Uitgangsvermogen Diversen [mrad] 1 25 x 125 5 Toepassingen vaste en roterende lasers afstandmeting (fase) roterende lasers afstandmeting (tijd) met/zonder reflector afstandmeting (tijd) zonder reflector zijn traditionele landmeetkundige instrumenten met aangebouwde laserbuis. Voor veel toepassingen zijn speciale instrumenten ont wikkeld. Een voorbeeld daarvan is de zogenaamde rioollaser, die wordt gebruikt om stukken rioolpijp in een rechte lijn onder een be paald afschot aan elkaar te leggen. Bij het ontwerp is er rekeninc mee gehouden dat het instrument in een pijp met een diameter var 15 cm of meer kan worden geplaatst. Fig. 7. Een roterende laser, met zichtbare straal, uit de Spectra Physics-reeks. Op de machine is een detector bevestigd en daarmee verbonden een display, die de positie van de detector aangeeft ten opzichte van het iaserviak. 0,5 mW tot 100 W Fig. 4. Karakteristieken en toepassingen van lasers in de landmeet kunde. Roterende lasers In feite is een roterende laser niet veel anders dan de hiervoor be schreven vaste laser met een ronddraaiend pentagonprisma. Er zijr veel verschillende roterende lasers op de markt, die een uitgebreic scala van mogelijkheden bieden. Bij alle instrumenten kan de straa in een horizontaal vlak ronddraaien, bij de meeste ook in een verti caal vlak, terwijl bij enkele een afschot in één of twee richtingen kar worden ingesteld. In sommige instrumenten kan de omwentelings snelheid van de straal worden gekozen of worden stopgezet, zodat ze tevens als vaste laser kunnen worden gebruikt. Deze multifunctio nele instrumenten staan bekend als universele of combi-lasers. Roterende laserinstrumenten zijn er zowel met zichtbare als met on zichtbare (infrarode) straal. Voor het detecteren van een infrarode straal wordt een speciale sensor gebruikt, maar ook voor zichtbare lasers is in verschillende gevallen, met name bij daglicht, een sensor nodig. Weliswaar is de actieradius van de zichtbare HeNe-lasers groter dan van infrarode diodelasers (typisch respectievelijk 300 en 150 m), maar daar staat tegenover dat de HeNe-laser zijn energie betrekt van een externe 12 V accu; vergelijk dat met de ingebouwde NiCd-batterij van een diodelaser, die niet veel groter is dan een sigarettenpakje. Toepassingen van roterende lasers zijn te vinden in de diverse waterpaswerkzaamheden op de bouwplaats, controle op vlakheid en „verticaalheid" en besturing van machines, zoals bulldozers, kranen en asfalteermachines. Fig. 5. De Topcon ETL-1L, een elektronische lasertheodoliet. De dia meter van de rode straal is 7 mm op 100 m. pulse. Omdat het piekvermogen zeer hoog is, behoeft niet altijd een speciale reflector te worden gebruikt om toch voldoende signaal terug te krijgen. Met divergentie wordt de mate aangegeven, waarin de fotonen in een laserbundel evenwijdig lopen; enige uitwaaiering treedt altijd op. Een lage divergentiewaarde is zeer belangrijk, indien een nauw keurige detectie van het centrum van de straal over afstanden van honderden meters is vereist. Ook voor het meten van lange afstan den is dit een belangrijke eigenschap. Naar hun toepassingen zijn landmeetkundige laserinstrumenten in drie groepen te onderscheiden, namelijk de instrumenten die een enkele vaste straal produceren, de instrumenten waarbij de straal wordt geroteerd om een vlak te simuleren en tenslotte de afstand meters. Vaste lasers Over het algemeen worden deze instrumenten gebruikt om een refe rentielijn in een bepaalde richting (bijvoorbeeld zuiver horizontaal of verticaal) of onder bepaald afschot zichtbaar te maken. In feite is het vereiste van zichtbaarheid zo fundamenteel, dat alle instrumenten in deze categorie zijn gebaseerd op een HeNe-laserbron. De toepassingen zijn analoog aan die van de vizierlijn in conventio nele landmeetkundige instrumenten, het schietlood of het simpele gespannen touwtje. Voorbeelden daarvan zijn uitzetwerkzaamheden bij de constructie van onder andere tunnels, gebouwen en rails, en controlemetingen bij de aanleg van onder andere pijpleidingen, wegen en schachten. Typische voorbeelden van instrumenten zijn lasertheodoliet en -waterpasinstrument. Echter niet alle instrumenten uit deze groep Fig. 6. De Wild LNA2, roterende laser, uitgerust met een speciaal hulpstuk om een verticaal vlak te verkrijgen. 18 NGT GEODESIA 90 - 1

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 20