Hokcoördinaten uitstekend voldoen en veel goedkoper zijn. De hogere prijs van een laserafstandmeter zal alleen worden betaald als speciale eisen dat noodzakelijk maken, zoals een groter bereik, een hogere nauwkeu righeid, meten zonder reflector of automatisch volgen van een object. Duidelijk gunstiger liggen de zaken voor de roterende lasers, als ook landmeters de mogelijkheden op grote schaal gaan inzien. In de constructiewereld is dit instrument al wijd verbreid. Belangrijke voor beelden van roterende lasers zijn, dat enerzijds de werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd door één persoon, terwijl anderzijds het aantal simultane gebruikers van een instrument in principe ongelimi teerd is. Tevens, als het instrument eenmaal is opgesteld, vinden alle operaties, met name de aflezingen, plaats aan het andere eind van de straal, dus niet aan het instrument zelf; dit resulteert in meer con sistente aflezingen. Tenslotte dient zich een wellicht nog interessanter aspect aan, namelijk de mogelijkheid om de hoogten automatisch af te lezen en op te slaan. Jaren geleden reeds heeft de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat dit gegeven verder ontwikkeld tot een systeem voor het meten van wegprofielen. De basis van dit meetsysteem be stond uit een aantal roterende lasers, opgesteld langs de weg en een detectormast, getrokken door een auto. De roterende lasers maak ten tien omwentelingen per seconde; dus tien keer per seconde werd een hoogtemeting verricht, die werd opgeslagen in een personal computer aan boord van de meetwagen. De firma Nestle Fischer heeft een baak ontwikkeld die het laser signaal detecteert en de aflezing digitaal op een display projecteert. De volgende logische stap zou zijn het aansluiten van een „hand held" computer voor de opslag van de aflezingen. De verwachting is dat een dergelijk produkt in de loop van 1990 beschikbaar komt. Fig. 11. Het mobiele hoogtemeetsysteem van Rijkswaterstaat, be staande uit een aantal roterende lasers, opgesteld langs de weg, en een laserdetectormast, getrokken door de meetauto. Dit systeem is zeer geschikt voor toepassing op drukke autowegen, omdat de weg voor de meting niet geheel hoeft te worden afgezet: vertraging van het verkeer tot 60 km/uur is voldoende. Tenslotte Met deze lezing heb ik getracht een introductie te geven in de fysi sche principes en bijzondere eigenschappen van lasers en de land meetkundige toepassingen van deze technologie. Mochten er naar aanleiding hiervan vragen zijn betreffende de inpasbaarheid in een praktische situatie, dan kunt u ongetwijfeld bij de volgende organisa ties terecht, die ook mij met raad en daad terzijde hebben gestaan bij de voorbereiding van dit verhaal: Bennex Holland BV, Zoetermeer; Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Delft; Pol Geotechniek BV, Renkum; Royal Regouin International BV, Cuijk; Spectra-Physics BV, Eindhoven; Topcon Europe BV, Capelle a.d. IJssel; Wild Leitz Ahrin BV, Rijswijk. Literatuur Brown, R., Lasers: a survey of their performance and applications. London, 1969. Eijk, D. van, Intermediair no. 23, 10 juni 1988. Mueller, A., Laser: eine Einfuehrung. Anwendungen des Lasers, Spektrum der Wissenschaft (Duitse uitgave van Scientific American). Price, W. F. J. Uren, Laser surveying. London, 1989. In het kader van haar hobby leest Piksel ook trouw het Nederlands Postduiven Orgaan. Een deskundige uit Huizen schreef daarin keurig over hokcoördinaten, af standen en kaarten. Wist u, dat na het „prikken" van een hok het kaartmateriaal met de daarvoor bestemde bestellijst aan een van de „erkende hokcoördinaten- rekenaars" voor verdere bewerking moet worden aan geboden? De duivensport blijkt gebruik te maken van het lande lijke „Rijksvierkantennet", maar dan komt het „wel iets aangepast om ook de buitenlandse lossings plaatsen goed in het stelsel te kunnen opnemen". De vluchtafstanden worden ontleend aan de coördinaten van het hok en die van de buitenlandse lossingsplaat sen die in het Nederlandse coördinatenstelsel zijn be rekend! En dat voor 1992! Voor u over extrapolatie begint, citeert Piksel graag nog wat. „Omdat de hokcoördinaten en de lossings coördinaten in hectometers staan, krijgt u de afstand ook in hectometers. De komma moet nog naar de kilo meterstand verplaatst worden, dit doet u door de kom ma een plaats naar links te verschuiven. Door afron ding van de afstand tot 3 cijfers achter de komma, krijgt u de afstand in meters nauwkeurig". Binnen de duivensport is een precisie van 10 meter voldoende, in een seconde vliegt een duif 20 m. Ook van het kaartmateriaal is het duivenblad goed op de hoogte. Topografische kaarten hebben „een klein nadeeltje en dat is dat de kaarten slechts eens per 10 jaar worden bijgewerkt". Van de kadastrale kaarten weet men, dat slechts 50% in RD is. Vooral bij kadas trale kaarten op de schalen 11250 en 1 2500 „moe ten grote vraagtekens gezet worden ook al staan er ruitkruisjes op en zijn er coördinaatgetallen aanwezig; deze zijn vaak later aangebracht, maar hoe is de vraag". Horen we het ook eens van een ander. Piksel 20 NGT GEODESIA 90 - 1

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 22