W w wq dc; D digitale modellen en hun basisprocessen DD Het gebruik van de term „digitaal model" in plaats van „digitaal systeem" wijst er al direct op, dat D meestal zal worden gebruikt om iets anders, W of G of misschien Wel M mee te beschrijven, en wel in digitale vorm: stroompjes in de computer. Het hoeft echter niet, want D kan ook een fantasiewereld met haar eigen wetmatigheden inhouden, zoals in de (computer)kunst niet ongebruikelijk is en ook in de grafische voorstelling (stripverhalen!) mogelijk is. Daarin onderscheidt D zich niet van M: ook computers kunnen dromen. Het digitale systeem D bestaat uit gege vens waarop algoritmen processen DD kunnen uitvoeren, die leiden tot andere of nieuwe gegevens. DD kan een model zijn van WW, bijvoorbeeld de mathematische na bootsing van een erosieproces, maar evengoed een model van MM, zoals nabootsing van een mentaal proces (althans iets wat een vergelijkbaar resultaat oplevert, denk aan kunstmatige intelligentie en patroonherken ning). DD omvat, als gevolg van de definitie van D, ook communicatieprocessen tussen verschillende computers onderling, dat wat ik in [1] numerieke integratie heb genoemd. G grafische voorstellingen en hun basisprocessen GG Grafische voorstellingen zijn zichtbare verzamelingen „vlekken" die handmatig, geautomatiseerd of langs andere weg ergens op zijn aangebracht, bijvoorbeeld kaarten, tekeningen, schilderijen en foto's. Ook geschre ven of gedrukte tekst reken ik tot het grafische systeem; dit is gezien de toepassing en de historische ontwikkeling te verantwoorden. Waarschijnlijk is het ook handig de vele overgangsvormen tussen grafische voorstellingen in het platte vlak en maquettes bij G onder te brengen. Is het grafische systeem statisch, dat wil zeggen: zijn er geen processen GG in mogelijk? In eerste instantie dacht ik van niet: grafische voorstellin gen ontstaan vanuit M, D of W. In tweede instantie dacht ik aan verblekende tekeningen, verzurende bibliotheken en knagende boekenwurmen, maar in derde instantie blij ken er zich toch min of meer zelfstandige processen bin nen het grafische systeem te kunnen afspelen. Zij treden op, wanneer grafische voorstellingen reprografisch wor den gekopieerd of gecombineerd. Ik heb dit in [1] grafi sche integratie genoemd. Deze processen worden dan wel door mensen of vanuit digitale systemen opgestart, maar ze verlopen verder autonoom, net zoals door men sen veroorzaakte erosieprocessen in de wereld. Het systeem G is wel passief: het beschikt, anders dan M en D, niet over middelen om in de wereld in te grijpen; het kan niet handelen. M mentale voorstellingen en hun basisprocessen MM Dit is wat zich in het hoofd van de mensen bevindt en af speelt, het geheugen en het denken, beide onafscheide lijke chemische en fysische processen (dat deze om schrijving een bepaalde metafysische opvatting inhoudt, zal ik niet verder toelichten). Communicatie tussen de mentale voorstellingen van verschillende mensen vindt plaats via de basissystemen W, D en G; de basisproces sen MM zijn dus intern voor elk mens afzonderlijk, wat niet wil zeggen dat ze dan geen gemeenschappelijke structuur zullen hebben. In het overzicht aan het eind van dit artikel is communicatie door middel van gebaren en gesproken taal bij MM opgenomen, in overeenstemming met een latere Engelse variant van dit verhaal [4]. M kan een interne voorstelling van een situatie in de wereld bevatten, bijvoorbeeld van een bepaald gebied in Frankrijk, maar net zo goed van een gedrukte kaart; MM zou een simulatie, in een mentaal model, kunnen inhou den van een erosieproces: we volgen in gedachten een regendruppel en kijken wat die aanricht. Ook andere pro cessen, bijvoorbeeld die tussen de vier basissystemen onderling, kunnen in MM worden doordacht. Alles gaat zo een beetje door elkaar heen lopen, maar toch is dit be wustzijn van alle processen die plaatsvinden essentieel om het geheel te kunnen bevatten en in de hand te hou den. In hoofdstuk 6 zal ik hieraan apart aandacht besteden. D G NA Werelot di^i'fale modellen ^nrfiscW voorstellingen rvienfale voorstellinj-en W G KA WW WD WM T> 1>W VT> 7>KA G GW GT> qq CM NA MW MX> MC MM MW Fig. 2. Een vereenvoudiging en uitbreiding van fig. 1: vier basis systemen met daarin en daartussen zestien basisprocessen. 4. Basisprocessen tussen de basissystemen Tussen vier basissystemen zijn, als we puur mathema tisch redeneren, twaalf basisprocessen lopend van het ene systeem naar het andere te onderscheiden (fig. 2). Ze blijken allemaal in een of andere vorm in de praktijk te kunnen bestaan. De twaalf basisprocessen worden hier kort beschreven, enigszins in abstracto, en ook toegelicht met een of meer voorbeelden in de sfeer van de geografi sche gegevensverwerking. Het bedenken van andere voorbeelden wordt aan de lezer overgelaten, evenals het zoeken naar overeenkomsten en verschillen tussen de processen. Wanneer in de kopjes boven de vier groepen waarin ik de basisprocessen hierna bespreek, het woord „vanuit" wordt gebruikt, wordt daarmee niet bedoeld dat van het zo aangeduide systeem het initiatief tot deze pro cessen uitgaat. Dit ligt vrijwel altijd bij M, D of een enkele keer W. Processen vanuit W WD Dit is de geautomatiseerde waarneming van de wereld en opslag in een digitaal model. Zonder dat de wereld door een mens behoeft te worden gezien, komt het digitale model tot stand (de gegevensstructuren waarin en de ge reedschappen waarmee de waarnemingen worden vast gelegd, zijn wel door mensen ontwikkeld, maar dit betreft processen van een hogere orde, zie hoofdstuk 6). Voorbeelden van een WD-proces zijn een remote sensing-opname en het automatisch meten en registre ren van hoeken en afstanden bij tachymetrie (het vastleg gen van de topologie en van andere kenmerken verloopt in het tweede geval nog altijd via een WM-proces). WG Dit is de fotografische opname van de wereld. Ongezien, want in het donker en zonder berekening komt er in een 122 NGT GEODESIA 90 - 3

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 10