Het; 15e NGL congres OPENINGSREDE door J. Schoemakers, meetkunde. voorzitter van de Stichting Nederlands Genootschap voor Land- Dames en heren, Het is voor mij een grote eer en een bijzonder genoegen, dat ik u allen, namens het bestuur van de Stichting Nederlands Genoot schap voor Landmeetkunde, welkom mag heten op dit 15e NGL congres, een lustrumcongres dus. In de eerste plaats wil ik u, deelnemers aan dit congres, leden en besturen van de aangesloten verenigingen, abonnees op ons tijd schrift NGT Geodesia, rayoncommissieleden, leden van de commis sie van advies en genodigden, een goed en vooral leerzaam congres toewensen. Gelukkig mag ik ook dit jaar weer een groot aantal studenten van de MTS, de Hogeschool Utrecht en de TU Delft welkom heten. Een aan tal van u maakt op dit congres voor het eerst kennis met het NGL. Ik hoop,' dat we elkaar nog vaak mogen begroeten bij NGL activitei ten. In het kader van ons congresthema „Een blik vooruit" is voor de toekomst de hoop van de landmeetkundige wereld op u gericht. U zult immers beeldbepalend zijn bij het landmeetkundige gebeuren voor de laatste tien jaren van de twintigste eeuw en zeker voor het begin van de eenentwintigste eeuw. Bijzonder hartelijk welkom heet ik ook onze collega's uit België en Suriname. Met het oog op Europa 1992 zullen de contacten met landmeetkundigen uit de lid-staten van de EG de komende jaren worden geïntensiveerd. Mede daarom stellen wij de aanwezigheid van onze Belgische collega's extra op prijs. Speciaal wil ik me richten tot onze partners, die deelnemen aan het alternatieve programma en die bij deze opening traditiegetrouw aan wezig zijn. Fijn u te mogen begroeten. Wij stellen het erg op prijs, dat u gekomen bent. U kunt ervan overtuigd zijn, dat er weer een interes sant programma is samengesteld. Ik wens u reeds bij voorbaat fijne dagen toe. Graag maak ik van deze gelegenheid gebruik om de dames van de commissie voor het alternatieve programma te danken voor het vele werk, dat zij hebben verricht als voorbereiding op dit congres. Dames, ik wens jullie ook voor deze dagen veel succes. Een extra woord van welkom ook voor de exposanten, die in de Expohal een uitgebreide tentoonstelling hebben ingericht, waar zij hun materialen, apparatuur en programmatuur, nodig voor de uit oefening van ons vak, graag voor de congresdeelnemers willen demonstreren. Zonder deelname van exposanten zou de organisatie van zo'n congres onmogelijk zijn. Wij stellen het bijzonder op prijs, dat u als exposanten weer hebt willen meewerken aan dit congres annex expositie en wij wensen u de komende dagen veel succes toe. Wij hebben dit lustrumcongres op de scheidslijn tussen de tach tiger en de negentiger jaren als thema „Een blik vooruit" mee gegeven. Wij vinden dat de landmeter, om de snel opeenvolgende ontwikkelingen te kunnen volgen, zijn blik altijd vooruit gericht moet houden. Het NGL wil hem hierbij op weg naar de eenentwintigste eeuw de helpende hand bieden. Voordat we ons op de congresthema's gaan richten, wil ik graag enige activiteiten met u doornemen, die wij als NGL bestuur de laat ste twee jaren hebben ontplooid, en ook een blik vooruit richten op de activiteiten die de komende jaren onze aandacht zullen krijgen. In de afgelopen periode heeft de redactie van het tijdschrift NGT Geodesia in goed samenspel met het NGL bestuur heel veel aan dacht besteed aan de leesbaarheid van het tijdschrift. Uit de diverse reacties die wij hebben gekregen, blijkt dat ze daarin goed zijn geslaagd. Het is een hele klus om maandelijks een tijdschrift bij u in de bus te krijgen, dat voor iedereen belangrijke en relevante infor matie bevat en dat qua niveau op een hoog peil staat met voor alle opleidingsniveaus lezenswaardige artikelen. Graag wil ik de redactie vanaf deze plaats dankzeggen voor alle moeite en de vele bestede uren, die zij in het tijdschrift heeft geïnvesteerd. Ik vertrouw erop, dames en heren, dat ik in deze dank ook uw tolk ben geweest. Dat vakgenoten een brede belangstelling hebben voor allerhande nieuwe ontwikkelingen op het vakgebied, moge blijken uit het feit dat de afgelopen twee jaar de drie door het NGL georganiseerde studie dagen door meer dan 1000 collega's zijn bezocht. Bovendien is de belangstelling voor de rayonbijeenkomsten, die tweemaal per jaar in de diverse rayons worden georganiseerd, nog steeds groeiende. Allen die zich voor deze twee belangrijke NGL activiteiten hebben in gezet, verdienen hiervoor ons aller dank. De commissie van advies, waarin zitting hebben afgevaardigden uit het onderwijs, het bedrijfsleven en de overheid, en die wij begin 1988 hebben ingesteld, heeft het bestuur van het NGL met raad en daad bijgestaan en heeft vele zaken aangedragen, waaraan wij op de een of andere manier aandacht moeten en willen besteden. Vanuit verschillende richtingen is ons de laatste tijd gewezen op het feit, dat zo weinig jonge mensen kiezen voor het vak landmeetkunde, ten gevolge waarvan de landmeetkundige opleidingen in gevaar dreigen te komen en waardoor in de naaste toekomt te weinig goed geschoold personeel voorhanden is. Als landmeetkundig Nederland ook in de toekomst kwaliteitsprodukten wil blijven leveren, dan is daar een goed opgeleid personeelsbestand voor nodig. Het verzoek luidde steevast: „NGL, doe er wat aan!" In overleg met de TU Delft, de Hogeschool Utrecht en de vier MTS-en en met steun van de landmeetkundige rijksdiensten en het bedrijfsleven hebben wij in het kader van onze activiteit tot promotie van het vak landmeetkunde een brochure samengesteld, die een tweetal keren breed is verspreid onder scholen voor voortgezet onderwijs, arbeidsbureaus en andere relevant geachte instanties. Bij de organisatie rondom deze brochure, die tijdens de congres dagen in de NGL stand verkrijgbaar is, is ons gebleken dat het vak gebied te weinig bekendheid geniet. De komende jaren willen wij daaraan de nodige aandacht besteden, onder andere door een cam pagne via de landelijke pers op te starten en door de organisatie van een week voor de landmeetkunde in het najaar van 1990. Bij dit laat ste onderdeel denken wij aan het adopteren van een klas van het voortgezet onderwijs door landmeetkundige bedrijven en instellin gen, waardoor veel jonge mensen kennis kunnen nemen van het gehele vakgebied. Hierbij zal een beroep worden gedaan op alle bedrijven en diensten, werkzaam op het gebied van de landmeetkunde, om ons vak breed te promoten. Daarbij doen wij een dringend beroep op uw mede werking, omdat het kunnen voldoen aan de vraag naar hoogwaar dige landmeetkundige produkten staat of valt met het voorhanden zijn van goed opgeleid vakkundig personeel. Het is in ieders belang hieraan zijn of haar medewerking te verlenen. Het is nog niet te laat, maar het is toch wel vijf voor twaalf. Nu de overheid steeds meer overschakelt op het uitbesteden van werk in plaats van het zelf uitvoeren van werkzaamheden, bereiken ons steeds vaker berichten omtrent het ontbreken van een branche organisatie op landmeetkundig gebied. Ook het onderwijsveld heeft grote behoefte aan een gesprekspartner vanuit het bedrijfsleven. Het NGL rekent het tot haar taak de mogelijkheden van en de noodzaak tot het oprichten van een branche-organisatie te onderzoeken. Na dit congres zullen wij hieromtrent initiatieven gaan ondernemen, waarbij wij nu reeds vragen om medewerking van de hierbij betrokken be drijven. Om ook de komende tien jaar haar doelstelling te kunnen verwezen lijken, beraadt het NGL bestuur zich momenteel indringend over de te varen koers in de toekomst. Ook het NGL moet haar blik vooruit blijven richten, steeds weer haar koers bijstellen en aansluiting blij- 570 NGT GEODESIA 89 - 12

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 2