IMPRESSIES VAN DE POSTERSESSIE Er mag best weieens iets minder geslaagd zijn op zo'n groot NGL congres. Niet alles kan optimaal zijn. Dat was naar mijn mening het geval met het experiment „postersessie". Hoewel je er tegenaan liep als je binnenkwam, viel het de meesten niet op dat daar al wat was. Immers, je gaat inchecken, brengt je jas naar de garderobe, komt kennissen tegen en je loopt naar de exposi tiezaal. En dan ben je de posters al voorbij. Het was er ook niet erg druk. Waar het aan lag, is niet duidelijk. Toch wel jammer, want sommigen hadden er wel wat van gemaakt. Zoals de stand van de werkgroep Kadastrale Atlas Gelderland. Er was veel verschillend materiaal uitgestald, mappen, boekjes, teke ningen, overgetekende minuutplans en natuurlijk de gereedge komen atlassen van Arnhem en Gelderland in een leuk formaat. De stand gaf een goede indruk van de activiteiten van deze werkgroep (maar die werkt dan ook met 50 vrijwilligers!). Twee leden van de werkgroep gaven toelichting. deze vereniging. Het kwam wat passief over, heren, niet in o\ eenstemming met jullie actief bestaan! Daarnaast was het paneel van de Hogeschool Utrecht. Een duidelij ke blikvanger met de tekst: ,,Wij richten ons op de toekomst" met eeri suggestieve foto van een meisje waarop de tekst ,,lk weet wat ik wil" van toepassing was. Ook de kreet: ,,De vraag naar landmeters en kartografen is groot" sluit goed aan op de actualiteit. Hetzelfde kan worden gezegd van het paneel ertegenover, van de Vereniging van Landmeetkundigen (VVL). Met hun tekst: ,,De VVL trekt al over de grenzen" was dit heel aardig in beeld gebracht. Ook de indeling van het paneel was interessant. Voordeel van deze stand was, dat ze erg goed in de kijker stond. Het paneel van de vier MTS-en was rustig en niet erg opvallend. Een soort logo met alle plaatsnamen van de MTS-en rondom het woord landmeetkunde. Daar vliegen ze vast niet allemaal tegelijk op af. De laatste stand was ingericht door de Technische Universiteit Delft. Niet direct bescheiden van opzet. Zeven panelen naast elkaar en nog kon alles er niet op. Het gaf op twee panelen uitleg van de opleiding van geodesiestudenten (education) en de derde beschreef het onderwerp „Research in land information". Het geheel was met Engelse tekst toegelicht (men noemde de onderdelen datatheory, infci-analyses, landinformation systems and applications). Tenslotte hingen er nog vier panelen met kaarten van een digitaal bestand, een scanningsresultaat en het ontwikkelde systeem Radames om gescande beelden om te zetten naar kaartbeelden. Als onderwerp wel interessant, maar ook daar was het niet erg druk. ALTERNATIEF PROGRAMMA Het was weer als vanouds: veel bekenden en bekende gezichten, iedereen goed gehumeurd, veel bij te praten, je drie dagen lekker laten verwennen, en bovendien goed weer. Na de opening van het congres kregen we bij de uitgang een lekkere bonbon (om het praten tot een minimum te beperken?) en brachten twee bussen ons naar het centrum van Utrecht. Eén van de chauf feurs, Alie Snel, kenden we nog van twee jaar geleden! Onder leiding van VVV-gidsen gingen we het oude gedeelte van Utrecht bekijken. Op het Domplein wertfen we in groepjes verdeeld. Aan onze haren was te zien dat we ons bevonden op het meest toch tige plein van Nederland. Dat komt doordat tussen de toren en de kerk het middenschip ontbreekt. Een orkaan heeft dit gedeelte ver woest; de contouren zijn op de grond aangegeven. De Domkerk heet ook wel Sint Maartenskerk. Van de vier kapittelkerken die in kruis vorm rond de Dom waren gebouwd, zijn er nog drie over. In het cen trum van Utrecht staan opvallend veel kapellen, kloosters en kerken, waaronder de Catharijnekerk (van bisschop Simonis). Tijdens onze wandeling kwamen we langs het huis van Anna Maria vari Schuurman (eerste studente), het beeldje van Frangois Villon (grootste Franse dichter uit de Middeleeuwen), en het huis van Paus Adrianus VI (ja, Nederland heeft ooit een paus gehad, al was het slechts voor één jaar, 1522-1523). In het pand („paushuis") zetelt nu de secretaris van de koningin. Onze tocht werd voortgezet onder- en bovenlangs de grachten. De bovenste kaden zijn veelal onderkelderd. We zagen ook weer, net als twee jaar geleden, de beeldhouwwerkjes onderaan de lantaarn palen. Het is goed om op deze manier de stad eens te bekijken, heel anders dan een dagje winkelen! De stand ernaast was ingenomen door het Centrum voor Geografi sche Informatie Verwerking, een afdeling van de Landbouwuniver siteit Wageningen. Twee panelen gaven een indruk van de activitei ten van de vakgroep Landmeetkunde en Teledetectie, zoals enige resultaten van remote sensing opnamen van het gebruik van de grond en de wijze waarop die gegevens in een (GIS) systeem worden opgeslagen en wat je ermee kunt doen. Ook hier werd mondelinge toelichting gegeven, hetgeen het effect ten goede kwam. Een ruime stand was ingericht door de werkgroep Geschiedenis der Geodesie. Om hun doelstelling Verouderde landmeetkundige en fotogrammetrische instrumenten te behoeden voor vernietiging" bekendheid te geven, waren twee vitrines opgesteld met daarin een aantal zeer interessante oude instrumenten, zoals sextanten, bous- sole theodoliet en oude driehoeksinstrumenten. Ook een pantometer en een waterpasinstrument uit 1823 waren aanwezig, alsmede een „equere" om rechte hoeken uit te zetten. Een betere methode om je doelstelling uit te leggen, is niet denkbaar en er werd ook menige blik in de vitrines geworpen. Om de volgende stands te vinden, moest je even de hoek om en daar hing de (strijd)vlag van de VTAK. Een mooie vlag, dat wel. Een stapeltje folders ernaast moest uitleg geven over de activiteiten van NGT GEODESIA 89 - 12 Het paushuis. 575 a*"*» W earas

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 7