COMPRIMERING ADMINISTRATIEF GRAFISCH basisgegevens kartografisch tijdschrift managementinformatie BEHEER BASIS GEGEVEN VASTGOED MILIEU ONTWERP PROCESSEN het opstellen van een informatiemodel voor gemeentelijk milieu beheer en milieuzorg op basis van de wetgeving; een praktijkonderzoek naar het feitelijk functioneren; het opstellen van een toetsingskader voor gemeentelijke milieu informatiesystemen; het feitelijke toetsen van één ontwerp; in de laatste fase wordt gekeken naar de toekomst en wordt een prototype/demonstratiemodel gemaakt voor een milieu-zone ringssimulator. Dit wil zeggen een computermodel dat op basis van computerkartografie ,,what/if" vragen ten aanzien van een aantal milieu-aspecten kan uitbeelden, zoals: stof, geluid, trilling en gevaar. Dit laatste als oriëntatie op ontwikkelingen in het instrumentarium, waarvan op grond van het REMIS-project mag worden verwacht dat zij op termijn dagelijkse praktijk zullen worden. Dat nu al behoefte bestaat aan dergelijke informatiesystemen, dit mede als een inverse methode om tot eenvoudig hanteerbare nor men te komen, mag onder andere worden afgeleid van het succes volle project binnen de gemeente Zwolle. Daar is een beoordelings methode milieukwaliteit ontwikkeld, die aan de beoogde criteria vol doet, namelijk: eenvoudige vaststelling van de situatie; het model kan op gemeentelijk niveau worden gehanteerd; het produkt is aansprekend. Het REMIS-project heeft dit middels onderzoek en marktanalyse aangetoond. Belangrijke, voorlopige conclusies zijn: 1om milieu een belangrijkere en zelfstandige plaats te geven zo wel bij ruimtelijke ordening als in het beheersproces, is er be hoefte aan meetinstrumenten en daarop aansluitende modellen die op lokaal niveau kunnen worden gehanteerd; 2. om milieu goed te kunnen beheren, moet uitwisseling van ge gevens tussen verschillende beheerders mogelijk worden, bij voorbeeld tussen buurgemeenten, landelijke meetnetten en ge meenten, gemeenten en waterschappen, provincies en gemeen ten, enz.; 3. een goed geïntegreerd vastgoedinformatiesysteem is een voor waarde voor een geïntegreerd milieu-informatiesysteem bij ge meenten. Milieu-informatie als uitbreiding van de bekende gemeentelijke vast goedinformatie ligt voor de hand en binnen handbereik. Het op stellen van eisen en wensen uit de reeds beproefde systemen op basis van losstaande PC-pakketten voor groen-, riool- en milieu beheer is mogelijk. Normering van de veelheid en veelsoortigheid van gegevens is een moeilijk en langdurig proces. Echte koopkracht ontbreekt, in elk geval in die mate dat de belangrijkste drempels om verder te kunnen gaan, (nog) niet worden genomen. De belangrijkste informatorische problemen, bij regionale milieu zorgsystemen zijn: ontbreken van definities en afspraken over werk- en bemetings- wijze; het niet aan elkaar kunnen relateren van verschillende gege vensverzamelingen; ontbreken van een uniforme gebiedsindeling van het buitenge bied gericht op en geschikt voor milieu; praktische modellen gericht op beheer en kwaliteitsverbetering van het milieu, geschikt om op lokaal niveau te hanteren. Het werk van het Ministerie van VROM, met laatstelijk het Nationaal Milieubeleidsplan, de resultaten van het werk van de RAVI, het werk van de lagere overheden en de VNG, de drang vanuit leveranciers van informatiesystemen hebben inmiddels veel in gang gezet op het gebied van vastgoed- en milieu-informatiesystemen. Milieuzorg De aandacht voor milieuzorg neemt snel toe. Op een aantal plaatsen vinden experimenten plaats, die een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de voor milieuzorg benodigde regels, regelingen en systemen. Ook nieuwe groepen richten zich op milieubeheer, bij voorbeeld de accountancy en het bedrijfsleven. De milieuzorg moet dan ook worden gezien als een maatschappe lijke beweging die zowel de consument/burger, het bedrijfsleven/ver gunninghouder als de overheid/regelgever/beheerder raakt. Om tot een regionale milieuzorg te geraken, is er nog een lange weg te gaan op bestuurlijk gebied. Zo dient er meer duidelijkheid te komen in de wetgeving en dient de bevoegdheidsverdeling ten aanzien van controle, handhaving en sanctionering verder te worden uitgewerkt. Coördinatie en samenwerking van organen binnen ge meenten en tussen verschillende overheden in de verschillende bestuurslagen moeten toenemen. De rollen, regels en bijbehorende normen zijn stormachtig in ont wikkeling. De rijksoverheid heeft ervoor gekozen hierbij niet diri gistisch op te treden. Verdere stimulering om hinderpalen weg te nemen, is echter een voorwaarde om over de bestaande drempels heen te kunnen komen. In Nederland verschijnt nog een ander Nederlands talig tijdschrift in een aanverwant vakgebied, namelijk het Kartografisch Tijdschrift (KT), uitgegeven door de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. In het laat ste nummer van het KT (89/3) zijn onder meer artike len verschenen over: Kleurenschemaproduktie op een Apple Macintosh li: Postscript voor kaartontwerp; Geometrische communicatie voor de kartografie: Theorie voor kaartgeneraiisatie; Electronic publishing" in een GIS-omgeving; Tweedehands instrumenten in een kartografisch laboratorium. De redactie van NGT Geodesia beveelt u de lezing van deze interessante artikelen van harte aan. Redactie-adres van het KT: Mw. A. van Slobbe, Algemeer 28, 6721 GD Benne- kom. liV.Hf! WW' 1989 XV 3 NGT GEODESIA 90 - 2 63

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 3