zakelijke nieuwe kadastrale gegevens staan vermeld. Het Kadaster kantoor controleert deze gegevens en voegt er de nieuwe perceel nummers aan toe, de notaris voegt de complete meetbrief toe aan de akte en de overdracht vindt plaats. Kan nu elke landmeter deze kadastrale metingen verrichten? Neen, deze bevoegdheid komt alleen toe aan de leden van de zogenaamde Ordre des Géomètres-Experts, die bij wet van 7 mei 1946 is in gesteld. Opleiding De opleiding tot landmeter vindt in Frankrijk op verschillende niveaus plaats. Voor het LBO/MBO-niveau volgt men gedurende twee jaar een opleiding op een zaterdag-school. Na zes jaar praktijk verkrijgt men het Brevet Professional. Voor het HBO/WO-niveau dient men vier jaar opleiding te volgen op een Écoie Nationale Supé rieure. Daarna kan men ingénieur-Géomètre ou -Topographe zijn. Ongeveer de helft van de geslaagden gaat vervolgens in de leer bij een géomètre-expert voor een stage van vier jaar. Vervolgens wordt dan de toets afgenomen om te kunnen toetreden tot de Ordre des Géomètres-Experts. Pas daarna kan men zich als zelfstandig be ëdigd landmeter vestigen. De andere helft van de geslaagden zoekt zijn heil elders. Engeland In 1862 werd een systeem van registratie van rechten ingevoerd onder verantwoordelijkheid van Her Majesty's Land Registry. De in schrijving was in die jaren niet verplicht. Bij de Land Charges Act van 1925 kreeg de regering de bevoegdheid om districten aan te wijzen waar registratie wèl verplicht was. Inmiddels is deze verplichting opgelegd aan vijftien districten, waarmee bijna heel Engeland wordt bedekt. Organisatie Indien men in zo'n gebied onroerend goed overdraagt, is men ver plicht om binnen twee maanden de akte aan te bieden aan het dis trictskantoor van de Land Registry, anders wordt men niet als eige naar erkend. Hier raken wij aan het positieve stelsel van de Engelse grondregistratie. Er vindt een uitgebreid onderzoek plaats naar de rechtsgeldigheid van onder andere de overdracht. Indien deze juist wordt bevonden, wordt er geregistreerd en ontvangt de eigenaar een landcertificate, waarmee de staat diens rechten garandeert. In tegenstelling tot de meeste andere landen kent men in Engeland geen perceelnummers. Men heeft bij de Land Registry de beschikking over de topografische kaart van de Ordnance Survey (de Engelse topografische dienst) schaal 1 2500. Op deze kaart zelf, of op vergrotingen daarvan, geeft men met een grove lijn aan op welk onroerend goed de overdracht of vestiging van rechten betrekking heeft. Met deze aantekening vindt men het onroerend goed voldoende geïdentificeerd. Men noemt dit de General Boundary Rule, welke is opgenomen in de wet van 1925. Volgens dezelfde wet mag de eigenaar echter wel een meer preciese vastlegging vragen; het onroerend goed krijgt dan zo genaamde Fixed Boundaries. Indien moet worden gemeten, gebeurt dit door de ambtelijke landmeters van de Ordnance Survey. Zo komen wij op het beroep van landmeter terecht. Het woord surveyor zegt in de Engelse taal op zichzelf niets. Er hoort een toevoeging bij, die aangeeft om welk beroep het eigenlijk gaat. Dat is ook de reden dat het Royal Institute of Chartered Surveyors 80 000 leden kent, die echter allerminst landmeter zijn. Integendeel, er zijn: 30 000 quantity surveyors, taxateurs en deskundigen op het ge bied van de bouwkosten; 7 000 building surveyors die alles weten van constructieleer en van bouweconomie; 33 000 general practice surveyors die werken in de projectont wikkeling en het beheer van onroerend goed, enz.; 1 600 land surveyors. Particuliere sector De titel Chartered Surveyor is beschermd. Men moet aan vastgestel de beroepskwalificaties voldoen en fellow zijn van het Royal Institute (FRICS). U heeft wellicht reeds begrepen dat er voor particuliere landmeters geen uitgebreide taak is weggelegd bij de Land Registry. Voor zover ze er zijn, naar schatting zo'n 300, hebben ze een taak als gerechte lijk getuige-deskundige in juridische zaken. Daarnaast hebben ze hun praktijk voor allerlei soorten andere metingen. De meeste char tered land surveyors zijn in ambtelijke dienst, bijvoorbeeld bij de Ord nance Survey. Opleiding Voor het LBO/MBO-niveau zijn er de technische scholen en leer lingenstelsels, waarin men een Technical Certificate kan behalen en waarmee men kan werken als survey technician. NGT GEODESIA 89-12 Voor het HBO- en universitaire niveau zijn er de universiteiten en de polytechnische scholen die opleiden tot een bachelors of een masters degree. Daarna heeft men toegang tot het RICS als een soort aspirant-lid. Men komt dan in opleiding voor de Test of Profes sional Competence. Deze opleiding is een combinatie van training ,,on the job" en studie. Als men slaagt voor de test, kan men zich chartered surveyor noemen en verkrijgt men vervolgens de Fellow- status. Bij het verkrijgen van deze status mag men dan achter zijn naam de toevoeging FRICS gebruiken. Duitsland Organisatie In West-Duitsland kent men twee parallel onderhouden vormen van grondregistratie: het Grundbuch enerzijds, het Liegenschaftskatas- ter anderzijds. Het Grundbuch is een federale aangelegenheid onder de verant woordelijkheid van de Bundesminister der Justiz. Het Grundbuch geeft de zakelijke rechtstoestand van onroerend goed weer. Inschrij ving van notariële akten met betrekking tot onroerend goed is ver plicht. Voordat een akte wordt ingeschreven, wordt ook hier een onderzoek ingesteld en wel door de Grundbuchrichter. Dit onder zoek is nodig, omdat volgens het Bürgerliches Gesetzbuch bij in schrijving van de overdracht een wettelijk vermoeden ontstaat, dat het recht inderdaad is overgedragen of is gevestigd. Derden mogen erop afgaan dat hetgeen in het Grundbuch staat, juist is. Volgens wettelijke bepalingen dient bij de inschrijving in het Grund buch de kadastrale aanduiding van het Grundstück te worden vermeld. De kadastrale aanduiding komt van het Liegenschaftskataster, zoals dat in elke deelstaat voorkomt. Elke deelstaat heeft zijn eigen Vermessungs- und Katastergesetz, krachtens welke een Landesver- messungsamt bestaat, dat zorgt voor de topografische karteringen en voor de Katasteramter die in elk district, in elk Katasterbezirk, voorkomen. Bij het Landesvermessungsamt wordt onder andere het zogenaamde Flurbuch, ofwel percelenregister, gehouden. Tevens wordt daar de kadastrale perceelskaart, ofwel Flurkarte, bijgehou den. De kadastrale meting moet worden verricht voordat tot inschrij ving in het Grundbuch mag worden overgegaan. Deze metingen kunnen worden uitgevoerd door ambtenaren, maar ook door beëdig de particuliere landmeters, de öffentlich bestellte Vermessungsinge- nieure, de ÖBVI'S. Particuliere sector In alle deelstaten, behalve in Beieren, komen de particuliere land meters voor. Daar zijn zij belast met kadastrale bijhoudingsmetin- gen, grensuitzettingen, ruilverkavelingsmetingen, stedebouwkundi- ge en bouwkundige metingen en uitzetwerk. Omdat de deelstaten autonoom zijn in de inrichting van hun Landesvermessung und Kataster, varieert het beroepsbeeld van de ÖBVI van deelstaat tot deelstaat. Zo zijn er in Sleeswijk-Holstein 19 en Nordrhein-Westfalen zo'n 300 beëdigde landmeters. Sinds 1979 proberen de particuliere land meters ook in Beieren vaste grond onder de voeten te krijgen, het geen destijds door Franz Jozef Strauss is geblokkeerd. Opleiding Als het gaat om opleiding van landmeters, moet worden geconsta teerd dat dit in West-Duitsland natuurlijk prima voor elkaar is. Zoals u weet, werkt men met combinaties van scholing en stages. Op LBO/MBO-niveau zijn er scholen en leerlingenstelsels die opleiden tot Vermessungstechniker. Op het HBO-niveau zijn er tien zogeheten Fachhochschulen waar men Graduierter Ingenieur der Fachrichtung Vermessungswesen kan worden. Aansluitend moet men een stage volgen van ongeveer twee jaar om een Laufbahnprüfung te doen, hetgeen noodzakelijk is om te kunnen werken in de Gehobenen Vermessungstechnische Dienst. Op universitair niveau kan men terecht op één van de negen Uni's, universiteiten die in vier jaar opleiden tot Diplom-ingenieur. Daarna moet men een van deelstaat tot deelstaat variërende stage lopen van enkele jaren, om het examen te kunnen afleggen voor Vermessungs- assessor. Daarmede is men dan volwaardig universitair landmeter geworden en kan men in overheidsdienst treden, in de Verwaltung, of ÖBVI worden. Denemarken Organisatie In Denemarken is het met de openbare grondregistratie goed gere geld. Er is een soort Grundbuch, vallende onder verantwoordelijk heid van de Minister van Justitie. Het Grundbuch heeft een positieve werking. Daarnaast is er het Kadaster, vallend onder het Ministerie van Land bouw, en gevestigd in Kopenhagen. 581

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 13