worden: biologie (een beter inzicht in de DNA-structuur), architectuur (een beter begrip van de bouwtekening) en diverse constructievak ken (CAD/CAM, interactief ontwerp, robotica en kinematiek). Sinds de jaren zestig is het belang van de computer als kartografisch gereedschap toegenomen. Dit leidde tot een andere benadering van de kartografie, maar de basisprincipes zijn nagenoeg onveranderd gebleven. Wel werden nieuwe aspecten geïntroduceerd door toepas sing van computergrafiek technieken. Het nieuwe gereedschap speelt een grote rol in de volgende vijf trends die men heden ten dage in de kartografie kan onderscheiden: in veel landen wordt momenteel het topografische karteringspro- ces geautomatiseerd. Voor nieuwe kaarten worden de gegevens via landmeetkundige en/of fotogrammetrische techniek direct digitaal verzameld. Bestaande kaarten worden via digitaliseer- technieken van analoog naar digitaal getransformeerd. Vaak wordt bij de hier genoemde technieken ook at een z-coördinaat verwerkt (hoogtelijnen, hoogtecijfers); voor wat betreft de produktie van thematische kaarten ontstaan meer mogelijkheden. Er is momenteel een keuze uit meerdere pakketten met een steeds toenemende functionaliteit, waartoe in sommige gevallen ook de produktie van 3D-kaerten behoort. Een nadeel van deze pakketten is echter, dat bij de ontwikkeling van de programmatuur niet altijd een kartograaf is betrokken, wat de kwaliteit van de kartografische functionaliteit nadelig kan beïn vloeden; geografische informatiesystemen (GIS) bieden allerlei onderzoe kers en andere gebruikers van ruimtelijke gegevens, zoals plan ners, marktonderzoekers en niet in de laatste plaats beleids makers, de mogelijkheid hun probleem op een integrale manier te benaderen, maar het succes van dergelijke systemen is toch sterk afhankelijk van de kartografische component. Deze maakt het mogelijk de resultaten van geavanceerde ruimtelijke analy ses te presenteren; de thematische kartografische programmatuur en GIS geven een toename te zien van kaartprodukten en kaartgebruik. Een goede ontwikkeling, maar het aantal niet-kartografen dat hierbij betrok ken is, neemt toe. Om er echter zeker van te zijn dat ook zij kartografisch verantwoorde produkten maken, hebben ze hulp nodig. Hierbij kunnen kartografische kennissystemen een grote rol spelen; de computer biedt de kartograaf mogelijkheden ook kaarttypen die moeilijk en tijdrovend in produktie zijn, eenvoudiger te ver vaardigen. Dit geldt zeker voor kaarten waarbij de derde dimen sie is betrokken. Vooral de prismakaart en het digitale terrein model krijgen aandacht. Met name dit laatste punt trok in Delft de aandacht. Het blijkt dat gebruik van 3D-kaarten, zoals het digitale terreinmodel, niet is geba seerd op een specifieke kartografische theorie. De tweedimensiona le theorie wordt vaak toegepast zonder rekening te houden met bijvoorbeeld kennis van de driedimensionale perceptie. Een onderzoeksproject computergesteunde, kartografische drie- cartographic information analysis mapuse: map reading perception map design map use carto grapher mapuser map production syntax of the graphic sign system map use of the computer as a cartographic tool 1 1 high medium I 1 low Fig. 1. Schematische weergave van de kartografische benadering. dimensionale beeldvormingstechnieken werd gestart met als doel uit te vinden wat de 3D-kaart karakteriseert en te bepalen of 3D- kaarten, geproduceerd met behulp van de computer, de kaartgebrui ker een beter inzicht geven in het gekarteerde verschijnsel. Hierbij is gebruik gemaakt van een combinatie van kennis van driedimensio nale perceptie, kartografische theorie en methoden en technieken van de computerkartografie. Het onderzoek bestaat in grote lijnen uit drie delen: 1het ontwerp van een kartografisch verantwoorde procedure voor de produktie van de 3D-kaart en vervolgens het maken van een prototype; 2. in relatie met de kartografische theorie, kennis van computer grafiek en driedimensionale perceptie werd een theoretische aanpak ontwikkeld en toegepast in de geproduceerde kaarten; 3. vervolgens werd deze theoretische ontwikkeling getoetst middels een computergesteunde kaartgebruikstest. In dit artikel wordt voornamelijk aandacht geschonken aan het eerste punt, terwijl van het tweede punt enkele voorbeelden worden ge- a) geschaduweerde reliëfkaart; b) panoramakaart. lb.Dï(<$si£ach. ïonuyc/i keil Fig. 2. Voorbeelden van driedimensionale kaarten:

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 10