ven houden bij de vraag vanuit de samenleving. Steeds vaker zullen wij daarbij een beroep moeten doen op vakgenoten uit het gehele landmeetkundige veld. Mocht er een beroep op u worden gedaan, dan hopen wij dat u, waar mogelijk, ons tot steun zult willen zijn. U bent nu weer bijgepraat over de op stapel staande NGL activitei ten. Het wordt nu tijd, dat wij ons richten op de drie congresdagen die voor ons liggen. De eerste dag is onze aandacht gericht op Europa 1992. Heeft Europa zonder grenzen ook behoefte aan een landmeter zonder grenzen? Van oudsher heeft de landmeter zijn blik op de horizon gericht, spiedend naar vaste aansluitpunten ten behoeve van zijn metingen. Momenteel richt hij zijn blik wat ruimer en hoger. Hij maakt nu ook gebruik van satellieten die banen rond de aarde beschrijven. Het is vanzelfsprekend, dat de landmeter ook zijn blik richt op ontwikkelin gen die zich momenteel in Europa voordoen en die het grensgebied van de landmeter zeker zullen beïnvloeden. Daarom vonden wij, dat ontwikkelingen in het kader van Europa 1992 niet op dit congres mochten ontbreken. Deze dag wordt voor de eerste keer aan non-profit organisaties en instellingen de mogelijkheid geboden om het publiek via poster sessies kennis te laten nemen van hun activiteiten. Wij zijn erg be nieuwd of dit nieuwtje aanslaat bij de congresdeelnemers. Om dit lustrumcongres extra cachet te geven, zal Pierre Huyskens na de laatste lezing in de Expohal een feestrede verzorgen. Wij kijken met grote belangstelling uit naar zijn toespraak en wij zijn erg benieuwd hoe een journalist aankijkt tegen vijftien NGL congressen en het vak landmeetkunde. In het keurige en overzichtelijke programmaboek, waarvan de om slag ontworpen door de heer Kranenbarg goed inspeelt op het congresthema, ontbreekt per abuis de aankondiging dat de heer Huyskens de feestrede voor zijn rekening zal nemen. Mijnheer Huys kens, dames en heren, hiervoor onze excuses. Na deze feesttoespraak hopen wij onder het genot van een drankje en een hapje nog enige tijd met u in een ontspannen sfeer over de vijftien congressen en andere onderwerpen van gedachten te kunnen wisselen. Om half zeven vertrekken de deelnemers aan het avondprogramma met bussen naar Harmeien, waar de traditionele feestavond wordt gehouden. Afgaande op de successen van de veertien eerdere feestavonden mogen we vol spanning uitkijken naar datgene wat de congrescommissie voor ons in petto heeft. Het thema van de tweede congresdag is: Nieuwe technieken en in strumenten: grenzeloze mogelijkheden! De landmeter heeft altijd veel aandacht besteed aan en belangstel ling gehad voor de schijnbaar grenzeloze ontwikkelingen op tech nisch en instrumenteel gebied. Het NGL vindt het tot haar taak beho ren aandacht te blijven schenken aan die ontwikkelingen, waardoor de werkmethoden sterk worden beïnvloed en waarop de landmeter zich iedere keer weer moet instellen. De laatste dag staat op het programma: Vastgoedinformatiesyste men: een grensverleggende activiteit! Het denken over vastgoedinformatie en het voldoen aan de vraag van de samenleving naar informatie over alle aspecten van vastgoed heeft de landmeter altijd bezig gehouden. Mogelijkheden van auto matisering stellen hem in de gelegenheid zijn activiteiten op dit vak gebied te verleggen, waardoor hij de samenleving nog beter van dienst kan zijn. Al met al denken wij een interessant programma te hebben samen gesteld, waarbij wij rekening hebben gehouden met de diversiteit van opleidingsniveaus en de belangstelling van de congresbe zoekers. Ik ben nu lang genoeg aan het woord geweest en het wordt hoog tijd, dat we aan ons programma beginnen. Ik wens u allen, inleiders, con gresgangers en exposanten, een goed congres toe en hoop dat onze partners een paar fijne dagen hebben. Ik verklaar hiermee het 15e NGL congres voor geopend. IMPRESSIES Er was reden genoeg om het 15e NGL congres de titel te geven ,,Een blik vooruit". Allereerst zijn er vele veranderingen te verwachten wanneer de grenzen in Europa worden opgeheven in 1992. Vooral ook de technische veranderingen zijn reden om vooruit te kijken en te kunnen inspelen op de behoefte die de maatschappij in de toe komst zal eisen van de landmeetkunde. Organisatorisch hebben grote veranderingen plaatsgevonden sinds het laatste congres: het Kadaster heeft de opgelegde privatisering gerealiseerd (een grote groep medewerkers is overgegaan naar het bedrijfsleven) en tegelijkertijd de uitbesteding aanzienlijk verhoogd; de provincie Flevoland krijgt een eigen kadastervestiging, de Kadasterwet is aangenomen, LKI en FINGIS zijn in gebruik geno men: dat alles volgens het strategieplan. Bovendien heeft de RAVI een nieuwe samenstelling gekregen, zijn de Klic's bijna allemaal op gericht, en ontwikkelt de VNG de GFO's, enz. Onder die omstandigheden vindt het 15e NGL congres plaats. De argeloze bezoeker loopt, na inschrijven, de tentoonstellingszaal binnen, waar het congres zich aankondigt in de eigentijdse, gele, blauwe, rode en groene kleuren, maar ook met het vele contrasteren de wit van de diverse, ruim ingerichte stands. De koffie smaakt als vanouds en men ontmoet weer kennissen die men een te lange tijd niet heeft gesproken: ideale omstandigheden voor het congres. 11 oktober De voorzitter kondigt het in zijn openingsrede al aan: het NGL krijgt het druk! Er is namelijk een groot tekort gesignaleerd aan landmeet kundig geschoolde medewerkers, zowel bij de overheid als bij het bedrijfsleven en het ontbreken van een branche-organisatie voor het bedrijfsleven is in de afgelopen periode een nijpend gebrek geble ken. Voor beide problemen kunnen de betrokken partijen zelf geen oplossing bieden, maar de overkoepelende organisatie NGL heeft voor dergelijke zaken een katalyserende werking, die men herkent en erkent. Dus wordt er actie ondernomen. U kunt dat lezen in de openingsrede van de voorzitter. De enige hooggeleerde onder de sprekers, prof. dr. ir. J. G. Wisse- ma, behandelde een aantal vragen die te maken hebben met de een wording van Europa. Terloops gaf hij een hint aan de volgende sprekers: elke voordracht zou iets theologisch, iets koninklijks en iets mysterieus moeten bevatten. Zo riep hij uit: „Mijn God", riep de prin ses, ,,ik ben in verwachting". Hij gaf echter nog een advies, alsof hij een landmeetkundige opleiding had gehad, „werk altijd van het groot naar het klein!" In een zeer overtuigende voordracht vergeleek ir. P. van der Molen de landmeetkundige opleidingen in de Europese lid-staten met elkaar en de mogelijkheden om wederzijdse erkenning van diplo ma's te realiseren. Ir. G. Jacobs verwacht geen problemen met de concurrentie vanuit de overige lid-staten; de Nederlandse bedrijven zijn al jaren actief in het buitenland, op kwalitatief hoog niveau. Jacobs deed het echter anders: hij had het over „uitzoomen" in plaats van „inzoomen", zoals prof. Wissema had geadviseerd! Ter gelegenheid van het 15e NGL congres hield P. Huyskens, jour nalist van beroep en Limburger van oorsprong, in de namiddag een lustrumtoespraak en haalde voor vele oudere landmeters herinne ringen op uit vervlogen tijden. Feestavond Het was eens wat anders: geen beesten om je heen tijdens het eten, mciar in een echte oude „Kloosterhoeve", met gezellige mensen, collega's en vrienden met een onderhoudende kout aan een smake lijke dis. Groot was de verrassing toen bleek dat de geëngageerde zanger Froger veel meer leek op Frank Ashton. De muziek was goed en nodigde velen uit een dansje te maken. Het was echt een feest! NGT GEODESIA 89 - 12 571

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 3