Driedimensionale karfcografie: produktie- en presentatie technieken terreinen gebouwen geografie adres of terreinnummer en terreinnummer objectnummer - objectnummer coördinaat coördinaat coördinaten van plaatsen waar heeft relatie terreinnummer met en perceelnummer objectnummer op de kaart coördinaat voorkomen Fig. 12. Relaties tussen basisregistraties. ten toegevoegd van de plaatsen waar deze nummers op de kaart voorkomen, en wel in een 1 1 relatie. Het is dan zonder meer moge lijk om een huisnummerkaart te vervaardigen, omdat de plaatscoör dinaat van het object tevens de plaats is waar het huisnummer op de kaart moet worden ingeschreven. Hetzelfde geldt voor een gemeen telijke beheerskaart van de indeling in terreinen. Bovendien is het mogelijk bij het opvragen van administratieve gegevens over terrei nen of gebouwen direct het kaartbeeld op te roepen. Omgekeerd wordt vanuit de kaart een directe toegang verkregen naar de admi nistratieve gegevensverzamelingen door het terreinnummer of het objectnummer op de kaart aan te wijzen, waarbij de coördinaten als intermediair dienen. Met de huidige mogelijkheden die de techniek biedt, is het ook mogelijk om op objectniveau relaties te leggen tussen de geome trische en administratieve componenten van een vastgoedobject. In dit geval zijn de coördinaten attributen met een plaatsbepalende functie van de entiteit vastgoedobject. Daarnaast kan naar behoefte een geocode worden opgebouwd om administratieve gegevens aan de geografie te koppelen. Een lijnsegmentensysteem dat gerela teerd is aan de basisregistratie topografie, biedt daartoe alle gele genheid. Als ook nog de subjectnummers van de „aanspreekbaren" aan deze relatietabel worden toegevoegd, is het helemaal compleet. Er is dan ook een relatie gelegd met de natuurlijke en niet-natuurlijke perso nen die op de een of andere manier, dat wil zeggen krachtens zakelijk recht, beheer of gebruik, betrokken zijn bij het onroerend goed. Als de drie basisregistraties vastgoed op deze manier zijn ingericht en gerelateerd, kan aan de relatietabel ieder ander identificatiegege ven worden toegevoegd uit ieder willekeurig procesbestand. Nu kunnen er basisgegevens over het vastgoed worden geleverd aan iedere functie die daaraan behoefte heeft voor het uitvoeren van zijn publiekrechtelijke taak. Ook derden, zoals het notariaat en de make laardij, kunnen voordeel putten uit deze gerelateerde gegevensver zamelingen. Samenvatting Terugkomend op de tweede stelling betekent dit, dat binnen een organisatie waar al de nodige, al dan niet geautomatiseerde, proces bestanden in gebruik zijn, eerst de basisregistraties vastgoed moe ten worden ingericht. Pas daarna kan men beginnen met het evolu tionaire proces van aanpassing en sanering van procesbestanden met alle problemen die zich daarbij zullen voordoen, vooral op organisatorisch gebied. Een integraal vastgoedconcept, bestaande uit één basisregistratie vastgoed, kan alleen in een blanco situatie worden ingevoerd. Zo'n blanco situatie komt niet voor bij gemeenten die al zo'n 175 jaar bestaan. De „basis" zal daarom eerst in orde moeten zijn, voordat men met succes orde op zaken kan stellen met betrekking tot de veelheid van registraties, waarin elementen voor komen van het vastgoed. Literatuur 1. Klerks, ing. J., Vastgoedregistratie bij gemeenten. NGT Geode- sia 1988 no. 7/8, p. 334. door dr. M. J. Kraak, universitair docent aan de TU Delft, Faculteit der Geodesie. SUMMARY Three dimensional cartography: production and imaging techniques As in several other branches computer assisted three dimensional imaging techniques are a trend in carto graphy. The author describes the results of research on the characteristics of 3D maps and on the degree of insight in the mapped phenomenon. 1. Inleiding In de kartografie is een toename in het gebruik van 3D-kaarten waar te nemen. Deze kaarten, zoals grafische afbeeldingen van digitale terreinmodellen, worden gebruikt om complexe ruimtelijke relaties weer te geven. Om deze trend te verklaren, moet in een breder kader dan alleen het toepassingsveld van de 3D-kaart, naar de geoweten- schappen worden gekeken. Het blijkt dat een drietal ontwikkelingen van belang is voor de sterke belangstelling voor 3D-afbeeldingen. Het gaat om ontwikkelingen op het gebied van de computertechnolo gie, de computergrafiek en de computerkartografie. Wat betreft de ontwikkelingen op het gebied van de computertechno- Lezing gehouden op 13 oktober 1989 te Utrecht tijdens het 15e NGL congres. logie, kan worden opgemerkt dat computersystemen kleiner worden, terwijl de capaciteit toeneemt. Een dergelijke trend is ook zichtbaar wanneer men naar de randapparatuur kijkt. Computergesteunde gegevensverwerking, invoer, opslag, manipulatie en uitvoer worden eenvoudiger. Ook voor toepassingen waar geld geen probleem is, zoals de filmindustrie, ontstaan nieuwe mogelijkheden. Zo vormen fractal-landschappen de achtergrondbeelden bij sommige films. Deze ontwikkelingen hebben tot gevolg, dat de technologie meer algemeen beschikbaar komt en dit opent perspectieven voor de kartografie. Daar veel computergrafiek toepassingen betrekking hebben op de afbeelding van 3D-objecten en voorstellingen, zijn allerlei technieken ontwikkeld om deze op tweedimensionale schermen af te beelden. Deze hebben betrekking op hoe diepte de derde dimensie op het scherm kan worden weergegeven en hoe de driedimensionale wereld door de computer moet worden gemoduleerd om de beelden te genereren. De toepassingen van 3D-computergrafiek dragen bij tot verdere ontwikkelingen van diverse disciplines. Genoemd kunnen NGT GEODESIA 90 - 2 69

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 9