inhoud nederlands geodetisch tijdschrift en verder 32e jaargang no. 1 januari 1990 16 Met een soort „laser lichtshow" presenteerde de heer Vos op het 15e NGL congres de stand van zaken op het gebied van de laser techniek. Hij besprak de fysische principes en achter gronden van laser en gaf zijn toehoorders een opsomming van de vaak zeer verschillende toepassingsmogelijkheden, die uitsluitend met gebruik van „licht" reeds zijn bereikt. Uiteraard kregen de toepas singen in de landmeetkunde de meeste aandacht, waarbij het fraaie fotomateriaal een prima ondersteuning vormde. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3200 exemplaren. ISSN 0016-707X HET 15e NGL CONGRES (2) Integratie tachymetrie/ fotogrammetrie bij de provincie Noord-Brabant ing. Chr. Visscher 2 De heer Visscher liet ons kennismaken met de wijze waarop deze integratie bij de provincie Noord-Brabant is aangepakt. Voor menigeen zal duidelijk zijn geworden, dat een fotogrammetrische oplos sing voor een „grootschalig" probleem een weloverwogen en juist gebleken stap is geweest. Dat bij deze integratie als randvoorwaarde was gegeven dat er geen gedwongen ontsla gen mochten vallen, kan op zich als zeer loffelijk worden beschouwd. Blijkbaar is binnen de provinciale overheid het so ciale aspect bij ingrijpende ver nieuwingen niet uit het oog verloren; omscholing en bij scholing geven nieuwe motiva tie en nieuwe kansen. Iets waar andere overheden in hun vernieuwingsdrang (naar nu blijkt: tot hun spijt) verstek hebben laten gaan. Remote sensing en landmeetkunde ir. W. J. Looyen 7 Remote sensing is de verzamelnaam voor een groot aantal opnametechnieken. Kenmerkend hierbij is dat er geen direct contact is met het object. Naast een overzicht in de verschillende soorten tech nieken wordt beschreven welke processen noodzakelijk zijn om de gewenste informatie op de juiste wijze toe te passen. De CAESAR-scanner wordt uit voerig besproken, omdat de resultaten en de praktische in zetbaarheid veelbelovend zijn. Volgens de auteur is er bij deze technieken een aantal aspecten te vinden, waarbij de landmeetkundige een belang rijke rol kan spelen. De redactie heeft in overleg met ir. J. H. M. van der Wal, die ir. G. M. Lammerts van Bueren tijdens het congres verving, besloten zijn voor dracht niet te publiceren. Een bouwwerk heeft geen steunberen nodig; hoe je de nauwkeurig heid van digitale kaarten beheerst ir. H. Velsink 11 Ondanks het feit dat onder de titel niet direct een geodetisch onderwerp wordt vermoed, komt in het verhaal van de heer Velsink een ele mentair begrip in de landmeet kunde aan de orde, namelijk het „werken van groot naar klein". Hij betoogt dat het niet altijd noodzakelijk is dit principe steeds consequent te hante ren. Met name door de invoe ring van digitale kaarten en het ter beschikking komen van mo derne rekentechnieken komen méér en andere werkmethoden onder handbereik. Wellicht is het tijdperk aangebroken, dat de bestaande landmeetkundige „steunberen" door nieuwe moeten worden vervangen. Laser als meetlat ir. W. T. G. Vos Agenda 22 Berichten22 Stichting NGL24 Publikaties25 Verslagen21, 27 Personalia32 Techniek33 Scripties 34 Personalia60 Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 78 15 67/78 2745 telefax (015) 78 23 48 Redactie ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Schiedam G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1990. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij: Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk de 15e van de maand in het bezit van de hoofd redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris J. van Arkelstraat 19 4121 EJ Everdingen tel. kantoor (030) 91 95 73 tel. huis (03472) 16 19 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen J. J. S. Kopaszewski A. van Schendellaan 16 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 telefax (040) 59 23 29 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 50,90 (binnenland); f 73, (België); f 86,— (buitenland) en f 105,— (luchtpost). Studenten aan TU, HTS of MTS en 65- plussers f 34,70. Voor abonne menten die na januari ingaan, 5,20 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,70, exclusief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopas zewski. Opzegging vóór 1 de cember van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Ge nootschap voor Landmeetkunde. Secretaris van de stichting: ir. S. Stellingwerff Beintema Burg. Bultenlaan 5 2215 PL Voorhout tel. kantoor (023) 31 41 92 telefax (023) 32 59 93 tel. huis (02522) 14939 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (VVL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 90 - 1

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 3