in het algemeen. Wanneer u een Belgische collega tegenkomt, hoeft u alleen maar te zeggen: „Allez confrater, wat vinde gij van de cumul", en u hoeft de rest van de avond niets meer te zeggen Ik zeibLueu maar... "allez cowmen" v WT VWPE6Ü VAM OE WATViupeüU V 'L,V_£0MI/6 f*' ik eecezE^ Opleiding Hoe zit het nu met de opleiding van landmeters in België? In de Bel gische vakbladen leest men vaak de opmerking dat België in Europa de rode lantaarn draagt, als het gaat om de opleiding van land meters. Oorzaak hiervan is, dat er in België geen echte landmeters opleiding bestaat. De landmeters in België verkrijgen hun beroeps kwalificaties door part-time avondstudie met stages gedurende drie jaren. U begrijpt dat het gebrek aan een opleiding op goed niveau al jaren een grote zorg is voor onze Belgische zusterverenigingen. Jarenlang hebben zij geprobeerd om bij hun regering gedaan te krij gen, dat er ook een opleiding op dergelijk niveau komt. Wanneer zij het voor elkaar hadden bij de Vlaamse Minister van Onderwijs, dan lag de Waalse dwars. Wanneer men in Wallonië was omgeturnd, dan rezen er weer problemen in Vlaanderen of Brussel. Op het moment dat alle bewindslieden het nut inzagen van een goede landmeters opleiding, viel het Kabinet-Martens weer en gingen de plannen teloor in de kabinetscrisis. Maar het is nu voor elkaar; er komt waarschijnlijk een opleiding tot industrieel ingenieur bouwkunde met een geodesie-curriculum. Daarmede wordt een hartewens van de Belgische landmetersvereni gingen vervuld. De Belgen verdienen dan ook ons diepe respect voor het doorzettingsvermogen dat zij hebben getoond. Tot zover België. Hoe is het in Frankrijk gesteld met „de land meter"? Frankrijk Organisatie De grondregistratie in Frankrijk is landelijk georganiseerd en valt on der de Minister van Financiën. Vanuit het Ministerie bestuurt men de 350 hypotheekkantoren, één per arrondissement. Daar bevinden zich de openbare registers en kunnen de stukken worden ingeschre ven. Tevens bevinden zich daar de kadastrale registers, zoals wij die in Nederland ook kennen. Voorts is elk departement ingedeeld in kadastrale districten, waar een soort hoofdlandmeter „de scepter zwaait" over de bijhouding van de kadastrale kaart. Particuliere sector In Frankrijk wordt veel werk uitgevoerd door de particuliere, beëdig de landmeter, de géomètre-expert. Als partijen een gedeelte van een perceel willen overdragen, moet voorafgaande aan de overdracht de kadastrale uitmeting plaatsvinden. Deze meting wordt uitgevoerd door de géomètre-expert, die doorgaans door de notaris wordt opge roepen. De géomètre-expert maakt een meetbrief, waarin alle nood- NGT GEODESIA 89 - 12

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 12