Een bouwwerk heeft; geen steun beren nodig; hoe je de nauwkeurigheid van digitale kaarten beheerst*] door ir. H. Velsink, hoofd van de afdeling Onderzoek en Ontwikkeling van de directie Geodesie van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY A building does not need buttresses; how to control the accuracy of digital maps In an illustrative way the possible applications of the mathematical techniques of interpolation and filtering in the field of land surveying are shown. By way of these techniques it is achieved that the principle of going from big to small becomes a less stringent condition and that the quality of measurements and control points is taken care of in a better way so the products of land surveying can be balanced optimally between costs to be invested and quality to be achieved. RESUMO EN ESPERANTO Konstruajo ne bezonas murapogilojn; kiel oni regas la precizecon de digitaj mapoj En klarbilda maniero montrigas kiel la matematikaj teknikoj de interpolado kaj filtrado estas aplikeblaj en la termezurado. Tiuj ci teknikoj ebligas ke la principo de laborado de la granda al la malgranda farigas malpli decidiga kondico kaj ke la kvalito de la mezuroj kaj de la bazopunktoj estas pli bone konsiderata, tiel ke la produkton de la termezurado optimume difinas la ekvilibro inter la investendaj kostoj kaj la postulata kvalito. De titel van mijn verhaal luidt: „Een bouwwerk heeft geen steun beren nodig". Bij het woord steunberen kunt u allerlei associaties hebben. Eén daarvan roept ongetwijfeld het beeld naar voren van grote en hoge kerkgebouwen, waarvan de buitenmuren van het schip worden geflankeerd door massieve steunberen. Op de steun beren zijn de luchtbogen geplaatst, die de steunberen verbinden met het gewelfde dak van het schip. In fig. 1 is een dwarsdoorsnede te zien van een dergelijk kerkgebouw. De zware steunberen en de luchtbogen zijn in eerste aanleg niet gebouwd omdat zij zo'n fraai gezicht vormen. Hun aanwezigheid is eenvoudigweg bittere noodzaak om te voorkomen dat de muren van de kerk naar buiten klappen door het grote gewicht van het dak. Fig. 2 is een foto van een ander kerkgebouw en zoals de bouwkraan achter de kerk al doet vermoeden, is de bouw van de kerk nog niet voltooid. Dit is de Sagrada Familia in Barcelona, waarvan de bouw in de eerste jaren van deze eeuw is begonnen. De architect van deze kerk is Gaudi. Antoni Gaudi leefde van 1852 tot 1926 en is geen gewoon architect geweest. De meeste van zijn werken zijn in Barce lona of in de omgeving daarvan te vinden en worden gekenmerkt door de bijzondere wijze van vormgeving en materiaalgebruik die op de leek en dat ben ik overkomt als bizar en barok. Gaudi was om nog een reden zeer bijzonder. Ofschoon zijn bouw werken soms wat chaotisch overkomen, zijn de constructies goed doordacht en zeer stabiel. Dat komt omdat hij de eigenschappen van het gebruikte materiaal perfect beheerste en hij bovendien de conse quenties van de krachtenleer zonder meer aanvaardde. Dat betekent dat, als een muur de neiging vertoont om naar buiten te klappen, hij simpelweg de muur zodanig schuin neerzet, dat de krachten niet naar buiten zijn gericht, maar via de muur de grond ingaan. Fig. 3 geeft hier een impressie van. De analyses van Gaudi zijn er ook de oorzaak van, dat in veel gebou wen van hem in plaats van cirkelvormen veel paraboolachtige constructies en zogenaamde hypars voorkomen. Wat wil ik nu aantonen met het ten tonele voeren van de architect Gaudi en zijn bouwwerken? De wiskundige analyses van Gaudi maken het bouwen van steunberen overbodig. Door een goede kennis van de wiskundige modellen die ten grondslag liggen aan ingenieurswerkzaamheden, kan dus worden voorkómen dat we gaan overdimensioneren. Het bouwen van steunberen is tenslotte een geval van gebruik maken van zware en massieve constructies waar dit eigenlijk niet nodig is. Ook in de landmeetkunde en in de kartografie gebruiken we wis kundige modellen en in de loop van dit verhaal wil ik aantonen, dat Lezing gehouden op 12 oktober 1989 te Utrecht tijdens het 15e NGL congres. NGT GEODESIA 90 - 1 wij landmeters onze wiskundige modellen beter moeten gaan beheersen en dat we daarmee onnodig zware meetconstructies kunnen vermijden. We gebruiken in de landmeetkunde en in de kartografie vaak onbe wust wiskundige modellen. Eén bekend wiskundig model wil ik er hier even uitlichten. Het betreft de manier waarop wij allen hebben geleerd om op een goede manier een gebied op te meten en in kaart te brengen. Fig. 1. Dwarsdoorsnede van een groot, hoog kerkgebouw. 11

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 13