Strategische visie is eerste vereiste voor succesvolle vastgoedinformatisering. Ir J.P. Batteram, adjunct directeur CMG Utrecht: "Gerichte informatie is essentieel voor het management om de juiste beslissingen te kunnen nemen." Een werkterrein met veel facetten. Vastgoedinformatie is van verschillende kanten te beschouwen. De basis is een enorme hoeveelheid gegevens. Het stelt nogal wat technische eisen om die geografische en administratieve gegevens goed te beheren en toegankelijk te maken. Batteram: "Er is verder een grote behoefte aan compacte en veelzeggende informatie. Bijvoorbeeld om onderhoud technisch en financieel-economisch te kunnen optimaliseren. Zeker in dicht bebouwde gebieden is dat van belang. Het management heeft informatie nodig voor meerjaren plannen en voor een slagvaardig dagelijks beleid. Tevens is het management op een heel ander niveau bij het informati seringsproces betrokken. Dit grijpt namelijk rechtstreeks in op het functioneren van de hele organisatie." Strategische visie staat voorop. Om op dit niveau te kunnen informatiseren en automa tiseren, is een goede beleidsvisie vereist. De veranderingen ver gen veel tijd, de organisatie moet erin groeien. Veel beslissingen, ook technische, hebben strategische consequenties. De consultancy rond de vastgoedinformatie neemt bij CMG dan ook de belangrijkste plaats in. Ir Batteram: "De consultancy op het gebied van vast goedinformatie is gebaseerd op ons CLOVIS-concept, een compleet uitgewerkte integrale aanpak voor systematisch beheer van vastgoedinformatie. Hierbij maken we onderscheid in administratieve en geometrische gegevens. Bij de integrale aanpak maken we dat concreet door koppeling en integratie van gegevensgroepen." Het bijzondere is dat CMG de problematiek te lijf gaat met een combinatie van materiedeskundigen en automati seringsmensen. Batteram: "We brengen in onze organisade de relevante disciplines bij elkaar en laten die samenwerken. Daarmee zijn we uniek in de markt." Werken aan reële oplossingen. Voor de lokale overheid is het CLOVIS-concept daad werkelijk uitgewerkt in een operationeel vastgoedinformatie systeem. Dit is modulair, en dus stapsgewijs in te voeren. "Zo'n modulaire aanpak", zegt Ir Batteram, "Houdt echter niet in dat je maar een deel van de problematiek bekijkt. Je moet de zaak als een geheel benaderen en een integrale visie hebben. Anders kun je de delen aan het eind niet in elkaar passen. Het CLOVIS-concept beperkt zich overigens niet uit sluitend tot de lokale overheid. Immers, de problematiek van vastgoedinformatie verschilt bij bijv. de rijksoverheid en pro vincies niet fundamenteel van de lokale vastgoedinformatie- problematiek. Wij ervaren een toenemende belangstelling vanuit vele instanties voor onze vastgoedbenadering." Voor de realisatie heeft CMG een uniek samenwerkings verband opgezet met de TU Delft, het Ministerie van Eco nomische Zaken en een vijftal prominente hard- en software bedrijven. Ir Batteram: "De combinatie van techniek en organisatie kennis is het sterke punt van CMG Utrecht. De technische invulling van ons CLOVIS-concept geniet een brede onder steuning, zowel in de automatiseringswereld als bij de over heid." Een aanbod dat aanslaat. CMG heeft inmiddels miljoenen geïnvesteerd in deze sector. Batteram: "Met onze kennis, systeemconcepten en con crete produkten hebben we een toonaangevende positie in een markt die overigens bijzonder dynamisch is. Zowel inhoudelijk als kwantitatief. De groei van CMG Utrecht, zo'n 50% per jaar, spreekt wat dat laatste betreft boekdelen. Daarmee is overi gens wel bewezen dat de overheid het belang van een goede informatievoorziening steeds meer inziet. En dat de benade ring van CMG, met het accent op onafhankelijke advisering, in brede kring erkenning krijgt." CMG Utrecht en CMG Noord-Nederland houden zich bezig met een complex en intrigerend werkterrein: vastgoedinformatie voor de overheid, gemeente, provincie, rijk, maar ook bijvoorbeeld waterschappen. Ir Batteram: "De informatisering van dit gebied krijgt van twee kanten impulsen. Enerzijds streeft men naar een actief en rationeel beheer van het overheidsbezit. Anderzijds wil men een betere dienstverlening van de over heid aan de burger." CMG heeft zich in een vroeg stadium op deze zeer moeilijke markt gericht. Niet met het doel de bestaande situatie te automatiseren, maar om die structureel te verbeteren met behulp van de nieuwste inzichten en technieken. 596 NGT GEODESIA 89 -

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 28