En de klokken luidden Waar halen we meer „landmeters" vandaan? Wij danken leraren van de Hofstede MTS te Hengelo, Alber- tus Magnus MTS te Breda, Sibrandus Stratlngh MTS te Groningen en MTS Arnhem, alsmede medewerkers van Kadaster te Arnhem, Breda, Groningen en Assen, Heidemij Arnhem, Oranjewoud Oosterhout en Heerenveen, Gemeen tewerken Hengelo, Waterschap Regge en Dinkel Almelo en verslaggevers van de vele regionale bladen die aan deze actie aandacht hebben geschonken. Dank gaat tevens naar de bedrijven die hebben meegewerkt aan de open dagen op de betreffende scholen. Femke, die sinds vorig jaar hier als afgestudeerde MTS-er werkt, was stimulerend. De tweede bedrijfsdag was op 13 december 1989 in Arnhem, waar de Heidemij en het Kadaster gastheren waren voor 14 leerlingen van meerdere scholen uit de buurt. Het meten buiten was echt stoer: heel donker, veel wind en tenslotte ging het ook nog rege nen. Des te leuker is het dan, als je naar binnen kunt gaan en de meting mag uitwerken. Op het beeldscherm ontstond vrij snel de tekening van het zojuist opgemeten terrein en toen een driftige plotter daar een afdruk van maakte in mooie kleuren, was het hele maal gemaakt. „Tekenen hoeven we dus niet meer te leren op de MTS", was het commentaar van enkelen. Een van de leraren keek geschrokken. Ook de Heidemij-lunch werd alle eer aangedaan. Het middaggedeelte speelde zich af bij het Kadaster, waar juist de alarminstallatie werd uitgeprobeerd. Het kostte enige moeite uit te leggen, dat dit niet bij de demonstratie hoorde. De kennismaking met de kadastertaken via film en wat hande lingen met FINGIS en LKI was kort maar krachtig. Het bleek dat je in een uur best een heleboel kunt laten zien. Enkelen waren zelfs in staat binnen die tijd zelf de IGOS-apparaten te bedienen. De be zoekers gingen erg enthousiast naar hun scholen terug met handenvol spullen om hun klasgenoten te laten zien hoe mooi landmeten is. En dan is Breda aan de beurt. In het kantoor van Oranjewoud in Oosterhout waar veel oud-MTS-ers werken, namen 14 leerlingen kennis van het vele werk dat in dit bedrijf gebeurt. Ook hier werd de eigen meting (schoolgebouw van de MTS) uitgewerkt en maak ten de beeldschermen, computers en plotters weer de nodige in druk. Zelf die knoppen bedienen was nog wel een beetje griezelig! Ook het Bredase Kadaster deed in de namiddag zijn best aan te tonen dat het „tot uw dienst is", hoewel de persmensen die een kwartier naar onze groep moesten zoeken daar anders over dachten „Wie weet wat het Kadaster is?", vroeg inleider Chris Krediet, en toen bleef het angstig stil; niemand had enig idee. Maar na deze dag weten ze allemaal dat daar alles draait om het kadastrale per ceel en dat er prachtige systemen zijn om de gewone kadastertaak (LKI) en de ruilverkavelingstaak (KAS) uit te voeren, en ook dat landmeten een modern beroep is geworden. In het noorden van ons land vindt een nog uitgebreider operatie plaats rondom de Sibrandus Stratingh MTS in Groningen. Omdat het noorden meer omvat dan alleen de provincie Groningen, zal bovendien in Friesland en Drenthe actie worden gevoerd. Op het moment dat u dit leest, zijn de Kadasterkantoren in Groningen en Assen, alsmede Oranjewoud in Heerenveen gastheer geweest voor aspirant-landmeetkundigen uit de noordelijke regionen en is ook daar de basis gelegd voor een grotere toeloop naar de studie landmeetkunde. En nu maar hopen dat al die bezoekers hun enthousiasme mede zullen uitdragen in de scholen waar ze nu nog studeren, zodat straks velen de weg zullen vinden naar MTS, HTS en TU Delft om onze gelederen te komen versterken. De klokken hebben geluid. Hopelijk hebben velen het gehoord en weten nu ook waar de klepel hangt. Theo Scheele „Er is actie nodig", riep voorzitter Schoemakers onlangs op een bijeenkomst in Arnhem, „het gaat fout. Geen woorden, maar daden", voegde hij er nog aan toe. Die heeft hij gekregen. In heel het land schaarden actiegroepjes zich rondom (school)tafels. Bedrijven, scholen, overheden en NGL stortten zich samen op de mogelijkheden en al snel kwam er het nodige naar buiten. Hoofdactie: haal wat leerlingen van de middel bare scholen naar de bedrijven en laat zien hoe mooi ons vak is ge worden. En als dat dan ook nog in de krant kan komen, heeft dat ook nog zijn effect. In de buurt van de MTS-en landmeetkunde speelden de activiteiten zich af. Schoolleiding en bedrijven deden enthousiast mee. Driftig werden middelbare scholen belaagd om leerlingen te lokken (voor dit goede doel). En dat lukte. Openbare Werken van de gemeente Hengelo beet op 29 november 1989 de spits af. De leerlingen zaten eerst wat onwennig bij elkaar, maar lang duurde dat niet. Na een lesje (pool)coördinatenleer werden ze buiten op de tachymeter losgelaten en daar wilden ze maar al te graag zelf aan de knoppen zitten. Dat je daar soms te klein voor bent, hindert niet, dan ga je gewoon op een kistje staan. De uitwerking van de meting achter de beeldschermen en natuur lijk de geheel zelfstandig werkende tekentafel deden het helemaal. Maar de eerlijkheid gebiedt te melden, dat de aangeboden lunch ook erg hoge ogen gooide. In de middag werd bij het Waterschap Regge en Dinkel meege maakt wat waterpassen is, wat waterschappen allemaal doen en met welke mooie apparatuur dat allemaal gebeurt. Vooral de uitge breide milieutaak was voor velen nieuw. De begeleiding door Waterpassen is ook landmeten (Breda). 76 NGT GEODESIA 90 - 2

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 16