Integratie tachymetrie/ fotogrammetrie bij de provincie Noord-Brabant door ing. Chr. Visscher, hoofd bureau Landmeetkundige Zaken bij de provincie Noord- Brabant. SUMMARY Integration tacheometry/photogrammetry in the province of Noord-Brabant There are several ways to integrate fotogrammetry and tacheometry. This article shows us how this inte gration took place in the province of Noord-Brabant. Ik wil u verslag doen van de integratie van fotogrammetrie en tachy metrie bij de provincie Noord-Brabant: waarom fotogrammetrie in eigen beheer, welke systeemfilosofie zit erachter en hoe voeren we dit uit in de praktijk? Verder wil ik stilstaan bij de personele en organi satorische aspecten, met name bij de introductie en de opleiding. Door de extra mogelijkheden die zijn ontstaan, is het goed naar de toekomstige ontwikkelingen te kijken. Tenslotte wil ik een evaluatie houden over het rendement en de overgebleven wensen. Organisatie Eerst is het goed om de plaats van het bureau Landmeetkundige Zaken in het provinciale apparaat te schetsen. We maken deel uit van de zogeheten wegensector en zijn ondergebracht bij de afdeling vervoer, aanleg en reconstructie. De belangrijkste taak die we hebben, is het assisteren bij die nieuwbouw en reconstructie, voor namelijk met betrekking tot kaartvervaardiging, profielen en asbere- keningen en bij de grondverwerving. Hierbij betreft het niet zozeer de verwerving zelf, maar het aanleveren van de benodigde kadastrale stukken. Bij de uitvoering in het terrein betreft het de maatvoering van de assen en de grenzen. Onze activiteiten beperken zich voornamelijk tot de provinciale wegen. Daarvan vervaardigen wij kaarten voor aanleg en reconstruc tie. Sinds 1979 is een volledig geautomatiseerd systeem voor digitale kaartproduktie operationeel. We doen dat met een „netwerkachtige" systeemconfiguratie. Een aantal computers wordt bediend vanuit een file-server, zodat de printer, het geheugen en de plotter gemeen schappelijk kunnen worden gebruikt. Toen we daarmee begonnen, was er geen programmatuur op microniveau; deze hebben we zelf ontworpen. Het systeem is op dit moment zo ver ontwikkeld, dat we daarmee vol automatisch kaarten en profielen kunnen tekenen; daarnaast kun nen we ermee digitaliseren. Het is wel zo dat we piotbestanden of tekenbestanden maken; met andere woorden: er wordt op dit moment geen objectcode aan toegevoegd. De gegevens worden per kaartblad opgeslagen, want de gebruiker wil een kaart hebben [1], De gebruiker van deze kaarten was daar tevreden mee, tot er onge veer vijf jaar geleden ontwikkelingen waren in de sfeer van de vast goedinformatie. De vraag naar digitale gegevens bij de gebruikers van de kaarten met name voor het rationeel wegbeheer werd groter en we heb ben toen ideeën moeten ontwikkelen om te komen tot andersoortige bestanden: geen kaartbestanden, maar digitale, objectgeoriënteerde topografische basisbestanden. Er is in die tijd intern onderzoek ge daan naar de wensen op dit gebied bij de gebruikers. Daarna is er een vrij omvangrijk proefproject uitgevoerd in samenwerking met Fugro om alle aspecten, zoals systematiek, produktiemethoden, in houd, vorm en precisie, vast te stellen. De belangrijkste conclusie was, dat voor ons probleem fotogrammetrie de beste produktie- methode zou zijn. Bovendien zou alles het best in één project kunnen worden uitgevoerd door uitbesteding aan derden. Dit heeft geresulteerd in een plan van aanpak, gebaseerd op een minimummodel. Echter op het moment dat we daar „handen en voe ten" aan wilden geven, kwam er de opdracht tot financiële ombui- Lezing gehouden op 12 oktober 1989 te Utrecht tijdens het 15e NGL congres. 2 gingen bij de provincie Brabant. Er was geen geld meer om externe opdrachten te verlenen, in ieder geval niet van die omvang. Je praat dan al gauw over een bedrag van 5 a 10 miljoen gulden. Er was bovendien een sociaal plan waarin stond dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen. Dat betekende dat er voor het bestaande personeel werk moest worden gezocht èn gehouden. Het heeft gere sulteerd in de vraag om de mogelijkheid te onderzoeken het werk zo veel mogelijk in eigen beheer te doen. Uitgangspunten We moesten in elk geval aansluiten aan het bestaande tachymeter- systeem. Daar was flink in geïnvesteerd en dat konden we dus niet zomaar overboord gooien. Bovendien wilden we een maximale inte gratie realiseren, zodat we niet met allerlei verschillende subsyste men zouden werken. In verband met de personele bezetting is een plan gemaakt om 30% met tachymetrie en 70% met fotogrammetrie uit te voeren. Uitgangs punten waren onder andere: een vijf-, misschien zesjarenplan; zo snel mogelijk beginnen. ONDERZOEK HRRLBRRRHEID INTERN UITGRNGSPUNTEN: aansluiten systeem BRRBRNT maximale integratie 30 X tach - 70 'A fotogrammetrie 5 -6 J a r enp1 an start produktie zsm continuïteit A support optimaal financiering budgettair neutraal GBKN Ctype-BRRBRNTintegreren NGT GEODESIA 90 - 1

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 4