Europa 1092*] Na een voortreffelijke lunch in Nieuwegein togen we naar het bijen teeltmuseum in Odijk. Eerst kregen we koffie/thee met. honing koek! Aan de hand van dia's kwamen we eindelijk wat meer te weten over de bloemetjes en de bijtjes. Omdat onze gids niet zo goed ver staanbaar was, hebben we onszelf maar rondgeleid langs de vele bijenwoningen, honingpersen en de duizenden stuks imkersgereed schap. Het is ongelofelijk wat daar allemaal te zien is. Eenmaal terug in de bus, kregen we van de NGL-dames een potje honing. Hartelijk dank! Ondanks dat we op tijd in de bus zaten en Alie Snel snel naar Utrecht reed, hebben we de toespraak van Pierre Huyskens gemist, maar ge lukkig is deze elders in dit nummer opgenomen. Donderdags stond 's-Hertogenbosch op het programma. Na een kopje koffie met daarbij een enorme „Bossche Bol" (dat is wel even iets anders dan een moorkopje!) gingen we de Sint Jan bezichtigen. Deze laat-gotische kathedraal heeft in totaal 125 jaar in de stijgers gestaan. Veel mensen hebben dus nooit de prachtige beeldhouw werken aan de buitenkant goed kunnen zien! Binnen vallen meteen de luchtbogen op; op deze steunen zijn menselijke en dierlijke wezens afgebeeld. De vele schilderingen zijn tijdens de laatste restauratie met behulp van uiterst fijne chirurgenmesjes tevoorschijn gebracht. Ook zijn er weer nieuwe gebrandschilderde ramen inge zet. In de periode dat de kathedraal aan de protestanten behoorde, is namelijk alles wat met het katholicisme te maken had, verwijderd. Wat het meest opvalt in de kathedraal, zijn het massief geelkoperen doopvont uit 1492 en de prachtig versierde orgelkast met de doden danstrommel: iedere draaiing betekent een stap dichter bij de dood. Vóór de restauratie bestond het orgel uit 6000 pijpen, nu zijn het er nog maar 3000. Verder zijn er verschillende bidkapellen te zien, waaronder die van Titus Brandsma; in de Mariakapel, met het Mariabeeldje en verder nog 1381 andere beeldjes, kan men dagelijks terecht om een kaars te branden. Bij een volgend bezoek is het verstandig een verrekijker mee te nemen om de schilderingen op het lijdensaltaar goed te kunnen zien, en een spiegeltje, zodat men niet op de grond behoeft te gaan liggen om de schitterende plafondschilderingen te bewonderen. Iedere dag wordt om 12.00 uur het middaggebed gehouden. Enkelen van ons maakten van deze gelegenheid gebruik, anderen gingen nog even „stadten". Na een echte Brabantse broodmaaltijd, met brandewijn, balkenbrij, zult en reuzel, brachten we een bezoek aan ,,Schiltman's Centrum voor Handvaardigheids- en Kunstmaterialen". Om dit bedrijf te kunnen betreden, moet men aan de volgende eisen voldoen: je eigen tas in de bus laten liggen, een doorzichtig draagtasje in ontvangst nemen en vooral je portemonnee niet vergeten! Bij deze groothandel is letterlijk alles te koop op het gebied van schilderen, handwerken, enz. Zelfs sinterklaas- en kerstartikelen waren er al te koop. Het was dus niet moeilijk om het tasje te vullen. Weer aangekomen bij het Jaarbeurs Congrescentrum, kregen we een ,,opkikkertje"-bonbon. Die hadden we wel nodig na deze ver moeiende, maar leuke dag. Toen brak alweer de laatste dag van het alternatieve programma aan. Om half tien vertrokken we naar Paleis Het Loo. Daar aangekomen kregen we alweer wat te snoepen; dit keer paleis-flikken. Wie was toch die goede gever? Juist, ingenieursbureau Mabeg BV! Een goed initiatief, wie volgt? We begonnen het programma met koffie oranje-gebak in het Theehuis van het paleis. Daar hing het wandkleed dat Libelle- lezeressen hebben geborduurd ter ere van de 80e verjaardag van prinses Juliana. Op eigen gelegenheid konden we het paleis en de tuinen bezichtigen. Ondanks dat de beloofde videopresentatie kwam te vervallen, hebben we een goede indruk gekregen van het onlangs prachtig gerestaureerde paleis. We zagen o.a. het privé-kabinet van Willem lil, het slaapvertrek van Mary, de salon gewijd aan Willem I, de slaapkamer van Willem lil en Emma, en prachtige schilderijen en serviezen. Ook verschillende kledingstukken worden er tentoon gesteld, zoals de japon die Wilhelmina droeg toen zij tot koningin werd gekroond. Via een wandeling door de Boven- en Benedentuin, met de Konings- sprong, de Venusfontein en de aardbolfontein, kwamen we bij de rij tuigen en de stallen, waar we enkele paarden stiekem een aai over de koninklijke neus hebben gegeven. Na de lunch heeft uw verslaggeefster afscheid genomen van het ge zelschap, omdat ze in Apeldoorn woont. Ze heeft gehoord dat me vrouw Van der Steenhoven, zoals gewoonlijk, de organisatie-dames weer heeft bedankt voor deze drie voortreffelijke dagen. Terecht! Tot over twee jaar. door prof. dr. ir. J. G. Wissema, directeur organisatie- en adviesbureau, en buitengewoon hoogleraar ondernemingsbeleid. SUMMARY Landsurveying in Europe 1992 This paper discusses global and European trends and their impact on the landsurveying business. Three macrotrends are identified and discussed: globalisation, the emergence of hyper-dynamic and diffe rentiated consumer behaviour, and the development of at least three clusters of basic technologies. The conclusion is to take offensive actions and create a strong branch-organization and know-how infra structure. Inleiding Het is een groot genoegen om in uw midden te zijn en de eer te hebben deze eerste voordracht, die zal gaan over Europa 1992, te mogen verzorgen. De Europese eenwording komt niet zomaar uit de lucht vallen, maar komt voort uit andere veranderingsprocessen waar wij in onze generatie getuige van zijn. We leven in een buiten gewoon interessante tijd die misschien later over 100 jaar of zo zal worden gezien als een keerpunt in de geschiedenis. Sommige mensen spreken over het einde van de na-oorlogse periode, anderen over het einde van de geschiedenis, wat natuurlijk nog veel verder gaat. Ik wil aangeven welke ontwikkelingen ik zie en kijken hoe de Europese eenwording en ook technische ontwikkelingen daarop in spelen en tenslotte proberen uit te monden want dat is mijn vak als organisatie-adviseur in concrete aanbevelingen aan landmeet kundigen. Lezing gehouden op 11 oktober 1989 te Utrecht tijdens het 15e NGL congres. Basistrends Ik denk dat er eigenlijk maar drie basistrends zijn. In de eerste plaats een dynamischer consumentengedrag. Een jaar of vijftien geleden woonde ik eens een lezing bij van een damesmode-inkoper van de Bijenkorf. Die zei: „Er zijn zes soorten vrouwen, in termen van gekleed en sportief en dat soort dingen meer. Dus als je zes rekken in de winkel hebt staan, dan kun je bij wijze van spreken alle dames die kleren willen kopen op een goede manier bedienen". Het probleem op dit moment is, dat niet alleen iedere vrouw, maar ook iedere man niet één maar minstens zes lifestyles in de kast heeft hangen. U had zich vanmorgen op vele manieren kunnen kleden. Bovendien zijn die lifestyles aan verandering onderhevig; over enke le jaren komt u weer met andere lifestyles voor de dag. Kortom: alles is in beweging, we hebben nog nooit zulke dynamische consumen tenmarkten gehad. We willen ook niet allemaal meer dezelfde auto kiezen, op zijn minst een andere kleur. Je moet een waslijst van wel veertig vragen in vullen, als je tegenwoordig een auto bestelt. Die auto's worden ook helemaal voor jou individueel gemaakt. Bij Volvo-Car kan het eigen personeel een auto bestellen. Dan wordt op het chassis een vlagge- 576 NGT GEODESIA 89 - 12

(NGT) Geodesia | 1989 | | pagina 8