verdeling van de openbare ruimte in de beheerseenheden wegen, waterlopen en openbaar groen is dus een indeling in terreinen. Ten behoeve van gemeentelijke toepassingen worden onder andere de bedrijfsterreinen gesplitst in bebouwde en onbebouwde terreinge deelten. Dit is natuurlijk niet nodig bij woningen, alhoewel het vaak nuttig is de verdeling te kennen tussen het bebouwde en het onbe bouwde oppervlak in verband met het maximaal toegestane bebou wingspercentage. De commissie UNIVI van de RAVI (de commissie die adviezen uitbrengt over de begripsomschrijving van het vastgoed en over het inrichten van koppelingsbestanden) is op dit moment bezig met het opstellen van een advies over het inrichten van een basisregistratie terreinen. De basisregistratie gebouwen bevat gegevens over het soort ge bouw, de inrichting, de bouwtechnische kwaliteit, de levenscyclus en publiekrechtelijke bepalingen betreffende het gebouw (zoals Monu mentenwet). Deze inhoud wordt ook wel aangeduid met de kwalita tieve en kwantitatieve gegevens over gebouwen. Gebouwen worden uit praktische overwegingen verdeeld in woonverblijven en niet- woonverblijven. Genoemde commissie UNIVI heeft over deze mate rie twee rapporten opgesteld, die het inrichten behandelen van een basisregistratie van gegevens over woonverblijven en de overige ge bouwen, zijnde de niet-woonverblijven. In het rapport woonverblijven wordt geen consequente scheiding aangebracht tussen de woonver blijven en de niet-woonverblijven. Het rapport over de overige gebou wen (dat wil zeggen de niet-woonverblijven) dóet geen uitspraak op dit punt. Definitie Een terrein is een zo groot mogelijk aaneengesloten gedeelte van het grondgebied, dat behoort tot één eenheid van beheer. Het terrein is bebouwd en geschikt voor bewoning, dan wel onbebouwd en/of bebouwd en geschikt voor het uitvoeren van activiteiten in de profit of non-profit sector. grond/water t.b.v. woondoel- einden grond/water t.b.v. doeleinden- van handel en bedrijf gronden t.b.v. agrarische doeleinden onbebouwd terrein r— gronden behorend bij woonverblijven gronden t.b.v. standplaats woonwagens —water t.b.v. ligplaats woonschepen gronden bestemd voor woondoeleinden gronden behorend bij gebouwen en technische installaties t.b.v. handel en bedrijf -grond/water t.b.v. doeleinden van handel en bedrijf -grond/water bestemd voor doeleinden van handel en bedrijf r-gronden behorend bij gebouwen t.b.v. agrarische doeleinden gronden t.b.v. agrarische doeleinden gronden bestemd voor agrarische doeleinden grond/water t.b.v. recreatieve doeleinden -gronden behorend bij gebouwen t.b.v. recreatieve doeleinden -grond/water t.b.v. recreatie -grond/water bestemd voor recreatieve doeleinden -gronden behorend bij gebouwen en kunst werken t.b.v. verkeersdoeleinden grond/water t.b.v. verkeersdoeleinden —grond/water bestemd voor verkeersdoeleinden gronden behorend bij gebouwen t.b.v. landschap en natuurbescherming grond/water t.b.v. doeleindengrond/water t.b.v. landschap en Fig. 10. Definitie terrein. Het is noodzakelijk om consequent de woonverblijven af te splitsen van de overige gebouwen, dus een onderscheid te maken naar de inrichting van het gebouw. Zo zal bij een bedrijf waarin of waarbij een woning aanwezig is, deze woning gesplitst worden geregistreerd van het bedrijf. Een ruimte die door bestemming of inrichting niet behoort tot de categorie woonverblijven, maar die wel als zodanig wordt gebruikt, behoort eveneens te zijn opgenomen in de verzameling woonverblijven en wel onder het hoofdstuk „Bewoonde andere ruimten", als zijnde een woonverblijf volgens gebruik. In die geval len, waar een bedrijfsactiviteit aan huis wordt uitgeoefend, zoals bij een huisarts of een verzekeringsagent, zal de registratie eveneens worden ondergebracht bij de categorie woonverblijven. De gebou wen worden, evenals de terreinen, onderverdeeld tot op een niveau dat gewenst is voor gemeentelijke toepassingen. Het begrip gebruik is tot nu toe alleen gebezigd voor een woonverblijf volgens gebruik (daarbij uitgaande van een langdurige situatie). Het feite lijke gebruik hoort niet thuis in een ba sisregistratie. Gebruik is een proces, waarbij een relatie kan worden gelegd met een gebruiker die op een bepaal de manier gebruik maakt van een ob ject. Zo is leegstand van woningen ook een vorm van gebruik. Dat hieruit mag worden afgeleid dat een leeg- standsregister een basisregistratie is, gaat echter te ver! Omdat de basisregistratie gebouwen in feite een specifieke deelregistratie is van bebouwde terreinen, moet wor den gezocht naar een hechte relatie tussen beide. Omdat de basisregistra ties vastgoed verzamelingen zijn van gegevens over het vastgoed en niet van processen, moeten we zoeken naar een indeling die gebaseerd is op een functionele rangschikking van ge gevens. De Wet op de Ruimtelijke Ordening vermeldt een verdeling in zeven hoofdklassen (fig. 7). —grond/water t.b.v. verkeers doeleinden van landschapsbeheer en natuurbescherming -grond/water t.b.v. andere doeleinden van openbaar nut natuurbescherming -grond/water bestemd voor landschap en natuurbescherming gronden behorend bij gebouwen, kunstwerken, technische installaties t.b.v. doeleinden van openbaar nut grond/water t.b.v. doeleinden van openbaar nut -grond/water bestemd voor doeleinden van openbaar nut Fig. 9. Consequenties van de indeling volgens fig. 5 voor terreinen. Deze indeling is geschikt om te ge bruiken voor het indelen en rangschik ken van zowel gronden als van gebou wen. In het schema van fig. 5 is een onderscheid gemaakt in bebouwde en onbebouwde terreinen. Deze twee ca tegorieën geprojecteerd op de inde ling volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening, geeft voor de bebouwde terreinen het schema in fig. 8. De consequentie van deze indeling is, dat de woonverblijven altijd gesplitst worden geregistreerd van de niet- woonverblijven en dat bebouwde agrarische percelen worden verdeeld in drie of zelfs vier terreinen. Een voorbeeld van het laatste is, dat op het eerste terrein een bedrijfswoning staat, op het tweede de bedrijfsgebou wen en dat het derde de bedrijfsgron- den omvat met eventueel nog een ver deling in cultuur onder glas en koude grond cultuur. Dit wordt duidelijk, als we de onbebouwde terreinen op de zelfde wijze indelen als de bebouwde terreinen. We krijgen dan het schema van fig. 9. Hieruit blijkt dat alle gebouwen en alle terreinen op een specifieke plaats te rechtkomen. Alles wat met wonen te maken heeft, dus ook de woonwagens NGT GEODESIA 90 - 2 67

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 7