Association of Surveying and Land Economy (CASLE)". Het doel was een praktisch handboek te maken voor diegenen die belast zijn met het inschatten van de behoeften aan vastgoedinformatie en aan middelen voor verbetering ervan in ontwikkelingslanden, als een brondocument voor studenten en als een referentie voor landbeheer- ders, landmeetkundigen en beleidsmakers. In het voorwoord is zeer treffend Goethe (1802) aangehaald: ,,De moderne tijd heeft een misplaatst gevoel van superioriteit vanwege de grote hoeveelheid gegevens die zij ter beschikking heeft, maar het echte criterium voor onderscheid is in hoeverre de mens weet het materiaal dat tot zijn beschikking staat te vormen en onder zijn macht te plaatsen". In twaalf hoofdstukken benaderen de auteurs het brede veld (van het beheer) van vastgoedinformatie. Hoofdstuk 1 (Vastgoedinformatie) behandelt de aard van vastgoed objecten en de noodzaak voor vastgoedinformatie. Ook de aard en de doelstellingen van informatiesystemen worden gedefinieerd; ver schillende typen die speciaal met ruimtelijke informatie te maken hebben, worden onderscheiden en behandeld. Hoofdstuk 2 gaat over vastgoedregistratie. Het beoordeelt de specifieke problemen die gepaard gaan met de opslag van de juridi sche situatie van de grond en met het beheer van het zogenaamde rechts- of juridische kadaster. Voor een mogelijke nieuwe uitgave zou ik willen voorstellen dat de auteurs wat meer aandacht besteden aan het collectivistische concept van grondbeheer, dus aan de situatie in gebieden waar (vrijwel) geen plaats is voor individueel eigendom, omdat dit „collec tivistisch" houden van de grond in vele ontwikkelingslanden bestaat. Voor lezers die in een land wonen waar een goed functionerende landregistratie en kadaster reeds lang bestaan, veroorzaakt het gebruik van de woorden landregistratie en kadaster nogal verwar ring, zoals bijvoorbeeld gebruikt in rechts- en meerdoelenkadasters. Vanuit dat oogpunt merkt men, dat het boek is geschreven met een Angelsaksische achtergrond. Ik hoop dat in een volgende editie meer aandacht wordt besteed aan de definities en het gebruik van de woorden landregistratie en kadaster om interpretatieverschillen te vermijden. Hoofdstuk 3 bespreekt enkele van de elementaire benaderingen voor waardebepaling van de grond en het soort vastgoedinformatie dat is vereist om deze benaderingen te ondersteunen. Voorts worden de organisatie en het beheer van dergelijke fiscale kadasters be handeld. Hoofdstuk 4 definieert de zogenaamde meerdoelenkadasters en beschrijft de componenten ervan. Ook worden de gegevens die in dergelijke kadasters voorkomen, of die eraan gerelateerd zijn, vast gesteld. De hoofdstukken 2, 3 en 4 schenken veel aandacht aan vastgoed registratie en kadastrale zaken, omdat deze een steeds belangrijkere rol spelen als hulpmiddel voor de economische ontwikkeling van een land en omdat ze een belangrijk onderdeel zijn in de ontwikkeling van een breed concept van systemen voor vastgoedinformatie. De hoofdstukken 5, 6 en 7 behandelen de technische aspecten: het raamwerk voor ruimtelijke referentie, landmeten en (digitale) karte ring. Men kan zich afvragen of een algemeen georiënteerde beheer der van vastgoedinformatie (voor wie het boek is bedoeld) dat alle maal moet weten. Waarschijnlijk zou een lijst van bestaande technie ken met een korte uitleg voor leken, samen met de voor- en nadelen daarvan (inclusief enkele personele en financiële aspecten), vol doende zijn. Hoofdstuk 8 behandelt gegevensbeheer in het algemeen. Daar het boek uitdrukkelijk en speciaal is bedoeld voor ontwikkelingslanden, zou de handmatige wijze van gegevensbeheer wat meer aandacht kunnen krijgen. Naast de gegevensstromen zouden specifieke problemen op het gebied van coördinatie, standaardisatie, classifica tie, aanpassing en regelingen, die nu worden behandeld in hoofd stuk 10 („Institutionele Regelingen") wat meer aandacht verdienen. Beveiliging wordt ook in dit hoofdstuk aangeroerd; dit deel zou in toekomstige uitgaven moeten worden uitgebreid. De inhoud van hoofdstuk 9 over de economische aspecten van een vastgoedinformatiesysteem is nogal beknopt. De auteurs treft daar voor echter geen blaam: er is eenvoudig weinig kennis beschikbaar over dit onderwerp. Hoofdstuk 10 (Institutionele regelingen) is zeer lezenswaardig. Het zou weieens menige deskundige of student kunnen inwijden in de echt cruciale punten bij de opbouw van een beheerssysteem voor vastgoedinformatie: samenwerking en coördinatie tussen disciplines en (overheids)instellingen. Hoofdstuk 11 behandelt beheersaspecten; derhalve enkele midde len en beperkingen die de toepassing van VIS beïnvloeden vanuit een beheersmatig aspect, inclusief paragrafen over medische en psychologische effecten van de nieuwe techniek en factoren die het functioneren beïnvloeden. Wederom zou wat meer aandacht voor minder geavanceerde systemen welkom zijn. Hoofdstuk 12 (Conclusies en aanbevelingen) zou door iedereen moeten worden gelezen, die zich verbonden voelt met vastgoedinfor matie en het beheer ervan. Ik zou graag enkele beweringen aanhalen, die ik volledig onder schrijf en waarop ik de nadruk zou willen leggen: ,,de technologie zou passend moeten worden gemaakt in een menselijke, wettelijke en economische omgeving en die omge ving moeten dienen en niet moeten overheersen"; ,,de problemen zijn niet gewoon van technische aard; het is de menselijke dimensie die het succes of het falen bepaalt"; bijhouding is belangrijker dan de aanvankelijke opbouw van het systeem: zonder dat wordt het systeem een historisch en dwaas monument". Concluderend zou ik willen stellen, dat dit boek wereldwijd een zeer waardevolle bijdrage is aan de snel groeiende behoefte aan het beheer van vastgoedinformatie. De kracht van het boek is, dat het de relaties tussen zovele componenten van vastgoedinformatiebeheer aantoont en inventariseert. Natuurlijk is het niet mogelijk alle zaken uitgebreid te behandelen in één boek, maar met dit boek bij de hand, als een praktisch handboek, kan men relatief gemakkelijk de ver schillende zaken uitdiepen. Daar (het begripskader voor) het beheer van vastgoedinformatie onderhevig is aan snelle veranderingen, zouden van dit boek regelmatig herziene uitgaven moeten worden gepubliceerd. Naar mijn mening is het zeker noodzakelijk voor iedereen die min of meer te maken heeft met vastgoedinformatie en het beheer ervan om dit boek bij de hand te hebben. Jo Henssen INFORGA GRAPHIC SYSTEM Graphic System van het Franse bedrijf INFORGA is een programma pakket voor thematische kartografie, stedelijk gegevensbeheer en een hulpmiddel voor de ruimtelijke ordening. Graphic System omvat een volledige reeks programmatuur voor topografie, digitalisering van kaarten, beheer van de stedelijke bebouwing en beheer van monumenten, en is bedoeld voor landmeters, kartografen, lokale overheden, waterleidingbedrijven, elektriciteitsbedrijven, bovenge- meentelijke samenwerkingsverbanden, geografische instituten, enz. Alle gegevens van een gemeente kunnen in dezelfde gegevensbank worden opgeslagen: kadastrale kaarten, perceel- en eigenaar bestanden, enz. Het programma werkt op alle IBM-compatibele PC's. De verschillende deelbestanden van de gegevensbank, waarin zowel alfanumerieke als geometrische gegevens kunnen worden opgeslagen, zijn in real-time met elkaar verbonden. Er wordt gewerkt met een systeem van kaarten in verschillende lagen: er zijn tot 10 000 lagen beschikbaar voor stedelijke bebouwing, distributienet ten, kadaster, gevarenzones, enz. Het bijhouden van de alfanumerieke of geometrische gegevens is even eenvoudig. Zo worden bij de opmeting van topografische 80 NGT GEODESIA 90 - 2

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 20