KVVan Alphen is een zelfstandig informatica adviesbureau KV* VAN ALPHEN 31e CONGRES ZEELAND Ook dit jaar vormden op 20 april de lokaliteiten van „De Prins van Oranje" te Goes het trefpunt van vele landmeetkundigen, dit ter gelegenheid van de 31e rayonbijeenkomst van de regio Zuidwest- Nederland. Na de opening door D. van der Steenhoven trad als eerste spreker op ir. A. H. J. M. Pellemans, medewerker van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, met een voordracht getiteld .Aard observatie". Ten behoeve van aardobservatie heeft de toepassing van remote sensing technieken de laatste decennia een grote vlucht genomen. De ontwikkeling van de ruimtevaart heeft hieraan veel bijgedragen (waarneming via satellieten). Pellemans gaf in zijn lezing een overzicht van de verschillende opname- en verwerkingsmethoden en de vele toepassingsmogelijk heden van remote sensing. Uit de vorm, kleur, intensiteit en struc tuur van de via vliegtuig of satelliet ontvangen afbeeldingen kan in formatie worden verkregen over verschijnselen die zich op, boven of onder het aardoppervlak afspelen: meteorologische (wind, wolken), vegetatie, lozingen, stortplaatsen, waterkwaliteit, bodemdiepte, golf- parameters, zeestromingen, geologische kenmerken. Het valt te be grijpen dat Rijkswaterstaat als bewaker van onze kustgebieden in een aantal van deze verschijnselen (en hun verloop in de tijd) ten zeerste is geïnteresseerd en dus ijverig gebruiker is van remote sen sing technieken. Met enige fraaie satellietbeelden lichtte ir. Pelle mans zijn betoog toe. „Zonder dat we daar bewust weet van hebben, voeren we een pro gramma uit: het menselijke programma. Ik gebruik die term uit de informatica om het nieuwe mensbeeld achter het management be wust en zichtbaar te reconstrueren. Door de informatica wordt zicht baar dat een maatschappij een kennissysteem is. Wie heeft het men selijke programma geschreven?" Het antwoord op de laatste vraag luidt volgens prof. dr. Arnold Cornells, die als tweede spreker op het congres was uitgenodigd: „Mensen schrijven hun eigen programma. Niet alleen voor zichzelf, maar vooral voor elkaar. Dat is het wezen van de communicatie. Mensen zijn niet alleen energetische en biologische, maar ook socia le en communicatieve wezens". In de theorie van prof. Cornelis kent de geschiedenis van de mense lijke cultuur drie fasen: het natuurlijke systeem, het sociale regel systeem en het communicatieve systeem. De tegenwoordige mens staat voor de overgang van de regelgestuurde fase naar de fase van de communicatieve zelfsturing. Alleen het communicatieve systeem is bij machte de problemen van de moderne samenleving baas te worden. Prof. Cornelis, die hoogleraar is in de economische, sociale en cultu rele kennisleer aan de Vrije Universiteit van Brussel en sociale kennis- en wetenschapsleer doceert aan de Universiteit van Amster dam, gaf zijn voordracht de titel Communicatieve zelfsturing als toekomstmodel bij informatieverwerking en informatieopbouw" (deze voordracht is opgenomen in NGT Geodesia 1989 no. 10, p. 481). Een onderwerp, dat enigszins ligt buiten het (enge) vakgebied van de landmeetkunde. (De naam van prof. Cornelis zal men dan ook tevergeefs zoeken onder de sprekers die gewoonlijk de podia van geodetische congressen bestijgen.) Dit vormde evenwel geen enkel probleem. Integendeel, hij bleek een begenadigd spreker, die de kunst verstaat zijn filosofische beschouwingen te verduidelijken met simpele voorbeelden uit het leven van alledag („De filosofie ligt op straat"). Na twintig jaar onderzoek naar de grondslagen van kennis, weten schap en communicatie heeft hij zijn bevindingen gepubliceerd in het onlangs verschenen boek Logica van het Gevoel" (uitgave 1989, Essence, Postbus 12713, 1000 AS Amsterdam). Dit boek, dat onder zijn vakgenoten filosofen gerust een sensatie kan worden ge noemd, werd door de spreker tijdens de pauze aan belangstellenden verkocht. Als warme broodjes gingen ze over de toonbank. Wie durft nog te beweren dat geodeten vakidioten zijn? Na de middagpauze, die gewoontegetrouw werd besteed aan de voortreffelijke Zeeuwse koffietafel en de bezichtiging van de door diverse firma's ingerichte expositie van de nieuwste landmeetkun dige meet-, teken- en rekenapparatuur, was het de beurt aan ir. P. van Tienhoven, medewerker van de CMG Utrecht BV, om een voor dracht te houden over ,,CLOVIS; concept voor vastgoed". Is volgens onze encyclopedie Clovis de eerste Koning van het Fran kische Rijk, bij ir. Van Tienhoven staat CLOVIS voor de afkorting van: Computerondersteund Lokaal Vastgoed Informatie Systeem. Gemeenten hebben bij de uitoefening van hun taak te maken met vele vastgoedgegevens. Deze gegevens zijn bijna altijd opgeslagen in de bestanden van afzonderlijke per dienst (onderdeel) admi nistratieve of grafische vastgoedinformatiesystemen (woningcarto theek, administraties van bouw- en woningtoezicht, grondbedrijf en gemeentelijke nutsbedrijven, onroerend-goedbelastingen, gemeen tekadaster, enz.). Met CLOVIS wordt beoogd een koppeling aan te brengen tussen de verschillende deelsystemen en zodoende een integraal gemeentelijk vastgoedinformatiesysteem op te bouwen. Eigenlijk moet volgens spreker niet van een systeem worden gesproken, maar van een concept, want CLOVIS biedt de gemeenten geen standaardoplos sing voor de koppeling en het beheer van hun vastgoedgegevens en deelsystemen, maar levert „maatwerk"; dat wil zeggen, de organisa tiestructuur van de gemeente en de reeds aanwezige deelsystemen bepalen de opbouw van CLOVIS. (Voor nadere informatie over „CLOVIS" wordt verwezen naar het ar tikel van ir. Van Tienhoven in NGT Geodesia, 1987 no. 7/8, p. 266.) Generalisatie bij het presenteren van digitale bestanden" was de titel van de voordracht van de laatste spreker, ir. H. J. G. L. Aalders, verbonden aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Univer siteit Delft. Een wat ingewikkelde titel voor een zaak die landmeet kundigen in wezen heel vertrouwd is: geen enkele kaart grafisch of digitaal bevat de volledige weergave van de (topografische) werkelijkheid. Afwijkingen van de werkelijkheid zijn generalisaties. Aard, omvang, vorm en aantal van de generalisaties hangen af van de schaal en het (gebruiks)doel van de kaart. Opmerkelijk is dat men er steeds beter in slaagt generalisatiehandelingen (vereenvoudigen, vergroten, samenvoegen, verplaatsen, selecteren, classificeren, symboliseren, benaderen) geautomatiseerd te doen verlopen. De kaartvervaardiging zonder menselijke tussenkomst de cartograaf- robot of een kartografisch kennissysteem komt steeds dichterbij! Beter dan woorden kunnen plaatjes (dia's) het begrip „generalisa tie" duidelijk maken. Daar maakte Aalders dan ook dankbaar ge bruik van. Zijn enthousiasme deed de rest. Vandaar dat na afloop van de voordracht Van der Steenhoven, op wiens verzoek om vragen uit de zaal geen reactie kwam, concludeerde dat blijkbaar het begrip generalisatie door de duidelijke toelichting van Aalders bij niemand van de aanwezigen nog geheimen kende. Maar deze opmerking moet ongetwijfeld als een generalisatie worden opgevat! ir. N. G. H. Koopman Binnen het bureau werken deskundigen op het gebied van organisatie, informatie en automatisering nauw samen. Ons dienstenpakket bestaat uit advisering, systeemontwikkeling en standaard software produkten. Hierbij hanteren wij eigen methoden en technieken, die snel tot een resultaat leiden. De ontwikkeling van vastgoed- en milieu systemen, afgestemd op de informatiebe hoefte is onze specialiteit. Wij zijn werkzaam op het gebied van ruimtelijke ordening, openbare werken, milieuhygiëne, volkshuisvesting, grond bedrijf, nutsvoorziening en belastingheffing. Met onze op resultaat gerichte aanpak kunnen wij u helpen met het leggen van een goed gefundeerde basis voor uw informatievoorziening. informatica adviseurs Pelmolenlaan 16c, 3447 GW Woerden tel: 03480 - 25151 fax: 03480 - 25296 590 NGT GEODESIA 89 - 12

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 22