Hetzelfde geldt voor alle begrippen in de GFO's. Er moet waar moge lijk worden gestreefd naar één begripsomschrijving en bovendien worden vastgesteld welke registratie, in casu welk GFO het voortouw heeft met betrekking tot deze begripsomschrijving en welke andere registraties volgend zijn. Dit is nodig om het aantal discussies over begripsomschrijving te beperken. Hier ligt een taak voor de coördine rend bewindsman voor de vastgoedinformatie om samen met be langhebbenden (zoals gemeenten en waterschappen) maatregelen te treffen op het gebied van de afstemming van begrippen en defini ties in de diverse wetten en besluiten. Ir. Ch. Vermeulen van het organisatieadviesbureau CMG Advies BV heeft in zijn lezing op het NGL congres eveneens gewezen op de afhankelijkheid van gegevensgroepen. Het GFO-Milieu heeft relaties met het vastgoed en met de maatschappelijke objecten (i.e. het onderdeel bedrijfsactiviteiten). Begripsafstemming tussen deze twee aandachtsvelden is noodzakelijk. Daarnaast is het nodig dat het grondgebied van de gemeente zodanig wordt geclassificeerd op vastgoedkenmerken, dat mede de sector milieuzaken in de gelegen heid wordt gesteld een aan het vastgoed gerelateerde gegevens registratie te voeren. Daarbij moet onderscheid worden gemaakt naar brongerichte en bestemmingsgerichte milieu-administraties. Anders gezegd: waar is de veroorzaker van de hinder c.q. vervuiling gevestigd en tot waar strekt de hinder of vervuiling zich uit. De classi ficatie c.q. indeling in terreinen is geschikt voor onder meer dit soort milieuregistraties. Een ander voorbeeld vormt de GBA (Gemeentelijke Basis Admini stratie). De definities in de GBA van woningen, wooneenheden en andere bewoonde ruimten moeten overeenkomen met de definities van deze objecten in het GFO-Vastgoed (met betrekking tot woonver blijven). In het vastgoed worden de definities vastgesteld, omdat de woonverblijven als onderdeel van de gebouwen daar primair thuis horen. baren is vrijgesteld van de reglementsplicht; deze subjectenregistra tie bevat namelijk alleen NAW (naam-adres-woonplaats)-gegevens plus een subjectnummer. Vastgoedinformatie De gemeenten functioneren al zo'n 175 jaar volgens wettelijk om schreven taken en daaruit voortvloeiende regelgeving. Het betreft dus een instituut met een gevestigde structuur, organisatie en taken. Ondanks de huidige reorganisatiewoede is het niet eenvoudig daarin verandering aan te brengen. Hieruit volgt dan ook de volgende stelling: Stelling 2: Een integraal vastgoedconcept kan niet zomaar in een ge meente worden ingevoerd; dit is een evolutionair proces, dat diep ingrijpt in de organisatie. Fig. 3. Willen we ordening aanbrengen in de structuur van de vastgoed informatievoorziening, dan moet er eerst voor worden gezorgd dat de basis in orde is; daarna kunnen we veranderingen aanbrengen in het gebruik van de basisgegevens van het vastgoed. In feite is hier Een verschil in begripsdefinitie is uit den boze, omdat dit on herroepelijk leidt tot problemen bij het samenvoegen en bewer ken van gegevens tot informatie. Definitie Het begrip vastgoed omvat alle voorwerpen die een vaste plaats innemen ten opzichte van het aardoppervlak, en alle kenmerken en bepalingen die met deze voorwerpen een directe relatie hebben. Fig. 4. Definitie vastgoed. Voor gegevens over natuurlijke personen is de GBA maatgevend en zijn de andere drie groepen volgend. Voor de niet-natuurlijke perso nen zijn AKR (Automatisering van de Kadastrale Registratie) en de inschrijvingen bij de Kamers van Koophandel maatgevend. Een afstemming tussen beide organisaties met betrekking tot de juiste schrijfwijze van namen is noodzakelijk. Bij voorkeur zouden de Kamers van Koophandel hierbij het voortouw moeten hebben, omdat zij inschrijvingen verrichten op grond van notariële oprichtingsakten. Er zal dan moeten worden geregeld dat de notariële akten, benodigd voor inschrijvingen in de registers van de Kamers van Koophandel, ook gelden voor aanpassingen in de kadastrale registraties. Op deze manier wordt voorkomen, dat er onnodig veel AKR-subjectnummers ontstaan ten behoeve van één zakelijk gerechtigde. Om dit zijsprongetje naar de subjecten af te ronden, het volgende: voor het uitvoeren van de publiek rechtelijke taken van de gemeente is het gewenst, dat binnen de gemeente één registratie wordt ge voerd van zogenaamde „aanspreekbaren". Dit is een verzameling van natuurlijke en niet-natuurlijke personen in de sfeer van eigenaren, beheerders en gebruikers van onroerend goed, die qua adres niet, maar qua belang wel aan de gemeentegrenzen zijn gebonden. Overal binnen het gemeentelijke appa raat bestaat de behoefte om op een nette manier een bericht te verzenden aan private personen en instellingen. Denk hierbij onder andere aan de vastgoed functies belastingheffing, het verlenen van vergun ningen en ontheffingen in het kader van de Woning wet, de maatregelen in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, de Hinderwet en de milieu wetten, en het aanschrijvingsbeleid. Het aanleggen van een dergelijke subjectenre gistratie zal een enorme besparing opleveren ten aanzien van het meervoudig verzamelen en bijhou den van subjectgegevens in allerlei procesbestan den. Tevens wordt op deze wijze een grotere actua liteit en betrouwbaarheid bereikt van deze gege vens. Bovendien is op grond van overwegingen voor persoonsbescherming één volledige registra tie te verkiezen boven een groot aantal specifieke deelregistraties. In het laatste geval is controle bij zonder moeizaam. In de Wet op de Persoonsre gistraties zou dan ook een artikel moeten voor komen, waardoor zo'n registratie van aaiispreek- het probleem al aangestipt: eerst moet worden bepaald wat en welke de basisgegevens zijn, daarna dienen deze gegevens te worden ge rangschikt in basisregistraties. Als laatste worden relaties gelegd met processen die functioneel behoefte hebben aan deze basis- woonverblijf gebouw I—niet-woonverblijf kunstwerk ^bebouwd terrein reëel -vastgoed object -terrein (grond) (water) -onbebouwd terrein technische installatie r—bedrijfsmatig te exploiteren onbebouwd terrein natuurterrein en daarmee gelijkgesteld terrein —water standplaats voor woonwagens ligplaats voor woonschepen overige topografie ondergrondse infrastructuur kadastraal virtueel -vastgoed object perceel l—gebied - bestuurlijke gebieden —verzorgingsgebieden grootschalige basiskaart Fig. 5. Classificatie of indeling van vastgoedobjecten. NGT GEODESIA 90 - 2 65

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 5